VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 16 Ağustos 2019 10:43:13

0 Yorum

“Sektör kırmızı alarm veriyor”

Edirne İli Merkez İlçe ve Süloğlu İlçesi Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez; “Eylül ayı girmeden süt fiyatları değişmeli. Bu olay Aralık ayını beklemez. Çok ciddi oranda kan kaybediyoruz, uyarıyorum. Yüzde 15 gibi üretimden kaçış var. Gelecek için çok büyük bir tehlike. 10 yıl sonra bu iş dönülmez hale gelir. Sektör kırmızı alarm veriyor” dedi.

Tarımın yapı taşlarından hayvancılık sektörü, bugünlerde belirlenen süt fiyatı hakkında eleştiriler ve tartışmalar gün geçtikçe artıyor. Ulusal Süt Konseyinin üç ay öncesinde belirlediği süt fiyatının ardından değişen şartlar, üreticileri memnun etmemeye ve hatta sektörden çekilme aşamasına getirdi. Resmi rakamlara göre 2018 yılı Haziran ayında günlük Edirne Süt Üreticileri Birliğinden piyasaya arz edilen süt miktarı günlük 36 ton iken 2019 yılı Haziran ayı verilerinde bu oran 29 ton olarak belirtildi. Sektördeki güncel konular hakkında Edirne İli Merkez İlçe ve Süloğlu İlçesi Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez, gazetecilere çeşitli açıklamalarda bulundu. Dün gerçekleşen toplantıda Suiçmez’in ana gündem konusu süt üreticilerinin sektörden geri çekilmeleriydi.

“GEÇEN YILIN AYNI AYIYLA BU YILIN AYNI AYINDA,

 GÜNLÜK 7 TON BİR DÜŞÜŞ VAR”

Suiçmez resmi rakamlara göre yaptığı açıklamada 2018 yılına göre yüzde 7’lik bir düşüşün gerçekleştiğini belirterek; “Üç ay önce Ulusal Süt Konseyi süt fiyatı belirledi. 2009 yılından bu yana fiyatları konsey belirliyor. Üç ay önce belirlenen fiyatlar yılın sonuna kadar diye belirlendi. Biz daha o zaman sene sonu çok uzun olur dedik çünkü maliyet girdileri ciddi anlamda artıyor ve bunun uygun olmayacağını söylemiştik. Sabrettik, toplanmalarını bekledik ama gözlemlediğimiz kadarıyla konseyde herhangi bir toplanma belirtisi yok. Biz bunları merkez birliği ve büyük sanayiciler aracılığıyla, konseyde bulunan seçilmiş arkadaşlar aracılığıyla da dile getiriyoruz ama geldiğimiz nokta gerçekten süt üretiminde ciddi anlamda tehlike çanlarının çaldığı belirtilerini veriyor. Ciddi anlamda süt üretiminde düşüş var. Edirne merkez köyleri ve Süloğlu ilçesi ve köylerinde süt kayıtlarını biz tutuyoruz. 2018 yılı Haziran ayında günlük Edirne Süt Üreticileri Birliğinden piyasaya arz ettiğimiz süt günlük 36 ton. 2019 yılı Haziran ayı verilerinde 29 ton. Yani geçen yılın aynı ayıyla bu yılın aynı ayında günlük 7 ton bir düşüş var. Bu da yaklaşık olarak yüzde 19,5 gibi. Bu düşüşte sıcaklar etkili ama geçen yıl da bu sıcaklar vardı. yüzde 6-7 sıcaklığın etkili olduğunu düşünürsek yüzde 12-13 gibi süt üretiminden çekilme var” dedi.

“İŞLETMELERİN KAPANDIĞINI GÖRÜYORUZ. ÇOK BÜYÜK BİR TEHLİKE”

Suiçmez, süt ve süt ürünleri işletmelerinin kapanma sayılarının arttığını ve gün gittikçe küçük ölçekli ve orta ölçekli üreticilerin zorluklar karşısında yoğun çaba sarf ettiğini belirterek; “Ben de üretici olduğumdan devamlı sahadayım. Köylerde ciddi anlamda işletmelerin kapandığını görüyoruz. Çok büyük bir tehlike. Bu üretimden çekilme devam ederse belki üç-dört yıl hissetmeyiz ama belki on yıl sonra bu üretimden çekilmenin çok büyük acılarını yaşayabiliriz. Tarımın her alanı stratejik ama özellikle hayvancılık alanında üretimden çekilme bir gerçek. Önümde birer bardak kahve, çay ve süt var. Bu kahveyi nerede içerseniz için 5 Lira’dan aşağı fiyat yok, çayın fiyatı köy kahvelerinde dahi 1,5 Lira, ama bir bardak süt 19 Kuruşa geliyor. Yazık günahtır. Yem fiyatları ciddi anlamda arttı. Sütün fiyatı 3 Lira civarında olmalı. Biz 2,5 lirayı tüketiciyi de düşünerek söylüyoruz. Bunun tüketici ayağı da önemli. Tüketiciden de şunu istirham ediyorum 19 Kuruş günde bir bardak süt içsin, bir kâse yoğurt yesin” şeklinde konuştu.

“BİR YILDA YÜZDE 12 -13 DÜŞÜŞTEN BAHSEDİYORUM.

İNSANLAR ÜRETİMDEN KAÇTI”

Süt ve süt ürünlerinin mevcut şartlarda üretim yapabilmesi için fiyatların yüksek tutulması gerektiğini belirterek; “Çok geç kalınıyor. Eylül ayı girmeden süt fiyatları değişmeli. Bu olay Aralık ayını beklemez. Çok ciddi oranda kan kaybediyoruz, uyarıyorum. Gelecek için çok büyük bir tehlike. 10 yıl sonra bu iş dönülmez hale gelir. Süt üreticisine artık şevk verelim, para kazanır hale gelmeli. Süt hayvancılığı daha iyi yerlere geldiğinde et sorunumuz da kalkacak. Kestiğimiz dananın bir anası var bu da süt ineği. Bu açık büyürse sorun daha da artacak, kapatamayacak boyutlara varacak. Üretici tam anlamıyla küstürülüp üretimden çekilirse kıtlık olur. Büyük çiftlikler kuruluyor deniyor, onların kurulması Türkiye’nin hayvancılık geleceğini teşkil etmez. Onlar zarar ettiğini gördüğünde bir kerede çekilir. Bizim esas hayvancılığımızın ve tarımın bel kemiği aile işletmeleri. Bizim esas üretimimiz köylerde yapılan beş on inekle yapılan üretim. Onlara güvenebiliriz çünkü onalar üretimi bırakmaz. Yerelde bulunan orta ölçekli sanayicilerimizi de büyük tehlike bekliyor. Yerel mandıracılarımız ayrıca en kaliteli peyniri, yoğurdu üretenlerdir. Şimdiden tedbir almazsan on yıl sonra alacak tedbirimiz de kalmaz. Bir yılda yüzde 12 -13 düşüşten bahsediyorum. İnsanlar üretimden kaçtı. Ciddi tehlike. Üreticiyi süt üretiminden kaçırmamalıyız. Süt piyasası Aralık’a kadar taşımaz. 31 Aralık’ı kimse beklemesin. 1 Eylül’den geçerli olmak üzere süt üreticisinin eline geçecek para en az 2,5 Lira olmalı. 3 Lira demiyorum tüketiciyi ayağı da olduğundan. Süt hayvancılığına çok çeşitli destekler teşvikler yapılmalı. Biz fazla üretelim, görev zararı yazacaksan süt üreticisine yaz katmerli olarak dolaylı yollardan daha o kadar kâr yaparsın. İnşallah tedbir alırlar. Yüzde 15 gibi üretimden kaçış var. Üretimde düşüş için sıcakları bahane etmesinler” ifadelerini kullandı. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER