VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 08 Nisan 2021 13:33:30

0 Yorum

Romanlar Günü resmileşti

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’ne göre Türkiye'de 8 Nisan 'Romanlar Günü' olarak kutlanacak. Alınan kararda Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılacak olan kutlamaların usul ve esaslarını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı belirleyeceği bildirildi. Meriç Köprüsü yanındaki Edirne Belediyesi’ne ait protokol evinde gerçekleşen etkinlikle Romanlar Günü kutlandı. Etkinlikte konuşan Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı; “8 Nisan Dünya Romanlar günü, sosyo-ekonomik/kültürel farklılığı ile diğer bireyler arasında var olmanın haykırışıdır” dedi.

Romanlar Günü etkinliği Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Etkinlikte konuşma yapan Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, ırk ayrımının doğru olmadığını vurgulayarak “Ten renklerimiz farklı olsa da gözyaşlarımızın rengi aynıdır” dedi. Şallı; “Dünyanın farklı ülkelerinde bulunan Romanların büyük bir çoğunluğu yoksulluk döngüsü içindedir. Bu durum genel anlamda Türkiye içinde geçerlidir. Yoksulluğun getirdiği olumsuzluklardan kurtulamayan Romanlar, kendilerine yönelik devletin sahiplenmesi gereken sosyal politikalara ihtiyaç duymaktadır. 8 Nisan Dünya Romanlar günü, sosyo-ekonomik/kültürel farklılığı ile diğer bireyler arasında var olmanın haykırışıdır. Anma günleri sadece eğlence ile kalmamalıdır. Roman yurttaşlarımızın sosyal sorunları çözüme odaklı fikirler geliştirilmeli, tartışılmalıdır. Ülkemizde Roman vatandaşlarımıza yönelik olumlu gayretler olsa da yetersizliğini korumaktadır. Roman vatandaşlarımızın sosyal eşitliğe, temel haklar içinde insanca yaşam beklentisi vardır. Dilimizin sesi; ayrımcılıktan uzak, sevginin, kardeşliğin sesi olsun. Tenlerimizin rengi farklı olsa da akan gözyaşlarımızın rengi bir olduğunu unutmamak gerekir” diye konuştu.

“Edirne, Romanların yoğun yaşadığı illerden biri”

Nüfus oranlamasına bakıldığında ülkemizdeki Romanların büyük çoğunluğunun Edirne’de yaşadığını belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Edirne kendini Roman olarak ifade eden vatandaşlarımızın belki de nüfusa oranla en yoğun yaşadığı illerden birisidir. Arkadaşlarımızın ifadesi ile nüfusumuzun 7’de 1’i yani yaklaşık yüzde 13-15’i roman olduğu söylenmektedir. Bununla ilgili resmi bir çalışma yoktur. Çünkü bu anlamda bir çalışma ırk ayrımcılığına girer ama bir insan kendini ben Roman’ım, ben Kürt’üm, ben Türküm, diye ifade ediyorsa ona da elbette saygımız, hürmetimiz, sevgimiz var. Diğer taraftan baktığımızda biz yaratılanı yaratandan ötürü seven bir milletin, bir anlayışın mensuplarıyız. Hiç kimseyi inancı, teninin rengiyle, diliyle, ırkıyla bugüne kadar ayırmadık. Bundan sonra da bu ayrımcılık asla ve asla olmayacak” açıklamasını yaptı.

“Belediye çalışanlarının yüzde 23’ü Roman”

“Biz birlikte mutluyuz” diyen Gürkan, belediye çalışanlarının yüzde 23’ünün Roman olduğunu bile getirdi. Gürkan; “Özellikle Edirne Belediyemize baktığımızda Türkiye’de en çok roman çalışanın istihdam edildiği kurum Edirne Belediyesi’dir. Belediyemizde kendini Roman olarak ifade eden arkadaşlarımızın çalışanlarımız arasındaki oranı yüzde 23’dür. Bu rakam hiçbir kurum ve kuruluşta Türkiye’de olmayan bir orandır. Yüzde 23 gerçekten nüfusun yüzde 15’ine denk geldiğini söyleyen Roman kardeşlerimizin toplum içerisindeki popülâsyonlarından da daha yüksek bir orandır. Biz birlikte mutluyuz. Birlikte doğduk birçok arkadaşımla, birlikte büyüdük, birlikte yaşamaya, birlikte çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz. Romalarda toplumumuzun diğer tüm fertleri gibi büyük Türk milletinin ayrılmaz bir parçasıdır. Vatanına, milletine bağlı Atatürk’ün yolundan vazgeçmeyen eşit yurttaşlarımızdır.  Ayrıca roman kardeşlerimin 8 Nisan Dünya Romanlar Günü’nü bir kez daha kutluyorum. Şimdi barış için, özgürlük için, huzur için ve milletimizin sağlığı için çiçeklerimizi Meriç nehrimizin sularına bırakacağız” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Meriç Köprüsü üzerinden Meriç Nehri’ne, barış, huzurluk ve kardeşliği temsil eden çiçekler suya atıldı. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER