VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 28 Mayıs 2020 23:50:35

0 Yorum

Restoran ve lokantalar hazırlıklara başladı “Tedirgin yaklaşacaklar”

Olağan yaşama geçiş süresinde lokantalar ve restoranlar, tedbir çalışmalarına başladı. Edirne’deki çoğu restoran kapalı durumdayken kimisi de hazırlıklarını sürdürüyor. Hazırlıklarına başlayan işletme sahiplerinden Gürcan Keser; “Hazırlıklarımıza başladık ancak salgın süreci sonrası insanlar tüm işletmelere tedirgin yaklaşacaktır. Bu nedenle işlerimizin yüzde 50-60 oranında düşeceğini düşünüyorum” dedi.

Yeni tür koronavirüsü (kovid-19) salgını süresince tedbir amaçlı restoranlar, kafeler gibi yiyecek ve içecek üzerine vatandaşlara faaliyetlerini sürdüren işletmelerin bazılarına faaliyet durdurma, bazılarına ise kısıtlama getirilmişti. Sağlık Bakanlığının kovid-19 vaka ve ölüm oranlarındaki düşüşün görüldüğünü açıklaması üzerine, olağan yaşam sürecine geçiş uygulamaları başlatılmıştı. Başta alışveriş merkezleri, tarihi kapalı çarşılar, kuaförler, güzellik salonları gibi işletmelere ve alanlarda şartlar sağlanması halinde faaliyetlerine devam edebileceği açıklanmıştı. Alınan tedbirler il genelinde valilik birimleri ve belediye ekipleri tarafından rutin denetimlerle sağlanmakta, zorunluluklara uymayanlara idari para cezası ve faaliyet durdurma gibi işlemler uygulanmakta. Olağan yaşam süresine geçiş döneminde, Türkiye genelindeki restoranlar, lokantalar ve yiyecek satışının yapıldığı işletmelere paket servisi yapma izni verilmişti. Son günlerde ilgili bakanlıkların restoran ve lokantalar ile ilgili nasıl hizmet vermesi gerektiğinin zorunlulukları belirleniyor. Belirlenen şartlar arasında; masalar arası en az 1.5 metre, sandalyeler arasında ise 60 cm mesafe bırakılacak. Yemek masaları ve mobilyaları, masa üstü ekipmanlar her müşterinin ardından alkol bazlı ürünler ile temizlenecek. Masa üzerinde tek kullanımlık tuzluk, biberlik, peçetelik yer alacak. Mutfaklar temizlik protokolüne sahip olacak düzenli kayıt altına alınacak. Gıda girdi kabul, hazırlık, işleme ve servis-sunum proses basamaklarına istinaden uygulanması gereken gıda güvenliği gereklilikleri tanımlanacak. Her gün numuneler alınacak ve incelenecek. Personele koruyucu kıyafet verilecek ve her gün ateşi ölçülecek. Alınan tedbirlere uyan işletmeler olağan bir şekilde hizmet vermeye, işletmelerinde müşterini ağırlayabilecek. Yeme-içme sektöründeki işletmeler alınacak olan tedbirlerin ekstra bir maliyet oluşturacağı yönünde yetkililerden destek bekliyor.

“İNSANLAR SALGIN SONRASI ENDİŞELERİ OLACAK, TEDİRGİN YAKLAŞACAKLAR”

Edirne’de faaliyetlerine devam eden Sonradan Gurme adlı işletme sahibi Gürcan Keser, alınacak tedbirler hakkında düşüncelerini anlattı. Keser, kovid-19 süresince faaliyet durduran veya faaliyetleri kısıtlanan işletmelerin maddi kayıplar yaşadığını belirtti. Keser, faaliyetlerine başlamadan önce alacakları tedbirlerin esnaflara ve işletmelere ekstra maliyete yol açacağı, ürün ve hizmet bedellerinde artışa yol açacağını belirtti. Keser; “Mart ayında yapılan açıklama ile faaliyetlerimizi durdurduk. Şu anda işletmelerimizin hangi şartlarda devam edebileceğimizin resmi açıklamasının yapılmasını bekliyoruz. Çoğu işletme dükkanlarında vatandaşları ağırlamak için sosyal mesafe, tek kullanımlık tuzluk biberlik, personele koruyucu maske ve eldiven gibi zorunluluklar getirileceği duyumlarını alıyoruz. Bazı işletmeler bu duruma kolay adapte olabiliyorken, bazı işletmeler maalesef bu şartlara kolay kolay alışamayacağı gözüküyor. Benim işletmemim iç kısmı biraz ufak önceden burada 5 masa varsa belki 3 belki de 2’ye düşecek. Ben dükkânımın içinde ‘bu masa böyle dursa ne olur, şu büyüklükte masa burada dursa nasıl olur’ diye bir şekilde konumlandırmaya çalışıyorum. Geniş olan işletmeler belki bunu ayarlayabilecek ama kazanç olarak nasıl yansıyacak bize. İnsanlar salgın sonrası endişeleri olacak, tedirgin yaklaşacaklar” ifadelerini kullandı.

“BİLGİLENDİRME YAPILMALI, EĞİTİM VERİLMELİ”

ETSO ve EDESOB’un esnaflar ile işletmelere tedbirler hakkında çeşitli eğitimler ve bilgilendirme yapması gerektiğini söyleyen Keser; “Edirne Ticaret ve Sanayi Odası veya Edirne Esnaflar ve Sanatkârlar Odaları Birliği, biz esnaflara birebir değil de gün gün belirli zamanlarda;  ne gibi tedbirler alacağımıza dair bilgilendirme yapmaları veya eğitim vermeleri lazım ki sürece en kısa zamanda adapte olalım. Çünkü sektördeki işletmelerin yüzde 80’i zarar görmüş durumda. En kısa sürede bu mağduriyetlerin de giderilmesi gerek. Salgın süreci sonrası yeme-içme sektörü ne gibi avantajlarla veya sorunlarla karşılaşacak, bilirkişilerle analiz etmek lazım. Artık boşa harcayacak zamanımız hiç yok. Boşa harcayacağımız her zaman bize ve dolaylı yoldan devletimize zarar hanesine işleyecektir” dedi.

“MALİYETLER İSTER İSTEMEZ ARTACAK”

Keser, işletmelerin hizmetlerini sürdürebilmesi için artan maliyetleri fiyatlarına yansıtacağını düşündüğünü belirterek; “İşlerimizin eskisi gibi olacağını düşünmüyorum. Sadece ben değil, sektördeki tüm işletme sahipleriyle birebir diyalogum var. Siz neler yapacaksınız diye sorduğumda veya sohbetlerimizde aynı konulardan muzdarip olduklarını söylüyorlar. Tabii ki eskisi gibi olmayacak çoğu şey ancak bir yerde dayanışma içinde olunmalı ki bu durumun zararları kolay kapatılabilsin. Şu anda Saraçlar Caddesinde gezen çoğu insan aradığını bulamıyor. Çünkü çoğu işyeri ve önceden alışveriş yaptığı yerler kapalı. Bizde ister istemez tedirgin oluyoruz. Çünkü her işletmenin kendine has müşteri portföyü var. Alınan tedbirler maliyet oluşturacak, kira, fatura, bağ-kur ve maaş üst üste gelince çoğu işletme zora girecek. Gönül ister ki hiç olmasın ama yapılacak harcamalar ve ödenecek bedellerin tam olarak ne kadar maliyetli olduğu veya ne kadar artacağı da tam bilinmiyor. Devletimiz ne kadar destek verecek veya ne gibi kolaylıklar sağlayacak zamanla göreceğiz. Şimdilik hazırlıklara devam ediyoruz” şeklinde konuştu. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER