VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 21 Temmuz 2020 10:32:01

1 Yorum

“Saraçlar Caddesi”için ne istediler?

    Saraçlar Caddesi'nde altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından vatandaşlara Saraçlar Cadde'nin nasıl bir görüntüye sahip olmasını istersiniz sorusunu sorduk. Edirne halkının  çarşıda yenilik beklentisinde olduğunun yanıtlarını aldık. 

        Edirne'nin en işlek çarsısı olarak bilinen Saraçlar Caddesi'nde yaklaşık 12 yıl önce Hamdi Sedefçi'nin döneminde yapılan 'Sevda Çeşmesi' olarak bilinen heykelin altyapı çalışmalarından dolayı yıkılması başta turist vatandaşlar olmak üzere birçok vatandaşı üzmüştü. Elinde güvercin tutan bir kadın ve erkek heykeli ile aslan figürlerinin bulunduğu heykel çarşının simgesi haline gelirken Bulgaristan ve Yunanistan gelen turistlerin adeta öz çekim sembolü haline gelmişti.Çarşıda alt yapı çalışmalarının tamamlanıp üst yapıya geçilmesinin ardından Saraçlar Caddesi'nin nasıl bir görüntüye sahip olacağı merak konusu oldu.
Biz de vatandaşlarımıza Saraçlar Caddesi'nin nasıl olmasını istediklerini sorusunu sorduk. Esnaflar turistlerin uğrak noktası olan Saraçlar Caddesi'nde yeniden bir heykel görmek istediklerini söyledi.Edirne'ye özgü bir heykel yapılırsa turistlerin daha çok geleceklerini ifade ettiler.Öğrenciler ise çarşıya,belediyenin farkındalık yaratmasının gerektiğinin altını çizdi.
“GELMELERİ İÇİN GÜZEL BİR BAHANE OLUR”
      Saraçlar Caddesi'nde esnaflık yapan Ufuk Göbel,Edirne'ye özgü bir heykel yapılırsa hareketliliğin artacağını belirterek;“Yıkılan heykelimiz yerine yine Edirne'ye özgü olarak Edirne'ye özel bir heykelin yapılmasını istiyoruz.Yerli ve yabancı  turistlerin geldiğinde en azından gezerken,dikkatini çekebileceği, fotoğraflarını çekinebileceği bir heykelin yapılması ve insanlarında geldiğinde hatıra fotoğrafı çekinmesi isteriz. Buraya gelmeleri için güzel bir bahane olur.Tasarlanmış Edirne'ye özgü bir heykelin yapılması hareketliliği arttırır” şeklinde konuştu.  
      Eker Ayran'da çalışan Tolga Kabak; “Çarşıya hem heykel hem oturma alanı yapılmasını istiyorum. Daha çok turistin gelmesini istiyorum. Böylelikle esnaf kazanıyor, herkes kazanıyor” dedi.
“HEYKEL YAPILMASI HAREKETLİLİK KAZANDIRIR”
      Üniversite öğrencileri okulların yeniden açılmasıyla beraber Saraçlar Caddesi'nde yeni bir heykel görmek istediklerini belirttiler.Üniversite Öğrencisi Tolga Altıntaş, yeni bir heykel yapılmasını istediğini ifade ederek; “Saraçlar Caddesi'nde yıkılan heykel yerine yeniden bir heykel yapılmasını isterim. Heykel yapılması durumunda hem görüntü hem hareketlilik açısından iyi olacağını düşünüyorum” dedi.Üniversite Öğrencisi Cihad Uyar; “Sevda çeşmesi Saraçlar Caddesi'nin bir sembolüydü.Gerek görüntü olarak gerekse insanların gidip fotoğraf çektirmesi bakımından çok güzel bir çeşmeydi.Madem yıkıldı yerine insanların oturabileceği bir alan yapılabilir veya yeniden bir heykel bir çeşme yapılabilir” dedi.

Haber:Damla GÖÇ  

Fotoğraf:Ali KARAMAN

 

Yaşar ERTOPUZ 22 Temmuz 2020 10:58:38 Cevap Yaz
(0)
(0)
bir öneri,mesela ünlü edirne li,dünyanın tanıdığı İLHAN KOMAN nın AKDENİZ heykeli için bir kamuoyu oluşturulmuyor aynı yerde sergilense olmazmı,yetkililere duyrulur
Adınız Soyadınız
Kapat
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER