VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 25 Mart 2020 10:33:11

0 Yorum

Sağlık çalışanları için maske üretiyor

Sağlık çalışanları için maske üreten 3D yazıcı üreticisi Fatih Ejder, bu işi kar amacı gütmeden,gönül işi olarak yaptığını söylerken ham maddenin bittiğini maske üretebilmek için ham maddeye ihtiyacı olduğunu ifade etti.

3D yazıcı üreticisi Fatih Ejder, Sağlık çalışanları için siperlik maske üretmeye başladı. Siperlik ismi verilen maskeye tüm sağlık çalışan personellerinin, ambulans şoförü, yemekhaneci, hemşiresi, doktoru hepsinin bu maskeye ihtiyacı olduğunu ifade eden Fatih Ejder, “Dış etkenlerden koruyan bir malzeme. Dışarıdan gelecek tükürük olur, solunum olur. Acil müdahalede insanlardan doktorların yüzüne illa ki bir şey gelecek. Onu korumaya yarayan bir malzeme” olduğunu belirtti. Ejder, talebinin hammadde olduğunu söylerken bu işi gönül işi olarak yaptığını Sağlık çalışanlarına destek amacıyla Türkiye’de kampanya başlattıkları Edirne’de de kendisinden başka 3 boyutlu yazıcı üreticisi olmadığından bu görevi kendisinin üstlendiğini sözlerine ekledi. Ejder, pla filament adı verilen hammaddeye ihtiyacı olduğunu belirterek yaptığı açıklamada: “ yaklaşık 7 yıldır Edirne Merkez’de bilgisayar danışmanlık faaliyetleri adı altında bir şirketim var. Üretici firma olarak Türkiye’de 5 kişiyiz. Yerli üretim olarak yüzde 86,24’lük yerli üretim belgesi almayı planlıyoruz. Şuan da virüsten dolayı resmi işlerimiz ertelendi. Tasarım yazılım ve donanım bana ait cihazda cihazın adı da belen 3 boyutlu yazıcı Abbas olarak koymuştuk. Şu anda değiştirdik. 7 yıldır Edirne’de bu işi yapıyorum ve Marmara bölgesinde 3 boyutlu yazıcı üreticisi benden başka yok. Sadece makine üretimi yapıyorum. Sağlık çalışanlarına destek olmak amacıyla ilgili Türkiyemiz’de bir kampanya başlattık. Yaklaşık 2 bin kişilik 3 boyutlu yazıcı ağı oluşturduk. Edirne’de de benden başka 3 boyutlu yazıcı üreticisi olmadığı için bu görevi ben üstlendim. Benim talebim ham madde malzeme temini. Çünkü piyasanın durumundan dolayı işlerimiz düşük. Satış yapamıyoruz. Zaten bu işi de kar amacı gütmeden kendi çabalarımızla gönüllü olarak yapıyoruz sağlık çalışanlarımız için. Sağlık çalışanları hayatta kalırsa bizde hayatta kalırız. Amacımız bu. Biz hammadde desteği istiyoruz. Sağlık çalışan personellerimizin hepsi bu maskeden istiyor. Bunun adı aslında maske değil, siperlik. Dış etkenlerden koruyan bir malzeme. Dışarıdan gelecek tükürük olur, solunum olur. Acil müdahalede insanlardan doktorların yüzüne illa ki bir şey gelecek. Onu korumaya yarayan bir malzeme bu. Siperlik diyoruz biz buna. Bunu Edirne’de ki doktorlarımızın çoğu bizden istiyor. Ama yetişemiyoruz. Tek başımayım zaten. Makinede bir yere kadar. Hızı belli, sabit. Hammaddemiz bitmek üzere.

“TALEBİM HAMMADDE TALEBİ”

Maske üretimini gönüllü olarak yaptığını sadece hammadde temini istediğini söyleyen Ejder; “Benim talebim hammadde talebi. Bana hammadde alsınlar ben devamını getireyim. Para beklemiyorum ben kendime. Ama hammadde alacakları yerlerin iletişim numaralarını veririm. Kargoyla bize gelir. Ben işçiliğe para istemiyorum. Gönüllü olarak sadece hammadde temini yapılsın. Geri kalan her şeyi gönüllü olarak ücretsiz yapacağım. Pla filament istiyorum. Bazı yerlerde farklı fiyatlara satıyorlar. Amaç kullanılabilsin ucuzu da pahalı da olur. Türkiye’de zaten bitmek üzere hammadde. Biz hammaddecilere ne kadar maddi destek olursak, onlarda bize o kadar hammadde üretirler. Çünkü onlarında işleri 3 aydan beri çok düşük. Ben iş yapamıyorum malzeme almıyorum, bu sefer o adamda yatıyor. Durum bu koronavirüsü ilk çıktığında maske bulamıyoruz biz ülkede. Maske bulsakta bu tale bezinden yapıyorlar. Tale bezide antibakteriyel bir malzeme değil. koronavirüsü onun dokumalarının arasından geçebiliyor. Çünkü çok ufak bir virüs. Zaten grip havasındayız. Doktorların bizden istediği ürün buydu. Dışarıdan gelecek sıvı yada hava yoluyla bulaşacak hastalıkları bi siperlik istiyoruz dediler. Bizde onunla ilgili bir çalışma yaptık. Bu siperlik projesi rusya kaynaklı 3 boyutlu üreticisi çizdi. O alın kullanın ama ticari olarak satmayın diyor kendisi de. Bizde gönüllü olarak ticari olmadan ürünleri veriyoruz. Şu anda 3 tane cihazımız var. Malzeme bekliyorum. Yaklaşık her gün 3’er saatten 20 saat ayaktayım ben. 20 saat çalışacağım, 3’er saatten hesaplarsak günlük 20 adet diyebiliriz. Çünkü buna yetişebiliyoruz. Makinemiz yok elimizde. Bu materyalin hammaddesi iplik. Bu pla filamenttenden üretilen bir malzeme organiktir. Mısır koçanlarından araba lastiği üreteceklerdi, o malzeme bu. Sağlığa zararı olan bir malzeme değil. Bize toplar halinde geliyor. Makineye koyduğumuzda makine eriterek şekil veriyor. Ben sadece 3 boyutlu makine üretimi yapıp satışı yapıyorum, kendi tasarımım. Cihazdan bir şey üretmiyorum. Sadece makine satışı yapan biriyim. Sırf koronavirüsü için siperlik üretmek, sağlık personellerimizin işini kolaylaştırmak, ülkeme, insanlarıma bir katkı yapmak istiyorum. Ben herkes için elimi taşın altına sokuyorum.” Açıklamasında bulundu.  Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER