VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 04 Ekim 2019 10:16:10

0 Yorum

Rektör meclisin gündemi oldu

CHP’li İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş,T.Ü. Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na yüklenerek “Üniversitemizin hiç yararı yok Edirne’ye. Sayın rektör ve üniversite  yönetimi kendi kabuklarını artık üzerlerinden atsınlar” dedi. AK Partili üyeler bu sözler üzerine meclis toplantıdında sessizliğini korurken, Başkan Geçmiş , ayrıca Edirne esnafının her şeyi devletten beklediğini esnafında kendi gayretlerini gösterme zamanın geldiğini savundu.

Edirne İl Genel Meclisi 2019 yılı Ekim ayı oturumlarının 3’üncüsünü dün gerçekleştirildi. Meclis, 4 komisyon raporu ve 2 talep dilekçesi ile oturumunu sonlandırdı. Meclisin son komisyon raporuysa Turizm Komisyonunun hazırladığı “İlimizde Kış Turizminin Canlandırılması ve Geliştirilmesi için Kurumlar Tarafından Yapılan Programlar” hakkında raporuydu. Komisyon Başkanı Çiğdem Gegeoğlu, yapmış oldukları araştırma ve incelemeler hakkında; “Bilindiği gibi şehrimizin en önemli gelir kaynaklarının başında bacasız sanayi olarak adlandırdığımız turizm gelmektedir. Sektörün aktörleri şehrimize başta katma değer olmak üzere, genç istihdam noktasında da önemli katkılar sağlamaktadırlar. Sektörün en önemli yerel kazanım sağlayan kurumların başında konaklama, onları takiben yiyecek sektörü, tekstil perakende ve diğer sektörler takip etmektedir. Sadece konaklama sektörü kendi içinde 40 ayrı sektöre kaynak sağlamaktadır. Konaklama sektörünün il ekonomisine katkısı yaklaşık 50 milyon TL /Yıllıktır ve bu rakam potansiyelin sadece yüzde 30’u dur. Şehrimizdeki turizm hareketliliğine bakıldığında ise dönemsel olarak değişiklik gösterdiği gözlenmektedir. Nisan ayında öğrenci turları, günü birlik hafta sonu yerli turlar ve son bir yırdır da Bulgaristan ve Yunanistan alışveriş turları, Kakava Şenlikleri ile başlayan sezon haziran ortalarında yurt dışında yaşayan gurbetçilerimiz ve Kırkpınar Festivali'nin ardından ağustos ayının sonuna kadar yoğun bir dönem yaşamaktadır. Daha sonrasında düşüş eğilimine giren sektör geçtiğimiz 2018 Eylül ayından itibaren Bulgaristan ve Yunanistan’dan hafta sonları alışveriş için gelen turistler ve de spor organizasyonları ile doluluklarını arttırmıştır. Sezonun en düşük dönemi Aralık ve Mart ayları arasında yaşanmaktadır. Bu dönemde konaklama tesislerinin doluluk oranı yüzde 10’lara kadar düşmektedir. İnsanların çevreyle ilgisi giderek artan bir duyarlılığa dönüşmektedir. Bu yüzden turistlerin tatil anlayışı ve beklentilerinde de değişmeler olmuş, ana unsurunu insanların oluşturduğu turizm, geçmişteki basit tanımının, yani seyahat ve konaklamanın çok dışına taşmış karşılıklı tamamlayıcı niteliklerini içeren yepyeni bir kimliğe bürünmüştür. Bireysellik, yani turistin özellikle kendisine hazırlanmış bir ürünün sunulduğunu görme arzusu, ön plana geçmeye başlamıştır. Bu bağlamda konulu seyahatler kişilere geniş seçim olanağı tanıyan çok alternatifli ürün tipleri ve çeşitlilik önem kazanmıştır”

“TURİZM PLANLAMA KOMİSYONU”

“Turizm sektörünü kış aylarında hareketli hale getirebilmek adına kısa vadede, Balkan coğrafyasını içine alacak Edirne ve Keşan ilçemizi alan özellikle Yerel, Ulusal ve Uluslararası ilimizde faaliyet gösteren firmaların sponsorluğunda organizasyon ve tanıtımlarının yapıldığı ayları arasında uzun süreli ve kapsamlı bir alışveriş festivali düzlenebilir. Aralık ve Mart Hatta bu festivalin içene gıda eğlence ve ticaret festivalleri de katılarak durgun dönemlere hareketlilik kazandırılabilir. Uzun vadede ise kongre ve spor turizminin ilimizde yapılabilmesi için gerekli mekânsal yatırımlar yapılarak ilimize katkı sağlaması sağlanabilir. Kongre turizminden elde edilen kişi başı gelir, deniz turizminden 3 kat daha fazladır. Ayrıca ilimizin turizmi ile ilgili Kamu-Üniversite-STK-Özel sektörün bileşiminden oluşan kurumsal bir Turizm Planlama Komisyonu kurularak kapsamlı bir rapor hazırlanarak eylem planı yapılması sektörün gelişmesi ve ilimize daha fazla katkı sağlaması açısından önem arz etmektedir” ifadeleri yer aldı.

GEÇMİŞ, “ÜNİVERSİTENİN HİÇBİR KATKISI YOK”

Geçmiş, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve yönetimini eleştirdi. Geçmiş; “Üniversitemizin hiç yararı yok Edirne’ye, O kadar bilim insanı ve öğrenci yetiştiriyorlar, eğitimin dışında bize, topluma ve Edirne’ye sosyal anlamda hiçbir katkıları yok. Entegre olamıyorlar toplumla. Sayın rektör ve üniversitenin yönetimi kendi kabuklarını atsınlar. Edirne’de STK’larla, toplumun sorunlarıyla ilgili araştırmalar ve incelemeler yapsın. Adı üstünde Trakya Araştırma ve İnceleme Üniversitesi. Katkı versinler” dedi.

GEÇMİŞ; “BİRAZ DA KENDİLERİNİN BİR ŞEY YAPMANIN GAYRETİ İÇİNE GİRSİNLER”

Geçmiş, Edirne esnaflarına da eleştirirken; “Edirne esnafı artık ‘Edirne Valiliği, Belediye Başkanlığı, İl Özel İdare katkı versin’ demeyi bıraksın. Biraz da kendilerinin bir şey yapmanın gayreti içine girsinler. Biz de onlara katkıda bulunup, yardımcı olalım” ifadelerini kullandı. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER