VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 12 Ocak 2021 16:03:39

0 Yorum

Roman vatandaşlardan Toroğlu’na kırmızı kart

Futbol yorumcusu ve eski hakem Erman Toroğlu’nun katıldığı bir televizyon programında söylediği, "Affedersin Çingenelik bu... Ne diyeyim, dilenci mi ya dilenci diyeyim" sözlerine istinaden Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Sekreteri Gamze Kesermiş düzenlenen basın toplantısında açıklama yaptı. Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı ve dernek üyelerinin de katıldığı toplantıda sembolik olarak Toroğlu’na kırmızı kart gösterildi.

Edirne Kent Konseyi toplantı salonunda gerçekleştirilen basın toplantısında açıklama yapan Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Sekreteri Gamze Kesermiş, Erman Toroğlu’nun sarf ettiği sözlerin, Roman toplumunda büyük rahatsızlık yarattığını söyledi. Kesermiş; “Bizlere ister Çingene, ister Roman denilsin unutulmamalıdır ki, bizler bu toprakların bir parçası, bin yıllık kadim dostlarıyız. Bizler, kültürel farklılığımızdan dolayı ayrıştırılmak, dışlanmak aşağılanmak istemiyoruz. Çingene /Roman toplumsal guruplara yönelik zaman zaman siyasetçilerden, kamu görevlilerinden, gazete köşe yazarlarından, Çingenelere yönelik ayrımcı, aşağılayıcı ifadeleri görebilmekteyiz. Bunun son örneğini geçtiğimiz cumartesi akşamı özel bir TV kanalında, eski hakem ve futbol yorumcusu Erman Toroğlu, canlı yayında Gaziantep FK teknik direktörü Marius Sumudica'yı eleştirirken "Affedersin çingenelik bu... Ne diyeyim, dilenci mi ya dilenci diyeyim" sözleri Roman toplumunda büyük rahatsızlık yaratmıştır. Erman Toroğlu'nun sözleri ayrımcı, aşağılayıcı, küçümseyici olmanın yanında çok kırıcı olmuştur. Roman toplumuna yönelik bu tür sözleri kabul etmiyoruz. Erman Toroğlu canlı yayın esnasında uyarılmış, kullanmış olduğu sözler için özür dilemiş ise de, ısrarla dilenci yaklaşımından vazgeçmemiştir” diye konuştu.

“Çingene toplumuna yakıştırılan dilenci tanımı yakışıksız olmuştur”

Erman Toroğlu'nun kullanmış olduğu sözlerin Çingene /Roman toplumsal guruplara yönelik aşağılayıcı olmanın yanında çirkinlik ve çirkeflik içerdiğini belirten Kesermiş; “Ne acıdır ki, ülkemizde Roman açılımı, siroma gibi projeler gerçekleşmiş olmasına rağmen, Çingene topluluklarına yönelik olumsuz söylem dillerindeki korumasızlık devam etmektedir. Edecek gibi de görünmektedir. Erman Toroğlu'nun kullanmış olduğu sözler Çingene /Roman toplumsal guruplara yönelik aşağılayıcı olmanın yanında çirkinlik ve çirkeflik içermektedir. Çingene toplumuna yakıştırılan dilenci tanımı yakışıksız olmuştur. Çingene toplumunda dilenci olmanın temel sorunu yoksulluğa dayalıdır. Erklerin dilencisi olan Erman Toroğlu, bulunduğu ahlaki yapının çürümüşlüğü içinde kullanmış olduğu sözlerden dolayı Çingeneler olarak kendisini ve yapılan her türlü ırkçı ayrımcılığı esefle kınıyoruz” dedi.

Basın açıklamasının ardından dernek üyeleri tarafından Toroğlu’na kırmızı kart gösterildi. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER