VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 28 Temmuz 2020 10:21:20

0 Yorum

Saros için mücadeleye devam

    Saros Gönüllüleri, bilirkişi raporuna ve mahkeme iptal kararına rağmen T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca yeniden ÇED süreci başlatılan Çevresel Etki Değerlendirmesi olumlu kararı verilen Saros FSRU Gemi İskelesi ve Kara Boru Hattı projesine karşı Edirne İdare Mahkemesi'nde üçüncü davalarını açmak üzere adliyeye gitti.

   Trakya Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Av. Bülent Kaçar'ın yaptığı basın açıklamasında halkın itirazlarının görmezden gelindiğini belirterek ; “Saros körfezinde halka rağmen ısrarla kurulmak istenen Saros FSRU Limanı'nın yeniden başlatılan Çevresel Etki Değerlendirmesi sürecinde halkın itirazları görmezden gelinerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca verilen ÇED Olumlu kararının iptali için bugün Edirne İdare Mahkemesinde yürütmeyi durdurma istemli  olarak  kurumun ve gönüllünün davacı olduğu iptal davamızı açıyoruz.Saros Gönüllüleri iki yıldan beri Trakya'nın ve Saros körfezinin ekolojik yıkım projesi olan Saros FSRU Gemi Limanı ve Kara Boru Hattı'na karşı körfezi saran bir dayanışma ile büyük bir mücadele vermektedirler”açıklamasında bulundu.

“Akdeniz ekosistemine geri dönüşü mümkün olamayan hasarlar verecektir”

Kara boru hattının kurulması için binlerce ağaç kesileceğinin ÇED raporunda açıkça yazıldığının altını çizen Kaçar;“Doğalgaz taşıyan 100 bin tonluk Dev Kargo gemilerinin 12 ay sürekli olarak Saros Körfezi'ne girip çıkması ve Saros FSRU Gemi İskelesi projesi kapsamında 24 ay sürecek inşaat ve dolgu çalışmaları körfezimizi mahvedecektir. 17 Kilometre uzunluğunda kara boru hattının kurulması için binlerce ağaç kesileceği ÇED raporunda açıkça yazılmaktadır.Saros Körfezi'nin biyoçeşitliliği ülkemizi çevreleyen tüm denizlerimizden çok daha zengindir.Deniz çayırlarının bulunduğu alanda yapılacak en ufak bir faaliyet bile tüm Akdeniz ekosistemine geri dönüşü mümkün olamayan hasarlar verecektir”dedi.

“Ekolojik çeşitliliğin korunması gerekmektedir”

    Doğalgaz Ana Dağıtım Hattına kadar 17 kilometre boyunca yapılacak orman kesimleri,tarım arazi tahribatı bölgenin fauna ve florasını da çok olumsuz etkileyeceğine dikkat çekerek konuşmasını sürdüren Kaçar; “Danıştay 6.Dairesi Başkanlığının verdiği karara göre "Enez Dalyan Gölünden Evreşe Ovası kıyısına kadar uzanankuzey Saros Körfezi kıyı kuşağının doğal yapısı ve içerdiği ekolojik  çeşitliliğin korunması" gerekmektedir.Mahmutköy Botaş Doğalgaz Ana Dağıtım Hattına kadar 17 kilometre boyunca yapılacak orman kesimleri,tarım arazi tahribatı bölgenin fauna ve florasını da çok olumsuz etkileyecektir. Deniz ve kara canlıları öncelikle inşaat, hafriyat, orman kesimleri, yol açmalar ve sonraki gemi faaliyetleriyle sayı ve tür olarak nesilleri tehlike altına girecektir.Proje alanı Saros Körfezi'nin ve Koru Dağlarının en duyarlı yörelerindendir. Proje alanına 5,8 km mesafede olan Saros Körfezi Sulak Alanı bulunmaktadır”açıklamasında bulundu.

“Saros Gönüllülerinin dayanışması ve mücadelesi proje iptal edilene kadar devam bilimsel, hukuksal ve toplumsal olarak devam edecektir”
     

      Saros Gönüllülerinin dayanışması ve mücadelesi proje iptal edilene kadar devam edeceğini söyleyen Kaçar; “Mevzuata tamamen aykırı olan Trakya'nın ve tüm Saros Körfezi'nin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına zarar verecek, doğal yaşamı ortadan kaldıracak Edirne İli Keşan İlçesi Sazlıdere ve Gökçetepe Köylerinde BOTAŞ Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. tarafından yapılması planlanan Saros Fsru Gemi İskelesi projesine ait Nihai ÇED raporunun ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu kararı verilen Saros FSRU Gemi İskelesi ve entegre boru hattı projesine karşı 3. iptal davamızı açıyoruz.Mahkeme kararına, Bilirkişi raporuna ve 2009/7 sayılı Bakanlık genelgesine aykırı olarak  başlatılan ve  Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu kararı verilen Saros FSRU Gemi İskelesi Projesinin yürütmesinin durdurularak iptal edileceğine inanıyoruz. Bilime ve hukuka aykırı bu projeye karşı Saros Gönüllülerinin dayanışması ve mücadelesi proje iptal edilene kadar devam bilimsel, hukuksal ve toplumsal olarak devam edecektir”dedi.Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER