VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 14 Ekim 2021 16:54:08

0 Yorum

“Seçim odaklı değil, inandığımız şekilde çalışıyoruz”

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, düzenlediği basın toplantısıyla gerçekleştirdikleri ve planladıkları projeleri anlattı. İba yaptığı açıklamada; “Çalışmalarımızda da seçim odaklı çalışmıyoruz. İnandığımız yolda ve inandığımız şekilde çalışıyoruz. En büyük gücümüz de çalışkanlığımız ve kendimize olan güvenimizdir. Bu şekilde çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

Şehirde bulunan Balta Otel’de basın toplantısı düzenleyen AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Edirne’de gerçekleştirilen projeleri anlattı. İba; “Halk ne diyorsa bizim boynumuz kıldan ince. Ancak bu demek değil ki 2023 ve 2024 hedeflerimiz var. Bizim ilk amacımız inşaların kalbine girmek yüreğine dokunmak. Bundan sonraki en büyük hedefimiz Edirne’yi hak ettiği yere taşımak. Bunun için mücadele ediyoruz. Göreve geldikten sonra ekip arkadaşlarımızla yaptığımız ilk iş Edirne’nin sorunlarını masaya yatırmak. Geriye dönüp baktığımızda Edirne’nin sorunlarının bir bir çözüldüğünü görüyoruz. İlk tespit ettiğimiz sorun Dr. Mehmet Müezzinoğlu Köprüsü’ydü. 2018’de Mehmet Müezzinoğlu Köprüsü tasfiye edilmişti.  Şuanda köprü bağlantı yollarının yapımına başlandı. İnşallah bitimini de birlikte göreceğiz. Selimiye Meydanı’nın yıllarıdır o harabe görüntüsü tüm Edirnelileri olduğu gibi bizi de çok üzüyordu. Selimiye Meydanı projesinin bakanlığımız eliyle yapılması istendiği belirtildi. Belediye Başkanımız da bu konuda olumlu görüş verdi. Sadece bizim buraya çizdirdiğimiz ödüllü bir proje var dedi. Bu projeyi uygularsanız biz de projeye çok emek verdik, biz de bunun karşılığında memnun oluruz ifadelerini kullandı. Edirne Belediyesi’nin çizdirdiği proje bakanlığımız tarafından uygulanıyor. Bu konuyla ilgili konuşulanlar ile ilgili en önemlisi bu projenin yapılıyor olması bizi mutlu etti. Ama şöyle bir algı oluşturuluyor. Burayı bakanlığımızın eliyle yapıyoruz. Belediyenin çizdiği projeyi uyguladığımız doğrudur ama bakanlığımızın finans kaynaklarıyla yapıyoruz. Selimiye Camimizin restorasyonu da gerçekleştirilecek” ifadelerini kullandı.

“SON 2 YILDA SAYMAKLA BİTİREMEYECEĞİMİZ KADAR YATIRIM YAPTIK”

Hızlı trenden de bahseden İba, “Edirne’de son 2 yılda saymakla bitiremeyeceğimiz kadar yatırım yaptık, yapmaya da devam ediyoruz” dedi. İba konuşmasının devamında; “Geçtiğimiz günlerde biliyorsunuz huzurevi projemiz var. Bunun da yer teslim törenini yaptık. Başka bir konu da Meriç Sulaması biliyorsunuz 78 bin dekar arazi modern sulama ile buluşuyor. Kısa sürede faaliyete geçecek bir proje. Biliyorsunuz nehir kenarlarında bir millet bahçesi yapılması planlandı. Birkaç alternatif sunuldu. Ama bakanımız en uygun yerin nehir kenarları olacağını söyledi. Biliyorsunuz valiliğimizin elektrik üretimi yapılacak 3 Nehir 1 şehir projesi var. Onunla birlikte devamı olarak nehir kenarlarının düzenlemesini yapalım millet bahçesini nehir kenarlarına yapalım diye düşünülmesi tüm Edirneliler gibi bizi de mutlu etti. Hızlı trende belki Cumhuriyet tarihini en büyük projelerinden biri. Edirne’nin vizyonuna vizyon katacak bir proje. Hızla çalışmaları devam ediyor. Hıdırlık Tabyalarımız bitti çok yakın zamanda önümüzdeki günlerde açılışını yapmayı planlıyoruz. Bir taraftan Makedonya Kulesi’nin ihale hazırlıkları yapılıyor. Edirne’de son 2 yılda saymakla bitiremeyeceğimiz kadar yatırım yaptık, yapmaya da devam ediyoruz” ifadelerine de yer verdi.

“BU PROJEYE DESTEK VEREN BİZİZ”

Edirne Belediyesi tarafından yapılan alt yapı çalışmalarına yönelik herhangi bir engellemede bulunmadıklarını dile getiren Belgin İba; “CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı bir açıklama yapmış. Vekilimize hitaben ‘kendi paranızla mı yapıyorsunuz’ demiş. Cebimizden harcamıyoruz. Ama biz de onlara şunu soruyoruz. Siz hangi parayla alt yapıyı yapamıyorsunuz? Bir suçlayıcı bu konuyla ilgili bir sürü iddialar ortaya attılar. Alt yapı çalışmalarını durdurduğumuzu söylediler. Bu projeye destek veren biziz. Neden alt yapı çalışmalarını durduralım. Böyle bir şey asla yok. Onların açıklamalarından sonra genel müdürümüz ile görüştüğümüzde biz alt yapı için 170 milyon lira destek sözü verdik. Bunun 157 milyon lirasını kullandırdık. 13 milyon liraları da içeride kullanma hakları saklıdır diye bir cevap aldık. Bir durdurma ya da engelleme asla yok. Biz de onlara diyoruz ki gerekli desteği verdik. Ama Edirne’nin hali ortada. Biz de onlara bunu soruyoruz. ‘Cebinizden mi harcıyorsunuz’ dedi. Hayır, asla cebimizden harcamıyoruz bütün hizmetler halkın parası ile yapılıyor. Bunu zaten 10 yaşındaki çocuk da biliyordur. Biz bunu söylüyoruz. Çalışmadığımızı ve köylere gitmediğimizi söylemişler. Herhalde onların 2 yılda köylere gittiği kadar biz 1 günde o kadar köy ziyaretine gitmişizdir. Saysak, 10-15 köye gitmemişlerdir” açıklamasını yaptı.

“HANGİ PARAYLA BU ALT YAPIYI YAPAMIYORSUNUZ?”

Köy yollarının Edirne’nin yollarında daha iyi olduğunu belirten İba; “Biz de şunu merak ediyoruz; siz hangi parayla bu alt yapıyı yapamıyorsunuz? Biz her zaman olduğu gibi kendimizle yarışıyoruz. Yarışmaya da devam edeceğiz. Bizler de bu şehirde yaşıyoruz. Sokakların hali ortada. Sayın Pekcanlı köy yollarından bahsetmiş. Köy yolları Edirne’nin yollarından çok daha iyi durumda.  Kendileri köylere gitmediği için bilmiyorlar herhalde. Bir gezsinler köylerimizin yolları Edirne’den çok daha iyi durumda. Biz yapımın sürecinde şunu biliyoruz. Elbette ki alt yapı çalışmalarında yollar kazılacaktır. Kazılmadan yapılması mümkün değildir. Burada sorun olan yolların kazılması değildir” dedi. Çalışmalarını ise seçim odaklı yapmadıklarını belirten İba; “Çalışmalarımızda da seçim odaklı çalışmıyoruz. İnandığımız yolda ve inandığımız şekilde çalışıyoruz. En büyük gücümüz de çalışkanlığımız ve kendimize olan güvenimizdir. Bu şekilde çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

“ÜRETİCİLERİMİZDEN GELEN TALEPLERİ CUMHURBAŞKANIMIZA İLETİYORUZ”

İpsala’daki dolu yağışının ardından tarlası zarar gören çiftçilerin destek beklentisine yönelik de açıklama yapan İba; “Bölgede hasar tespitleri yapılıyor. Bakanımızla görüşmeler yaptık. Bugün de bölgeye gidip oradan bakanımızı arayacağız. Tespitler devam ediyor. Biz de bugün bölgede olacağız. Üreticilerimizle birebir görüşeceğiz. Telefonla sürekli irtibat halindeyiz. İlgili tüm kurumlarımız orda. O bölgedeki tespitler tam anlamıyla bitsin. Bakanımız da bunu bekliyor. Bakanımızdan acil afet fonundan konu ile ilgili destek isteyeceğiz. İpsala bölgesinde ciddi anlamda hasar var. Bölge için elimizden geleni yapacağız. Zararlarının karşılanması konusunda elimizden geleni yapacağız. İnşallah abu yaşanan afetten en az hasarla çıkılır diye ümit ediyoruz. Her zaman üreticilerimizin yanında olduk. Üreticilerimizden gelen talepleri Cumhurbaşkanımıza iletiyoruz” diye konuştu.

Toplantıya AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Edirne Belediye Meclisi Üyesi Mehmet Çapoğlu, İl Başkan Yardımcısı Aydoğan Akıncı, Gökhan Balta ve Mustafa Çınarkök, Merkez İlçe Başkanı Önder Özcan, İl Kadın Kolları Başkanı Nergiz İnce, İl Gençlik Kolları Başkanı Burak Cambaz katılım sağladı. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER