VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 08 Mayıs 2019 09:56:04

0 Yorum

Raporu var kendisi yok

Edirne İl Genel Meclisi Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonunun “İlköğretim Okullarındaki Sağlık ve İlk Yardım Setleri” hakkındaki raporunda 188 ilköğretim okulunun sadece 97’sinde sağlık ve ilk yardım seti olduğu ifade edi

Edirne İl Genel Meclisi Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonunun “İlköğretim Okullarındaki Sağlık ve İlk Yardım Setleri” hakkındaki raporunda 188 ilköğretim okulunun sadece 97’sinde sağlık ve ilk yardım seti olduğu ifade edildi. CHP İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Üstün’ün “mecliste sağlık veya ilk yardım seti var mı?” sorusuna karşılık olarak “mecliste yok” cevabı verildi. Geçmiş bu duruma karşılık, sağlık ve ilk yardım setlerinin eksik olduğu belirlenen yerlerin tespiti ve temini için çalışmaların hızlandırılacağını aktardı.

 

Edirne İl Genel Meclisi 2019 yılı Mayıs ayı 5. oturumu dün gerçekleştirildi. Meclis üyelerinin tam kadro olarak katıldığı oturumda 3 rapor hakkında karar alındı.

KADRO DEĞİŞİKLİĞİ

İlk olarak İdari ve Mali İşler Komisyonunun Kadro Değişiklikleri hakkındaki hazırlanan rapor konuşuldu.  Raporda İl Özel İdaresinin teknik ihtiyacı karşılamak üzere Sağlık Hizmetleri grubunda boş olarak bulunan Sağlık Memuru, Hemşire, Sosyal Çalışmacı, Sosyal Hizmetler Uzmanı, Yardımcı Hizmetler grubunda boş olarak bulunan Kaloriferci, Bekçi ve Hizmetli Kadrolarının, Teknik Hizmetler Sınıfında bulunan Mühendis ve Mimar Kadroları olarak aktarılması konusu oy birliğiyle onaylandı. İl Özel İdaresinde Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmelik 22 Mayıs 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. İl Özel İdaresinin teknik yönünün ağırlıklı olmasından dolayı Mühendis ve Mimar Kadrolarına ihtiyaç duyulmaktadır. Norm Kadro sayısında herhangi bir artışa neden olmadan gruplar arasında yapılacak aktarmalara İl Özel İdaresi Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmeliğin 9. Maddesinin 3. Fıkrası cevaz vermektedir. Bu nedenle, İl Özel İdaresinin teknik ihtiyacını karşılamak üzere Sağlık Hizmetleri grubunda boş olarak bulunan 1 adet 7 dereceli Sağlık Memuru kadrosunun, 1 Adet 7 Dereceli Mühendis kadrosu ile değiştirilmesine, 1 adet 5 dereceli Hemşire Kadrosunun, 1 Adet 5 Dereceli Mühendis kadrosu ile değiştirilmesine, 1 adet 5 dereceli Sosyal Çalışmacı Kadrosunun, 1 Adet 5 Dereceli Mühendis kadrosu ile değiştirilmesine, 1 Adet 4 dereceli Sosyal Hizmet Uzmanı kadrosunun 1 adet 6 Dereceli Mühendis kadrosu ile değiştirilmesine, Yardımcı Hizmetler grubunda boş olarak bulunan 2 adet 10 Dereceli Kaloriferci Kadrosunun, 2 Adet 6 Dereceli Mühendis kadrosu ile değiştirilmesine, 1 Adet 11 Dereceli Bekçi kadrosunun 1 adet 6 Dereceli Mühendis kadrosu ile değiştirilmesine, 1 Adet 11 Dereceli Bekçi kadrosunun 1 Adet 7 Dereceli. Mimar Kadrosu ile değiştirilmesine, 2 Adet 10 dereceli Hizmetli kadrosunun, 2 Adet 6 Dereceli Mimar Kadrosu ile değiştirildi.

145 BİN 190 DEKAR MERA ISLAH EDİLDİ

Meclisin 2. gündem maddesiyse Edirne genelinde yapılan mera ıslah çalışmaları hakkındaki rapordu. Tarım ve Hayvancılık Komisyonunun hazırlamış olduğu rapor Edirne genelinde toplamda 145 bin 190 dekar meranın ıslah edildiği belirtildi. 2019 yılı ve sonrasında tamamlanması beklenilen 20 bin 850 dekar meranın olduğu aktarıldı.

RAPORU VAR KENDİSİ YOK

Meclisin son gündem maddesiyse Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonunun oluşturduğu, “İlköğretim Okullarında Sağlık ve İlk Yardım Setleri” hakkındaki raporuydu. Sunulan raporda Edirne/Merkez ve tüm ilçelerindeki 188 ilköğretim okulunun sadece 97’sinde sağlık ve ilk yardım setlerinin olduğu geriye kalan 91 okulda, sağlık ve ilk yardım setlerinin olmadığı belirtildi. 2019 yılına kadar bu konu hakkında hiçbir komisyon raporunun sunulmadığı aktarılırken, Enez ilçesinde bulunan 9 ilköğretim okulunun hiçbirinde sağlık ve ilkyardım seti olmadığı da dikkat çeken konulardandı. Rapora göre Merkez ilçede bulunan 55 okulun 16’sında, Enez ilçesinin hiçbir ilköğretim okulunda, Havsa ilçesinin 6 okulunda, İpsala ilçesinin 22 okulunda, Keşan ilçesinin 32 okulunda, Lalapaşa ilçesinin 2 okulunda, Süloğlu ilçesinin 1 okulunda, Uzunköprü ilçesinin 2 okulu olmak üzere toplamda 91 ilköğretim okulunda sağlık ve ilk yardım seti olmadığı belirtildi. Sadece Meriç İlçesinde bulunan ilköğretim okullarının sağlık ve ilk yardım setlerinin eksiksiz olduğu raporda yer alıyordu. Rapor hakkında İl Genel Meclis Üyeleri söz alırken, CHP İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Üstün’ün Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş’e “Mecliste sağlık veya ilk yardım seti var mı?” sorusuna Geçmiş “mecliste yok” yanıtını verdi. Geçmiş sağlık ve ilk yardım setlerinin eksik olduğu belirlenen yerlerin tespiti ve temini için çalışmaların hızlandırılacağını aktardı.         Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER