VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 30 Haziran 2020 10:37:35

0 Yorum

Salının Güçlü Kadınları “Bengü BOYACIOĞLU”

“Koçluk bir keşif ve değişim yolculuğudur”

    Salı'nın Güçlü Kadınlarında bu hafta sohbetinden çok keyif aldığım Bengü Boyacıoğlu var. Girişimci ruhu ve yüreğindeki insan sevgisi öyle güzel ki yeni işi ile buluşmasında bu kadar zorlanmamasının sebebi sanırım. 
       Yılar önce aktif eğitimci iken tanıştığım bu güzel kadın benim için iyi ki dediğim insanlar içinde yer alıyor. Naif ve sevecen kişiliği ve her ne iş olursa olsun başarı odaklı çalışma azmiyle karşısındakine gücünü geçiren pozitif bir iş kadınını yazacağım şimdi sizlere…
Özenle döşenmiş sade ve temiz ofisinde buluştuk Bengü Hocamla… Samimi ve güler yüzlü ifadesi yıllara inat duruyor. Bu yüzden olsa gerek içtiğimiz çaylar bir o kadar lezzetli geldi bana…
“Emekli oldum Nevser Hanımcığım yeni bir yolda yürümek, yeni tecrübeler edinmek için bu ofisi kurdum'' Bengü Hoca tecrübeleriyle beraber profesyonel koç olarak karşıma oturdu. Çok fikrimin olmadığı bir alanda konuşmaya başladık. Zaten tecrübe denen olay tamamen karşımdaydı. Kendinden emin ve ne anlatmak istediğinin farkında olan yılların eğitimcisi Bengü Boyacıoğlu ile KOÇ'luk ile ilgili merak ettiklerinizi konuştuk.

Profesyonel koçluk nedir?
      Koçluk bir keşif ve değişim yolculuğudur. Danışana sorulan güçlü sorularla ,kendisini tanıması,yaşadığı olaylara yeni açıdan bakması ve daha önce farkına varmadığı çözümleri görmesi sağlanır.Koç bunu sadece sorduğu sorularla ve uyguladığı araçlarla yapar .Asla akıl vermez ,tavsiye vermez,ilaç önermez… Sadece DİNLER ve SORAR… Burada asıl amaç danışanın ulaşmak istediği hedef hakkında konuşurken kendi kendine FARKINDALIĞA  erişmesidir.


Nasıl profesyonel koç olunur ?
           Ülkemize çok yeni gelmiş bir MESLEK , Amerikada 1995de yılında Thomas Leonard tarafından  kurulan Uluslararası Koçluk Federasyonu (https://www.icfturkey.org/) Türkiye ye ancak 2009 yılında gelebilmiştir. Bende bir ICF üyesiyim … Buraya üye kabul edilmenin şartı ise ICF tarafından akredite olmuş bir okulun eğitiminden geçmiş olmam. Türkiye de kurumsal hayatta 4 öncü okul var bende onlardan biri olan   ADLER CENTRAL EUROPE  koçluk okulundan mezunum .Dahası aynı okulda şu anda İLERİ DÜZEY KOÇLUK EĞİTİMİMİ tamamlamak üzereyim.. Yoğun bir eğitimden geçiyoruz.. Görüşmelerimizi hocalarımıza yolluyor ve süpervizyon alıyoruz… Tüm koçlar gelişimlerini tamamlamak için kendileri de hocalarından düzenli olarak koçluk alıyorlar..İleri düzey okumaya devam etmemin nedeni ünvanlanma sürecine girmiş olmam . Yaptığınız görüşme saatine göre ACC ,PCC  ve MCC ünvanları alıyorsunuz… Üniversitelerdeki hiyerarşi gibi…Bu konudaki daha detaylı bilgileri icfturkey.org sayfasından araştırabilirsiniz. Belirtmek istediğim diğer bir konu ise KOÇLUK 29-Haziran-2013 de resmi gazetede yayınlanarak yurdumuz da da resmen meslek olarak kabul edilmiştir. 

Koçluğun çeşitleri var mıdır ?
            Aldığımız eğitim bireysel koçluk eğitimi .Ancak gelen danışana göre görüşmeyi şekillendirebiliyoruz. Ebeveyn koçluğu-kariyer koçluğu -öğrenci koçluğu … Ben 18 yaş üstü bireylerle çalışıyorum daha çok danışanlarım üniversite öğrenciler… Sıkışmışlıkları ,kararsızlıkları ve hedefleri üzerine onlara yol arkadaşlığı yapıyorum… 17 yıllık eğitimciliğimin de katkısıyla onların farkındalık yaşamalarına sorularımla sebep olmak beni çok mutlu ediyor. Yaşam koçluğu tanımlamasını sevmiyorum  çünkü bu tanım bana sahici  gelmiyor. Her insan eşsiz ve değerlidir .Anlam arayan ve anlam yaratandır. Bu nedenle herkesin kendi hayatının koçu olduğuna inanıyorum .Hedeflerimiz ,hayallerimiz ve  seçimlerimiz bizi hayat yolunda ilerlememizi sağlıyor.. Bunun bilinciyle koçluk mesleği çok meşakkatli ve emek isteyen bir meslektir. 

Hedefiniz  nedir ?
           Ben bu işe koçluk alarak başladım sonra koçluk okulunda koç olmak üzere eğitimlerimi tamamladım  . 2016 Kasımında tanıştığım  bu mesleğin kendimde çok faydasını gördüğüm için herkesin bu konudan haberdar olması adına sizinle bu ropörtajı yapmak istedim. İstanbul'da tüm büyük şirketler özellikle üst düzey yöneticilerden başlayarak koçluk aldırıyorlar,iç koçluk şirketlerde çok yaygın amaç bireylerin içindeki potansiyellerini ortaya çıkarmak kendine ve şirketine olan verimini  arttırmak.  Şu anda İstanbul’ da pek çok şirket çalışanlarına koçluk okullarından koçluk aldırıyorlar.. Edirne de de bu mesleğin tanınması ilgilenen pek çok kişinin koçluk alması ve belki koç olmak istemesi benim  de en büyük dileğim.

Kimler koç olabilir? 
        Benim eğitim aldığım ortamlarda tüm hocalarım kurumsaldan emekli olduktan veya ayrıldıktan sonra yolları KOÇLUKLA kesişmiş insanlar ,koçlukta ikinci kariyerlerini yapıyorlar . Hocalarımın ve arkadaşlarımın arasında bankacılar, psikologlar ve doktorlar  olmak üzere her meslekten yetişmiş insanlar bulunmakta… ICF konferansında dile getirilen bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. Yeni dünya düzenine giderken bazı mesleklerin etkisi azalırken 2050 de hala etkisini yitirmemiş olan mesleğin KOÇLUK olacağı inancı çok yaygın… 

Koçluk konuları genelde hangi başlıklarda olabiliyor ?
*Hedef belirlemek istiyorum
*Kendimi daha iyi tanımak istiyorum
*Başarımı arttırmak istiyorum
*İlişkilerimi daha iyi yönetmek istiyorum diyerek gelen danışanlarımız oluyor… 
Son olarak şunu belirtmek isterim ki danışanda bazı problemler hissettiğimizde hemen onun da isteğiyle psikolog ve psikiyatristler yönlendiriyoruz. Etik ilkelerimizin kesin hatlarla çizildiğini belirterek şöyle sözlerime son vermek istiyorum .KOÇLUK sağlıklı kişilerle yapılan performans arttırma yolculuğudur. 
Bengü Hocam'a ulaşmak isterseniz işte adresler ;
www.pardokskocluk.com ,instagramadresi:paradoks_koclu

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER