VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 20 Ekim 2020 15:43:54

0 Yorum

Rekabet fiyatlara yansıdı

Kentte yan yana bulunan 2 dönerci işletmesinde rekabetten dolayı döner fiyatları düştü. Bir işletmede döner ve yanında ayran 5 TL iken diğer bir işletmede döner ve ayran 4 TL’den satışa sunuluyor. 4 TL’ye döner satışı yapan işletme sahibi Arzu Balta, sürümden dolayı maliyeti karşıladığını söylerken rekabetten dolayı ise fiyatları düşürdüklerini söyledi. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Edirne Tatlıcı Büfeci, Kebap ve Lokantacılar Odası Başkanı Emin İnağ, gıdaların insan sağlığını etkilemesinin söz konusu olmadığını belirterek;” Yıllardır bu tür rekabetler var. Esnaf kendi arasında rekabete giriyor. Hemen hemen her sektörde var. Bu da serbest piyasanın çıkardığı olaylar” şeklinde konuştu.

Döner satışında maliyeti kurtardıklarını aktaran Balta; “Maliyetlerimiz kurtarıyor. Sürümü yakaladığımız zaman sorun olmuyor. Rekabetten dolayı fiyat düşürmeye gittik. Bizde isterdik normal fiyattan satmayı ama olmadı. Dönerin içine turşu, lahana, patates, ketçap, mayonez, her yerde satılan döner gibi bizimde dönerimizin içinde her şey var” şeklinde konuştu.

“Bildiğimiz tavuk eti”

Fiyatı ucuz gören bazı vatandaşların tedirgin olabildiğini söyleyen Balta; “Tedirgin olanda var, ne eti diye düşünende var. Bildiğimiz tavuk eti. Her sabah geliyor temizleniyor” dedi.

“Rekabetten dolayı fiyatlar düştü”

Fiyatları rekabetten dolayı indirdik diye konuşan işletme sahibi Arzu Balta, vatandaşların döneri gönül rahatlığı ile yiyebileceklerini ifade etti. Balta;”Vatandaşlar gönül rahatlığıyla yiyebilirler. Benim çocuklarım, ben ya da eşim, çalışanlar biz hepimiz yiyebiliyorsak herkes yiyebilir. Bugüne kadar başımıza bir şey gelmedi. Ürünlerimizden ya da tavuktan bir zehirlenme yaşamadık. Dönerimize güveniyoruz.  Çarşı için döner fiyatları normalde 6TL binevler tarafı 20 TL’ye satıyor. Onlara da kimse niye bu fiyata satıyorsun diye sormuyor. Diğer dükkan 5 TL yaparken ben burada 6 TL’ye satış yapamazdım. 5 TL yaparsam rekabetin tadı olmazdı bizde 4 TL yaptık. Karı koca çalışıyoruz. Bir tane ustamız var birde amcamız var. Çalışmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“1 TL bize kalıyor”

Maliyeti kurtarmak için yaklaşık 350 kadar ekmek satmaları gerektiğini belirten Balta;”Ben de isterim günlük bin ekmek satıyım çok iş olsun. Ama 300, 350 ekmek arası da bir hayatı sürdürmeye yetiyor.  Bir döner ekmeğin bize maliyeti 3 TL. Maliyetimizi kurtarıyoruz 1 TL’de bize kalıyor” dedi.

“İnsan sağlığını tehdit eden bir durum söz konusu değil”

Edirne Tatlıcı Büfeci, Kebap ve Lokantacılar Odası Başkanı Emin İnağ ise esnafların arasında yıllardır rekabetin olduğunu söylerken, insan sağlığını etkileyecek bir konunun söz konusu olmadığını belirtti. İnağ;  “Yıllardır bu tür rekabetler var. Esnaf kendi arasında rekabete giriyor. Hemen hemen her sektörde var. Bu da serbest piyasanın çıkardığı olaylar. Biliyorsunuz daha önceden çıkan tarım yasası getirilen kurallar hakkında eğitimler verdik. Esnafı birçok konuda bilinçlendirdik. Fiziksel şartlarda geliştirildi. Benim gördüğüm kadarıyla güzel uygulamalar var. Pandemi dolayısıyla maske takmayanlara denetimlerde gerekli cezai uygulamalar yapıldı. Bunların da önüne geçildi. Rekabette bizim hiçbir yaptırım hakkımız yok. Burada gramaj olarak bakmak lazım. İnsan sağlığını tehdit eden bir durum söz konusu değil. Bunlar günlük gıdalar” diye konuştu.   Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER