VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 02 Ekim 2019 09:28:58

0 Yorum

Ragbi Günlükleri 6

Spor camiasında dillere pelesenk olmuş bir kelime vardır. Ne kadar önemli olduğu konuşulur, kurulma zorunluluğundan bahsedilir. Ekonomik darboğazdaki takımlarımızın çıkış yolu olarak gösterilir. Bu yazıda sizlerle alt yaş gruplarını yani altyapıyı konuşalım istiyorum. Hoş geldiniz…

Sizlerle tanıştığımız ilk yazımda, 20li yaşlarımın başındaragbiyle tanıştığımı söylemiştim. Eğer yurtdışında bulunmadıysanız, çevrenizde bu spora meraklı gruplar yoksa veya sporu, spor medyasında verildiği kadarıyla takip ediyorsanız, maalesef Türkiye’de ragbiye başlama ortalaması benim ölçeğimde oluyor. Üniversite yıllarına denk gelen bu zaman dilimi, hangi branş olursa olsun geç değil mi?

Çok iyi bilirsiniz, çevrenizdeki yeni ebeveynlerin en büyük mutluluklarındandır yürümeye başlamış evlatlarıyla oyunlar oynamak. Babalar bayılırlar evlatlarının top tekmeleyişlerine. Atılan her tekmeden bir değerlendirme çıkarılır, futbolcu olup olamayacağı üzerine kanaat getirilir. İşte bazı ülkelerde, o yaşlardaki çocuklara futbol topu yerine ragbi topu veriliyor. Küçücük yaşında ragbi topuyla haşır neşir olmaya başlayan o minikler, gün geliyor uluslararası maçlarda, üniversite yıllarında ragbiyle tanışmış gençlerimizin karşısına çıkıyor.

Temel ragbi bilgilerini küçük yaşlarda almaya başlamış rakipleriniz karşısında haliyle geride kalıyorsunuz. Oyun ve pozisyon bilgisi, top hâkimiyeti, sahada istediğini yapabilme, fiziksel hazırlık… Oynadığınız oyunu tamamlayan parçaların dengesizliği veya eksikliği, sizi yarışta geride bırakıyor. Benim uluslararası deneyimim yok. Ancak, Üniversiteler Ligi’nde Erasmus programıyla ülkemize okumaya gelmiş ve ragbiyle ilgilenen sporculara karşı oynamışlığım var. Pozisyon bilgileri, oyun görüşleri ve top hâkimiyetleriyle rakiplerine karşı nasıl üstünlük kurduklarını gördüm. O yüzden, alt yaş gruplarının bu sporla tanışmasını çok önemsiyorum.

Yakın zamana kadar ülkemizde, bu doğrultuda resmi bir girişim olmamıştı. Sayın Murat Pazan başkanlığındaki Türkiye Ragbi Federasyonu’nun girişimleriyleragbi artık Okul Sporları Federasyonu bünyesinde de faaliyetlerini sürdürecek. Bu güzel gelişmeyle birlikte ragbi, çok daha fazla gence ulaşmaya başladı. 2018 yılında ilk defa düzenlenen oyunlarda, genç erkek, yıldız erkek-kız, küçük erkek-kız kategorilerinde 220 sporcu katılım gösterdi. Türkiye’nin dört bir tarafından gelen sporcular, kürsüye çıkabilmek için mücadele verdi. 2019 yılında düzenlenen yarışmalara katılım çok daha fazlaydı. Genç kız-erkek, yıldız kız-erkek kategorilerinde 67 takım, 938 sporcu müsabakalarda yeteneklerini sergiledi. Her geçen yıl katılımcı sayısındaki artış en büyük temennimiz. Federasyonunda U18 yarışmaları düzenlemeye başlamasıyla gençlerimiz, daha fazla maç yapma imkânına da kavuştular. U18 ligine katılan gençlerimizden oluşturulan U18 Milli takımımız iki yıldır Avrupa’da boy gösteriyor. Oynadıkları maçlarda gelecek adına ümit veriyor. 7’li Ragbi’nin olimpiyat takvimine girmesinden sonra daha da önem kazanan alt yaş gruplarına ulaşma zorunluluğu, ilk iki yılında hızlıca ivmelendi. Bu yükselişin devamlılığı için hem federasyonun hem de kulüplerin göstereceği kararlılık belirleyici olacaktır.

Alt yaş grupları konusundaen önemli sorumluluklardan birini eğiticilerimiz taşıyor. Kulüplerimizde antrenör sıfatını taşıyan arkadaşlar, bireysel olarak kendilerini geliştirmeye çalışıyor ve uluslararası kaynaklardan tercüme yolu ile yeni bilgiler öğrenebiliyorlar. Son yıllarda yoğun olarak açılan antrenörlük kurslarında bilmediğimiz yeni bilgiler öğrenemiyoruz. Tabandaki oyuncu kitlesini eğitmek, temel eğitimi sağlıklı vermek kulüplerimizin öncelikli sorumluluğundadır. Sağlıklı bir ragbi temelinin atılması için öncelikle eğiticilerin eğitilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ragbiyle uğraşıları çok daha eskilere dayanan kurum/kuruluş/federasyonlardan eğitim desteği sağlanmalıdır. Federasyonumuzun, Rugby Europe ile yapacağı iş birliği çözüm için temel bir adımdır. Bu eğitimlerin düzenli periyotlarda devam ettirilmesi gerekmektedir. Ragbideki gelişmiş ülkelerin ülkemizdeki büyükelçilikleri de eğitim projesi için kullanılması gereken bir kanaldır. Aday sporcularımızın sayısındaki artış sevindirici… Ancak, bu sporcuları eğitecek kadrolarında yeterliliğini sağlayabilmeliyiz ve kendilerini geliştirmeye devam etmelerine yardımcı olmalıyız.

Edirne’deki durumdan bahsedeyim. Trakya Ragbi olarak uzun yıllardır liselerimizde ragbi takımları oluşturma amacındayız. Hatta gidip okullarımızla görüşmeler yapmışlığımız, kimi okullarda antrenmanlara başlamışlığımız dahi oldu. Çeşitli sebeplerle yarım kalan bu girişimler artık nihayete erdirilmeli. Edirne’nin bu konuda geride kalmasını, okullar arası müsabakalarda yer almamasını, alt yaş gruplarında milli takımlara oyuncu gönderememesini kabul edemeyiz. Mayıs ayı içerisinde hem Edirne Milli Eğitim Müdürümüze hem Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüze yaptığımız ziyaretlerde bu konudan bahsettik ve olumlu dönüşler aldık. Yeni eğitim yılında Edirne’de daha çok gence ulaşmak için bizde gerekli özveriyi gösterip, bu işin gerçekleşmesi için uğraşacağız. Takımımız bünyesinde spor bilimleri üzerine eğitim alan, yıllardır ragbi oynayan arkadaşlar mevcut. Birikimleriyle gençlerimize fayda sağlayacaklarını düşünüyorum. Bu yazı vesilesiyle hem okul müdürlerimize hem de beden eğitimi öğretmenlerimize çağrıda bulunmak istiyorum. Okullarımızda ragbiye yer açalım. Öğrencilerimizi bu sporla tanıştıralım. Spora başlayan her genç, bizler için bir kazanım olacaktır.

2019 Ragbi Dünya Kupası’ndan Haberler

20 Eylül-2 Kasım 2019 tarihleri arasında Japonya’nın ev sahipliğinde düzenlenen 2019 Ragbi Dünya Kupası tüm hızıyla devam ediyor. Bu yazının yazıldığı an itibariyle; Galler, Japonya, İtalya ve İngiltere kupadaki ikinci maçlarını yapmış ve yollarına yenilgisiz devam ediyorlar. Geçtiğimiz on günlük sürede, Dünya Kupası’nın en önemli olayı ev sahibi Japonya’nın kupanın favorilerinden İrlanda’yı yenmesi oldu. Japon takımının maç sonrasındaki sevinci görmeye değerdi. Ülkemizin sınır komşusu Gürcistan ise, kupadaki ilk galibiyetini Uruguay karşısında çıktığı ikinci maçında aldı. Son şampiyon Yeni Zelanda, 21 Eylül günü oynanan erken final niteliğindeki Güney Afrika maçını kazanarak 2019 Ragbi Dünya Kupası’na galibiyetle başladı. Ragbi Dünya Kupası’yla ilgili gelişmeleri ‘rugbyworldcup.com’ sitesinden takip edebilir, maç özetlerini izleyebilirsiniz.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER