VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 09 Ekim 2019 10:04:41

0 Yorum

Ragbi Günlükleri 7

RagbiGünlükleri’nin yeni sayfasına hoş geldiniz. Geçen yazımızda, ragbinin alt yaş gruplarına ulaşmasının ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istemiştim. Bu yazıda, bazı misafirlerim olacak ve kalemimi onlara devredeceğim. 20li yaşlarının başlarında ragbiye başlamış ve milli formayı taşıyabilecek seviyeye yükselmiş bu arkadaşlarımızın hikâyeleri, istiyorum ki gençlerimize örnek olsun, ilham versin. Gelin, hikâyelerini onların ağzından dinleyelim. 

UFUK KIĞILCIM:

Merhaba, ben Ufuk…  Trakya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği mezunuyum. 20 yaşımda, üniversite ikinci sınıf öğrencisiyken, sınıf arkadaşım Aykut Kanaçlar’ın tavsiyesi üzerine ragbiye başladım. Hiç tanımadığım, bilmediğim bu spora alışmakta önceleri zorlansam da zamanla çok alıştım. Zor ama bir o kadar da eğlenceliydi. Aidiyet duygusunun ne kadar çabuk geliştiğini fark ettim. Trakya Ragbi, bir takımdan daha fazlasıdır. Bunu hemen anlarsınız. Milli takımlar seviyesine yükselmem de Trakya Ragbi sayesinde olmuştur. Milli takımlardaki ilk deneyimimi, 7li Ragbi Milli takımımız formasıyla Bosna Hersek’te düzenlenen Avrupa Konferans maçlarında yaşadım. Avusturya karşısındaki ilk maçımda çok heyecanlıydım ve yerimde duramıyordum. Şimdi ise hayatım, milli takım kamplarıyla ve maçlarıyla geçiyor. Bana bu seviyeye ulaşmam da yardımcı olan takım arkadaşlarıma ne kadar teşekkür etsem az kalır. Bu spor emek işidir, gönül ve sevgi işidir. Ragbiye yeni başlayan birçok arkadaşımız ilk başlarda zorluk çekebilir. Evet, ragbi zor bir spor ama oyunu öğrendikten sonra tüm o zorlukları aşıyor ve keyif almaya başlıyorsunuz. Ne olursa olsun pes etmeden devam etmeliler. Benim ve Trakya Ragbi’deki birçok arkadaşım gibi milli formayı giyebilirsiniz. Yeter ki çalışmaya devam edin, vazgeçmeyin.

OKAN KUÇ:

Trakya Üniversitesi Kırkpınar Besyo Spor Yöneticiliği bölümü mezunuyum. Ragbiye arkadaşımın önerisiyle 20 yaşımda başladım. Ragbi, sportif ve fiziksel anlamda beni çok geliştirdi. Bir bütünün parçası olma duygusunu Trakya Ragbi ile yaşadım. Saha dışına da taşan çok güzel dostluklar kazandım. 2019 yılı Türkiye 7’li Ragbi Ligi’ni şampiyon tamamlarken, bende MVP ödülüne layık görüldüm. Takım arkadaşlarımın önünde bu özel duyguyu yaşamak, sonrasında sevincimi onlarla paylaşmak tarif edilemezdi. Milli formayla ilk deneyimim, Estonya deplasmanındaydı. Avrupa’da milli formayı terleteceğim için çok heyecanlı ve sabırsızdım. İlk maçımda, sayı yapma şansını da yakaladım. Bu maçı, galibiyetle tamamladık ve bir üst lige yükseldik. Ragbi, günümüzde alt yaş gruplarına inmeye başladı. Ülkemizde tercih edilmeye başlanan bir spor dalına dönüşmesi sevindiri. Bu sporun alt yaş gruplarına inebilmesi, ülkemizin uluslararası rekabetteki yerini belirlemede önem arz ediyor. Genç arkadaşlarımıza ihtiyacımız var. Ragbinin tamamen bir takım oyunu olması, sadece sertlik değil, önemli bir kısmının teknik ve akıl ile oynanması gençlerin ilgisini çekecektir. Onlara tavsiyem, ragbi oynarken hangi zorlukla karşılaşırlarsa karşılaşsınlar üstesinden gelmeye çalışsınlar. Bunun üzerine gidebilmek kendinizi ve sporunuzu geliştirmenize yardımcı olacaktır.

OĞUZHAN TİRENDEZ:

Merhaba ben Oğuzhan Tirendez, Trakya Üniversitesi Kırkpınar Besyo Antrenörlük bölümü öğrencisiyim. 2 yıl önce üniversiteye başlamamla birlikte okulda gördüğüm afişler ve arkadaşlarımın tavsiyesiyle 18 yaşımda ragbiye başladım. Ragbi öyle bir spor ki bu sporu yaparken kazandıklarım, benim açımdan hiçbir şeyle kıyaslanamaz ve karşılığı yoktur. Ragbi, karakter gelişimi sağlar. Bunu sizlere şöyle açıklayabilirim; ragbinin beş temel değeri vardır: dürüstlük, tutku, dayanışma, saygı ve disiplin. Bu değerler size zamanla işlenir. İlk Trakya Ragbi idmanına çıktığımda bana bu değerler öğretildi. Spor benim için çok yeni olduğundan kurallar ve oynanışı hakkımda pek bir fikrim yoktu. Deselerdi ki senenin sonunda milli formayla maçlara çıkacaksın, güler geçerdim. Aylar süren eğitimden, antrenmanlardan sonra ben ve benimle birlikte dört takım arkadaşım, U21 Ragbi Lig milli takımına seçildik. Bundan iki ay sonrada bir takım arkadaşımla birlikte Ragbi Lig milli takımımızla beraber Sırbistan’da düzenlenen Balkan 9’lu Ragbi Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edip, şampiyon olduk. Ülkemizi temsil etmek gerçekten çok heyecan vericiydi. İstiklal Marşımızı; yanımda takım arkadaşlarım, tribünde bana ragbiyi sevdiren insanlarla birlikte söylemek benim için büyük bir onurdu. Bence ragbi, emek veren herkesin yapabileceği bir spor. Özellikle genç arkadaşlarımıza bu sporu tavsiye ediyorum. Tavsiye etmemin birden fazla sebebi var aslında. Ragbi oynarken bir takımın parçası olursunuz, kaybetmeyi ve kazanmayı öğrenirsiniz. Özgüveniniz artar, hayatınız boyunca sürecek dostluklar edinirsiniz ve gerçek anlamda saygının ne demek olduğunu ragbi sahasında görebilirsiniz.

BATUHAN BALÇIN:

Merhabalar, ben Batuhan Balçın. 22 yaşındayım. Trakya Ragbi takımının oyuncusuyum. Ragbiye 2011 yılında, bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine başladım. O zamanlar oyun bana karmaşık ve zor geliyordu. 14 yaşımda tanıştığım bu sporda, İstanbul’da birkaç takımda oynadım. Daha sonra üniversiteyi kazanınca, Edirne’ye, Trakya Ragbi’ye geçiş yaptım. Üniversite takımı olmasından dolayı sürekli yeni gelen öğrencileri bu spora hazırlayan Trakya Ragbi, beni de alt yapı eğitimine aldı. Burada kendimi daha da geliştirdiğimi düşünüyorum. Milli takımlar seviyesine yükselmem Trakya Ragbi sayesinde oldu ve bu takımın yeri bende çok ayrıdır. Çıktığım ilk uluslararası maçta, kaptanlık vazifesini de üstlendim. Genç milli takımımızı temsil ettiğim o maçta oldukça heyecanlı ve gururluydum. Daha sonra A milli takım ile yurt içinde ve yurt dışında birçok maça çıktım. Her maçımda aynı duyguları yaşıyorum. Ragbi dışarıdan çok sert gözükse de kendi içinde centilmen ve saygılı bir spor.  Bana birçok şey kattı. Tabi bu konuda,  oynadığınız takımın ilkeleri ve takım arkadaşlarınızın saha içindeki ve dışındaki karakterleri çok önemli bir rol oynuyor. Ülkemizdeki gençler, genelde ragbi ile üniversite yıllarında tanışıyor. Fakat ortaokul ve lise dönemlerinde tanışsalar, hem ülkemiz ragbisi kazanacak hem de daha kaliteli, sporun içinden gelip o terbiyeyi alan oyuncular yetişmiş olacak. Bu konuda ragbinin içinden gelen beden eğitimi öğretmenleri önemli rol oynuyor.  Onlarla ve onların yetiştirdiği öğrencilerle daha iyi yerlere geleceğimizi düşünüyorum. Forma şansı buldukça takımımı ve ülkemi en iyi şekilde temsil edeceğim. Herkese çok teşekkürler.

MİHRAÇ ERTÜRK:

Üniversite yıllarımın ilk döneminde, 19 yaşımdayken, devam ettiğim güreş branşından uzaklaşma süreci yaşamıştım. Güreş mi üniversite mi ikilemi üzerine düşünürken, üniversitenin sahasında insanların çamur içinde itiştiğini, boğuştuğunu gördüm. Biraz izleyince, yaptıkları çok ilgimi çekti. Hemen yaptıkları şeyin ne olduğunu kendilerinden anlatmalarını rica ettim. Onlar anlattıkça ben daha çok meraklanıyordum. O heyecanla, ragbiye başlamış oldum. Ragbi, içimde bulunan hırsı tamamıyla açığa çıkardı. Tarifsiz bir bağlılık duygusu, çok özel arkadaşlıklar kazandırdı. Hırsımı doğru yönlendirdiğimde, birçok şeyi başarabileceğimi ragbi sayesinde öğrendim. Mücadeleci bir kimliğe sahipsem, ragbi sayesindedir. Milli formayla hissedilen başka hiçbir şeye benzemiyor. Orada kendinizi değil, bir ülkeyi, bir bayrağı, bir milleti temsil ediyorsunuz. Bu hissiyat insanı çok fazla etkiliyor. O anlarda, acı nedir diye düşünmeyi bırakın, acının, ağrının, korkunun varlığından bile haberiniz olmuyor.  Milli formayla yaşanan hissiyat başka hiçbir şeyle karşılaştırılamaz diye düşünüyorum. Ragbinin alt yaş kategorilerine ulaşmasını çok önemsiyorum. Çünkü gençlerimiz, ülkemizin ve bu sporun geleceği olacaklar. Türkiye Ragbisi yeni bir oluşum içerisinde. Daha çok gencin ragbiye uğraşması beni mutlu ediyor. Gençlerimizin çalışma arzusu ve istekleriyle, ülkemizin ragbideki başarısının doğru orantılı olduğuna inanıyorum. Basamakları çıkarken en büyük hazinemiz gençlerimiz olacaktır.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER