VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 11 Temmuz 2019 10:09:56

0 Yorum

Ruhunuzun kanatları var mı?

Kanatlarınız olmasa da kuşlar kadar özgür olmak ister miydiniz? Ya da bu harika adrenalini hayatınızın bir parçası haline getirmeyi… Merak etmek insanın doğasında var. Gökyüzünden tüm doğayı gözlemlemeye ne dersiniz? Yaşadığınız çevreyi kuş bakışı izlerken, aslında tüm stres sebeplerinin ne kadar küçük olduğuna tanıklık edebilirsiniz. Tüm bunları tek noktada buluşturan ve bu deneyimi yaşamanızı sağlayan spor yamaç paraşütü…

Kulübümüz 1 Şubat 2007 tarihinde Edirne’de sportif havacılığı geliştirmek, yaymak ve tanıtmak amacı ile kurulmuş olup faaliyetlerini halen sürdürmekte. Kulübe 2010 yılında üye oldum. Havacılık sporlarının tümü içerisinde bir kültürü barındırıyor. Ve zamanla bu bir yaşam şekli haline geliyor. İnsanoğlunun doğaya duyduğu özlemde bunun en büyük tetikleyicisi. Doğanın dinginliğinde tüm stres faktörlerinden uzaklaşarak kendimizi rahat hissediyoruz. Bir nevi terapi oluyor. Gökyüzü düşünüldüğünde bile insana huzur verirken, burada olmanın yaşattığı hissi, ancak burada olanlar anlayabiliyor. Hayata yükseklerde olan bir pencereden bakmak gibi.

Edirne sportif havacılık faaliyetleri konusunda oldukça bakir bir bölge.Düz ova biçiminde bir coğrafi yapıya sahip olduğundan dolayı motorlu küçük hava araçlarının kalkış yapmasına oldukça müsait. Aynı şekilde motorsuz hava araçları başka bir motorlu hava taşıtı ile çekilebildiğinden veya yerden çelik bir iple çekilerek havalandığından bu tip hava araçları içinde oldukça uygun. İlimizin Demirhanlı köyünde daha önce yapımına başlanıp sonlandırılmayan bir hava meydanı bulunmakta. Geçtiğimiz yıllar içerisinde burada yerden vinç yardımıyla çekilen planör kursu verilmesine rağmen, ilerleyen dönemlerde destek bulamadığımızdan dolayı organize edemedik. 2016 yılında ilimize yamaç paraşütü eğitmenimiz geldi. Edirne ilimize yakın Kırklareli’nin Kofçaz ilçesinin, Hamasi tepesinde arazi temizlenerek yamaç paraşütü için kalkış tepesinin açılması ile beraber kulübümüzün yamaç paraşütü etkinlikleri başladı. Faaliyetlerimize ve çalışmalarımıza bu yönde devam ediyoruz.

2016 yılına kadar kulübümüz imkansızlıklardan dolayı sadece model uçak kursları ve etkinlikleri düzenledi. 2016 yılından sonra ise, yamaç paraşütü kursları ve çeşitli yamaç paraşütü etkinlikleri yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Yamaç paraşütü kursları diğer sportif havacılık araçları kursları gibi uzak süreli kurslar değildir. Otuz saat teorik eğitimden sonra iki tam gün yer eğitimi arkasından iki alçak tepe ve beş yüksek tepe uçak eğitimleri ile toplamda 20-25 gün gibi kısa bir sürede tamamlanmış oluyor. Ayrıca bu kurslar diğer havacılık kurslarına göre çok daha ekonomik. Hem kursun ekonomik olması hem de malzeme fiyatlarının uygun olmasından dolayı tercih ediliyor. Kursu bitiren öğrenciler veya uçmayı bilen tüm pilotlarımız kulübümüzle beraber kurs dışı uçuş etkinliklerimizi her zaman ücretsiz katılabilirler. Hatta bu etkinliklere şehrin beton yapısından uzaklaşıp bazen doğada, bazen deniz kenarında zaman geçirip uçuşlarımızı izlemek isteyen birçok katılımcı oluyor. İnsanlara uçmasalar dahi, doğayla bir olmak huzur veriyor. Katılımların artması bizi de mutlu ediyor. Hayatına sporu bir kültür olarak yerleştirmiş herkesin, aramızda yeri mevcut. Yaşamın tüm zorluklarını, stresini bir kenara bırakıp özgür kalabilmek günümüz insanı için paha biçilemez bir duygu. Etkinliklerimiz hava durumu müsaade ettiği sürece hemen hemen her hafta sonu yapılmakta. Her hafta sonu gökyüzüne yükselerek tüm sıkıntı ve sorunlarımızdan kurtuluyoruz. Herkese şiddetle tavsiye edeceğim bir etkinlik.

Edirne’de havacılık kültürünün gelişmesinde büyük bir paya sahip olan ekip, bu kültürü geliştirmek adına çalışmalarına devam ediyor. Her geçen gün kurslarımızda yetişen pilot sayısı artmaktadır. Bu spora duyulan ilgide bu oranda artış göstermekte. Komşu il ve ülkelerden katılımlar sağlanıyor. Bu da bizi mutlu ediyor. Kofçaz bölgesi mesafe uçuşları için çok ideal bir bölge. İyi tanıtılırsa Türkiye’de tercih edilen bölgelerden biri olur. İlerleyen zamanlarda, destek almayı bekliyoruz. Bu desteği alırsak uluslararası mesafe ve hedef yarışmalarının yapıldığı, havacılık şenliklerinin düzenlendiği bir bölge konumuna geliriz. Ayrıca hedeflerimizin arasında Edirne ilimizde vinç sistemli kalkışlar yaparak havadan Edirne’yi, Selimiye Camii’ni öğrenci ve turistlere izleterek keyifli uçuşlar yapmak var. Fotoğraflarda gördükleri Edirne’yi bire bir kendi deneyimleri ile gökyüzünden izlemek harika olacak. Özellikle bu sayede gerçekleştirilecek turistik uçuşlar Edirne ekonomisine de büyük katkı sağlayacaktır. Edirne turizm potansiyeli mevcut bir şehir. Ancak yapılacak etkinlikler ve faaliyetler çeşitlendirilmeli. Edirne’yi ziyarete gelen misafirler için yaşayacakları bu deneyim unutulmayacak bir anı olacak.

Gençlere ve yamaç paraşütü sporuna başlamak isteyen her yaş grubu insana bu sporun birçok kazanımı olacaktır. İnsanoğlu varoluşundan bugüne kadar uçmaya karşı sürekli özlem duymuştur.Hezarfen Ahmet Çelebi yıllarca kuşları gözlemleyip uçmayı kendi yaptığı kanat ile Galata Kulesi’nden Üsküdar’da bulunan eski At Meydanı’na inerek başarmıştır. 1980’li yıllarda Fransız dağcıları uçaktan paraşütle atlama imkanı bulamadıkları için, uçaktan atlanan paraşütlerle yamaçlardan koşarak kalkış denemeleri ile ilk yamaç paraşütü tecrübelerini kazanmışlardır. Teknolojinin gelişmesi ile yamaç paraşütü bugünü modern, güvenilir, tehlikesiz ve uçmanın en ucuz yöntemi olmuştur. Hal böyle olunca toplum arasında daha çok kabul görmüş ve yaygınlaşmıştır.

Gençlerin bu sporu hobi olarak yapmaları özgüvenlerini arttırır, hayata ve zorluklara karşı daha güçlü olurlar. Stresli durumlarda daha güçlü davranarak yerinde ve doğru kararlar almaları kolaylaşır. Çabuk karar verme yetileri gelişir. Yeni ve güvenilir arkadaşlar edinebilirler. Bu spor her yaş grubuna hitap eder. Yaşınız kaç olursa olsun, bu spora başlamak için asla geç değildir. Tek bir kuralı vardır, sadece istekli olmak ve başarmayı istemek. Sizlerde uçmanın tadına varmak veya bu deneyimi yaşamak istiyorsanız vakit kaybetmeyin. 

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER