VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 21 Ocak 2020 09:47:35

0 Yorum

“Saçlımüsellim kararı, hukuka, doğaya, tarıma aykırıdır”

Uzunköprü ilçesine bağlı Saçlımüsellim Köyü’ndeki tarım arazisinde özel bir şirket tarafından planlanan patlayıcı madde deposu için yapılan imar planı değişikliğinin iptaline yönelik Edirne İdare Mahkemesi’ne açılan d

Uzunköprü ilçesine bağlı Saçlımüsellim Köyü'ndeki tarım arazisinde özel bir şirket tarafından planlanan patlayıcı madde deposu için yapılan imar planı değişikliğinin iptaline yönelik Edirne İdare Mahkemesi'ne açılan dava, çevrecilerin ve bölge halkının da yoğun katılımıyla gerçekleştirilmişti. Uzunköprü İlçesi Saçlımüsellim Köyü Demircili Çiftliği mevkiinde bir şirketin tarım topraklarımız üzerine Patlayıcı Madde Deposu kurabilmek için yaptırdığı plan değişiklikleri Edirne İdare Mahkemesince iptal edildi. Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneği olarak yapılan yazılı açıklamada ise “Müdahil olduğumuz, Trakya Platformu olarak destek verdiğimiz bu davada yapılan keşif sonrası düzenlenen bilirkişi heyeti raporunda plan değişikliklerinin bir çok sebeple hukuka, doğaya, tarıma aykırı olduğu saptanmıştır” denildi.

Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneği ve Trakya Platformu Edirne Yürütme Kurulu yaptığı açıklamada: Trakya Platformu olarak destek verdiğimiz bu davada yapılan keşif sonrası düzenlenen bilirkişi heyeti raporunda plan değişikliklerinin bir çok sebeple hukuka, doğaya, tarıma aykırı olduğu saptanmıştır. Edirne İdare Mahkemesi'nin verdiği Yürütmeyi durdurma ve plan değişikliği iptal kararı da İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4.İdare Dava Dairesince onanmıştır. Bölge tarımını dinamitleyecek, tarım arazilerinin amaç dışı kullanımının yolunu açacak bu plan değişikliklerine yönelik Danıştay 6. Dairesinin verdiği karar ile ilgili bugün basınımızla ve Trakya kamuoyuyla paylaşmak saat 13.30 da Edirne Kent Konseyi binasında buluşuyoruz. Trakya bölgesine egemen fonksiyon tarımsal faaliyetlerdir. Trakya'da hukuksuzluğa, tarım topraklarımızın amaç dışı kullanımına karşı yasal haklarımızı kullanarak doğamızı, arazilerimizi korumaya kararlıyız” denildi. 

Daha önce yazdığımız haberlerde 5 kişiden oluşan bilirkişi heyeti oybirliği ile hazırladığı 43 sayfalık bilimsel raporunda verimli arazilere bu tür tesis kurulamayacağını hukuksal, bilimsel ve teknik değerlendirmeler çerçevesinde ortaya koyulmuştu. Raporda, "İmar planı teklifine konu taşınmazların yürürlükteki Trakya Bölgesi Çevre Düzeni Planında hakim fonksiyon olarak 'Tarım Arazisi', 'Orman Alanları' ve 'Yeraltı Suları Besleme Alanı' kullanımında olduğunun altını çizen Bilirkişi Heyeti'nin “Edirne İl Çevre Düzeni Planına göre ise 'Tarımsal Açıdan Birinci Öncelikli Korunacak Alan' vasfındadır” şeklindeki ifadesi dikkat çekmişti.

Duruşmada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı adına yapılan savunmada, Bakanlığın işleminin usule ve yasaya uygun olduğuna dikkat çekilirken, söz konusu yapının çevreye bir zararı olmadığı ifade edilerek ÇED raporunun da olumlu olduğu dile getirilmişti. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER