VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 15 Mayıs 2020 00:04:49

0 Yorum

“Salgın  tarım ve gıdanın önemini gösterdi”

Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arabacı, Dünya Çiftçiler Günü kapsamında yaptığı basın açıklamasında; “Gerçek olan şu ki, bu salgın bir kez daha tarım ve gıdanın önemini gösterdi. Daha da önemlisi kendi kendine yeten bir ülke olmanın önemi bir kez daha kanıtlandı” ifadelerini kullandı.

Tarım ülkesi olarak pek çok farklı mahsul ve ürün yetiştiren Türkiye’de 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kutlandı. Yeni tür Koronavirüsü (kovid-19) salgını nedeniyle tedbirler kapsamında kutlanmalar gerçekleşti. Edirne’de de Ziraat Odası Başkanlığı tarafından çiftçiler adına Atatürk Anıtına çelenk bırakıldı. Sosyal Mesafe kuralına uygun olarak yapılan saygı duruşunun Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arabacı basın açıklamasında bulundu. Arabacı’nın konuşmasının genelinde çiftçilerin, tarımın ve gıdanın önemine değindi. Arabacı, içinde bulunduğumuz kovid-19 salgını sürecinde tarımın ve gıdanın öneminin bir kez gözlemlendiğini belirtti. Arabacı yaptığı açıklamada; “14 Mayıs Çiftçiler günü çiftçilerin eksiklerini ve yapılması gerekenlere dikkat çekmek amacıyla kutlanmaktadır. 14 Mayıs 1946 Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu'nun kuruluş tarihidir. Bu kuruluşun kısa adı İFAB' tır. Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu'nun kuruluş günü olan 14 Mayıs yalnız bizde değil kuruluşa üye bütün ülkelerde Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanmaktadır. İçinde bulunduğumuz kovid-19 salgını dolayısıyla bu yıl kutlamalarımız ilgili genelgeler gereği maalesef yapılamamaktadır. Bu sıkıntılı süreçlere rağmen çiftçilerimiz tarımsal üretim faaliyetlerine durmadan devam etmektedir. Bizlerde her zaman üreticilerimizin yanında olmayı sürdürmekteyiz. Ancak gerçek olan şu ki, bu salgın bir kez daha tarım ve gıdanın önemini gösterdi. Daha da önemlisi kendi kendine yeten bir ülke olmanın önemi bir kez daha kanıtlandı” dedi.

“KDV VE ÖTV KALEMLERİ İÇİN ÇALIŞMA YAPILMALIDIR”

Çiftçilerin girdi maliyetlerindeki KDV ve ÖTV bedellerinin yükse olması tarım sektörünü olumsuz yönde etkilediğini belirten Arabacı; “Bu çerçevede Tarımsal girdilerde yaşanan aşırı fiyat yükselmelerinin önüne geçebilecek bir fiyat kontrol mekanizması oluşturmalıdır. Üretimde maliyetler ciddi oranda artmıştır. Tarım sektörünün sürdürülebilir rekabet gücüyle üretime devam edebilmesi ve küçük üreticilerin faaliyetlerini sürdürebilmesi ancak üretim girdi fiyatlarını azaltma ve katma değeri yüksek ürünlerin üretimi ile mümkündür. Bunun için üreticilerimiz için Devlet destekleri arttırılmalı, İlaçta KDV düşmeli ve çiftçinin aldığı mazotta ödediği KDV ve ÖTV kalemleri için çalışma yapılmalıdır. Gece gündüz, soğuk sıcak demeden ülke ekonomisi için üreten çiftçimizin Özel Tüketim Vergisi gibi kalemleri ödemesi adil değildir. Ayrıca Katma değeri yüksek farklı ürünlerin üretimi içinde teşvikler artmalıdır” şeklinde konuştu.

“BİZLERİN SATIŞ FİYATLARI DEĞİŞMEDİ”

Çiftçilerin mahsul satış fiyatlarının düşük olduğunu ancak tarıma bağlı satış yapana marketlerde fiyatların artış gösterdiğini belirten Arabacı; “2020 yılında destek miktarları üretimi arttırmaya yönelik yükseltilmelidir. Bu sezon kaldırılan Buğday ve Arpada yeşil ot desteği, üretimi ve hayvancılığı nasıl arttırabiliriz diye konuştuğumuz bu dönemde devam etmelidir. Bu destek kalemi acilen tekrar destek kapsamına alınmalıdır. Yazlık ekimleri ve ikinci ürün ekilişlerini arttırmak adına Ayçiçeği, Mısır, Çeltik ve alternatif Yem Bitkileri içinde destek ve teşvik çalışmaları yapılmalıdır. Üreticimiz ürettiği malı değerinde satmak, refah seviyesini yükseltmek istiyor. Gıda sektöründe fırsatçılığı yapan üreticiler değildir. Fırsatçılığı yapanların tespit edilmesi ve çözüm bulunması biz üreticilerin en büyük isteğidir. Bugün market raflarına baktığımızda en basiti un fiyatları, yağ fiyatları, bakliyat fiyatları en az 2 katına çıktı, ama bizlerin satış fiyatları değişmedi. Buğday hasadının yaklaştığı bu günlerde fiyatların erken açıklanması olumlu bir yaklaşımdır, Ancak 2020 yılında üretimi yapılacak tüm ürünlerin ekilişlerinin nerdeyse tamamlandığı şu günlerde üreticimizin alacağı destek miktarlarının ve geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada buğdaya verileceği söylenen 230TL/Ton desteklemenin içeriğinin de açıklanmasını Bakanlığımızdan rica ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“DESTEKLERİN EN KISA ZAMANDA ÖDENMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

Tarımın içinde bulunduğumuz salgın sürecinde hayati bir öneme sahip olduğunu bu kapsamda çiftçilerin üretime devam etmesi için desteklemelerin artması geerktiğini vurgulayan Arabacı; “Diğer bir önemli noktada Destek ödemelerinden Yağlı Tohumlar fark destekleri her zaman en geç Mayıs ayında ödenmesine rağmen 2019 üretim sezonun hala askıya dahi çıkmamıştır. Bu Desteklerin en kısa zamanda ödenmesini talep ediyoruz. En azından çiftçimizin nakit sıkıntısı çektiği şu zor günlerde elini biraz da olsa rahatlatacaktır.

Tarımın ve gıdanın savunma sanayisi kadar önemli olduğu, herkesin eve hapsolduğu, işlerini evden yürüttüğü bu günlerde bile üreticimiz ülkemiz ve halkımız için her türlü zorluğa, riske rağmen üretmeye devam ediyor, devam edecektir. Üreticimizin Sadece isteği değer görmek ve desteklenmektir. Pazarlarda, manavlarda ve marketlerde gıdalarımız hiç eksilmesin diye, güzel ülkemizin aydınlık güzel günleri için çiftçimiz el ele omuz omuza üretmeye devam etmektedir. Unutmayalım ki Türkiye gıdada kendi kendine yeterli sözünün gerçekleşmesi için üretmemiz gerekiyor. Buda Ancak İthalatla değil, üretimle gerçekleşebilir. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi "Eğer milletimizin büyük çoğunluğu çiftçi olmasaydı, biz bu gün dünya üzerinde olmayacaktık." Unutmayalım ki "Milli ekonominin temeli tarımdır. " ve "Türkiye’nin gerçek sahibi ve efendisi, gerçek üretici olan köylüdür. Tarlasında, bahçesinde, gece-gündüz, soğuk-sıcak demeden çalışan, ailesine, evine ve ülkemize üretimle destek olan başta kadın çiftçilerimiz olmak üzere tüm değerli çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Günü kutlu olsun” dedi.

Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER