VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 14 Mart 2019 10:58:03

0 Yorum

Seçmen nasıl oy kullanacak?

31 Mart yerel seçimlerinde kullanılacak oy pusulaları belli oldu. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçmenlerin belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, il genel meclis üyeliği ile muhtar adaylarına nasıl doğru oy kullanmaları gerektiğini, oy kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı.

20 günden az bir süre kala 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde Yüksek Seçim Kurulu, seçmenlere dikkat etmesi gerekenleri resmi web sitesinde yayınladı. YSK duyurusunda seçmenlerin, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, il genel meclis üyeliği ile muhtar adaylarına hangi renkte listelerle geçerli oy kullanımına dair bilgiler verdi.

FİLİGRANLI SARI RENKLİ ZARF

YSK İlk olarak seçmenlerden kendilerinin basımını gerçekleştirdiği "Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu" filigranlı sarı renkteki zarflara dikkat etmesi gerektiğini belirtti. Birleşik oy pusulasında, daha önce çekilen kuraya göre sırayla siyasi partilerin adaylarının isimleri, parti adları ile partilerin amblemleri yer alıyor. Pusulanın sonunda bağımsız adayların isimleri bulunuyor.

EDİRNE’NİN LİSTE RENGİ TURUNCU

YSK tarafından belirlenen liste renklerinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı için oy pusula rengi beyaz olurken, Edirne gibi Büyükşehir Belediyesi olmayan iller için oy pusulası rengi turuncu olarak belirlendi. YSK ilçe belediyesi için oy pusulasını mavi, belediye meclis üyeliği için kullanılacak oy pusulasının ise sarı renkte olacak. Seçmenler, "Evet" veya "Tercih" yazılı mühürlerle oylarını kullanacak. Oy pusulalarının üzerine mühür dışında yazı yazılmayacak. Oy pusulaları tek zarfa konulacak. Zarflar, şeffaf sandıklara atılacak.

TRAKYA BÖLGESİNDEKİ SEÇMENLER 08:00-17:00 SAATLERİNDE OY KULLANACAK

YSK kararına göre belirli illerde oy kullanacak seçmenler saat 07:00 ile 16:00 arasında seçmen pusulularındaki belirtilen adreslerde oylarını kullanmaları gerek. YSK tarafından belirlenen iller alfabetik sıralamayla; Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis ile bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri 07:00-16:00 olarak uygulanacak. Belirtilen illerin dışında kalan Edirne’deyse oy verme saatleri 08:00-17:00 olacak.

EDİRNE’DE SANDIKLAR 17:00’DA KAPANACAK

Oy kullanım saatinin 17:00’da bitmesinin ardından oy sayımına geçilecek. Sandık seçmen listesindeki bütün seçmenler oylarını kullanmış olsalar bile oy vermenin bitim saatinden önce sandıklar kesinlikle açılamayacak. Sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık, seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

SONUÇLAR YSK'NIN İNTERNET SİTESİNDE AÇIKLANACAK

Vatandaşların oylarını kullandıkları sandıkta seçim sonunda tutulan sayım döküm cetveli, kare kodlu olarak ilçe seçim kurulu tarafından tarandıktan sonra ilçe birleştirme tutanaklarıyla siyasi partilerle eş zamanlı olarak YSK'ye gönderiliyor. Alınan bir kararla seçim güvenliği açısından, seçimlerdeki tüm sandıkların siyasi partili üyelerinin imzaladığı sandık sonuç tutanakları, YSK'nin internet sitesinden görülebiliyor. Vatandaşlar, oy kullandıkları sandıkların tutanağını, bu sandığın ilçe, il birleştirmesini Türkiye geneline kadar YSK'nin sitesinden, seçim sonuçları kesinleştikten sonra TC kimlik numaralarını girerek görüntüleyebiliyor.

Partilerin oy pusulasında sıralaması şu şekilde:

1. Saadet Partisi

2. Bağımsız Türkiye Partisi

3. Türkiye Komünist Partisi

4. Vatan Partisi

5. Büyük Birlik Partisi

6. Hür Dava Partisi

7. Cumhuriyet Halk Partisi

8. Adalet ve Kalkınma Partisi

9. Demokrat Parti

10. Milliyetçi Hareket Partisi

11. İYİ Parti

12. Halkların Demokratik Partisi

13. Demokratik Sol Parti Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER