VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 01 Haziran 2020 23:42:39

0 Yorum

‘Sarosuma dokunma’ kampanyası

Saros Körfezine yapılması planlanan FSRU Gemi İskelesi Projesi’ne karşı sosyal medya hesaplarından ‘sarosumadokunma’ ve ‘savesaros’ etiketleri ile kampanya ses getiriyor. Kampanyaya başta bölge halkı, çevre gönüllüleri, siyasetçiler, sanatçılar ve farklı topluluklardan destek geldi. Başlatılan kampanya kısa süre sosyal medyanın en çok konuşulan konusu oldu.

Türkiye’de ve Trakya’da tartışma konusu olan, Edirne’nin Keşan ilçesinde Boru Hatları ile Petrol Arama A.Ş. tarafından yapılması planlanan Saros FSRU Gemi İskelesi Projesi’ne karşı kampanyalar dur durak bilmiyor. Yapılan eylemler, açılan davalar, bilirkişi raporlarının yanı sıra bölge halkı ve çevre gönüllüleri projeye karşı pek çok farklı mecrada dile getirmişlerdi.

SOSYAL MEDYANIN ANA GÜNDEM MADDELERİNDEN BİRİ OLDU

Projenin ÇED raporu, İDK’nın kararı, uluslararası çevre sözleşmeleri ve anlaşmalarına aykırılığı gibi pek çok konu bölge gündeminde tartışılmaya devam ediliyor. Saros Gönülleri Dayanışması son olarak sosyal medya hesaplarından ‘sarosumadokunma’ ve ‘savesaros’ etiketleriyle dün itibariyle kampanya başlattılar. Başlatılan kampanya kısa sürede sosyal medyanın ana gündem maddesi haline geldi. Vatandaşlar yapılacak olan projenin doğada geri dönüşü olmayan zararlara yol açacağı, insan sağlığını tehlikeye sokacak faktörleri arttıracağını hakkında düşüncelerini dile getirdi. Çevreciler ve bilirkişiler projenin Saros üzerinde oluşturması muhtemel sorunları da kamuoyuyla paylaştı. Başlatılan kampanya hakkında, pek çok basın kuruluşu tepkileri dile getirdi.

SİYASİLER VE ÜNLÜLERDEN KAMPANYAYA DESTEK

Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’deki siyasetçiler, kampanya ile proje hakkında düşüncelerini dile getirdi. CHP Tekirdağ Milletvekilleri Candan Yüceer, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, CHP Edirne Milletvekili Dr. Okan Gaytancıoğlu, İYİ Parti TBMM Grup Başkanı ve Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu başta olmak üzere pek çok milletvekili kampanyaya destek verdi. Sanat camiasının popüler ve başarılı isimleri de kampanyaya olan desteklerini sosyal medya hesaplarından belirtti. Çağatay Ulusoy, Haluk Levent, Melis Alphan gibi ünlü isimler sosyal medya hesaplarından projeye karşı ‘sarosuma dokunma’ dediler. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER