VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 29 Temmuz 2019 10:04:55

0 Yorum

“Sıfır Atık” 2020’de başlıyor

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan "Sıfır Atık Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelikle, ülke genelinde Sıfır Atık Yönetim Sistemi'nin oluşturulmasına yönelik mahalli idareler ile bina ve yerleşkeler için uygulama takvimi ortaya konuldu. Buna göre, kamu kurum ve kuruluşları 1 Haziran 2020 itibarıyla Sıfır Atık'a geçecek.

İklim Değişikliğine ve bağlı sorunlara yönelik dünya genelinde farklı projeler, çalışmalar ve planlar yapılmakta. Türkiye’de de Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yapmış olduğu çalışmalara da bir yenisi eklendi. Bakanlığın hazırladığı “Sıfır Atık Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğin ilk aşaması 1 Haziran 2020 tarihinde kamu kurum ve kuruluşlarında başlayacak. Sıfır Atık Yönetmeliğiyle, atıkların ve israfın önlenmesi, atık oluşumunun azaltılması, oluşan atıkların kaynağında ayrı toplanması ve geri dönüşümü ile hammadde ve enerji tasarrufu sağlanması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakılması hedefleniyor.

YÖNETMELİK NE ZAMAN VE KİMLER İÇİN GEÇERLİ?

Nüfusu 250 binin üzerindeki büyükşehir ilçe belediyeleri ile organize sanayi bölgeleri, havalimanları, iş merkezi ve ticari plazalar, limanlar ve 5 Bin metrekare üzeri alışveriş merkezleri, 250 ve fazla öğrencisi bulunan eğitim kurumları ile yurtlar, 100 yatak ve üzeri kapasiteli sağlık kuruluşları, akaryakıt istasyonları ile dinlenme tesisleri, 300 ve üzeri konuta sahip siteler de 31 Aralık 2020'ye kadar Sıfır Atık'a geçecek. Sıfır atık uygulaması tren ve otobüs terminallerinde ise 31 Aralık 2021'e kadar başlayacak. Mülki idare amirinin başkanlığında Mahalli Çevre Kurulu kararıyla her il için "İl Sıfır Atık Yönetim Sistemi Planı" hazırlanacak. bin-4 bin 999 metrekare alışveriş merkezleri, 20-99 büro kapasiteli iş merkezi ve ticari plazalar, tren ve otobüs terminalleri, 50-249 öğrencisi bulunan eğitim kurumları ve yurtlar, 50-99 arası odası bulunan konaklama işletmeleri, 50-99 yatak kapasiteli sağlık kuruluşları 31 Aralık 2021'de sisteme geçecek. Bin metrekareden az alandaki alışveriş merkezleri, 50'den az öğrencisi bulunan eğitim kurumları ve yurtlar, 50 'den az oda konaklama kapasiteli işletmeler ile 50'den az yataklı sağlık kuruluşları 31 Aralık 2022'ye kadar Sıfır Atık Sistemi'ne geçişini tamamlayacak. 250 bin nüfus altı büyükşehir ilçe belediyeleri, il merkez ilçe belediyeleri ile belediye birlikleri 31 Aralık 2021'de, il merkez ilçe belediyeleri dışındaki diğer belediyeler, mücavir alan dışındaki il özel idareleri için de sisteme geçişin son tarih 31 Aralık 2022 olarak belirlendi. Sıfır Atık Yönetim Sistemi'ni kuran yerler için ise "Sıfır Atık Belgesi" alınmasına yönelik düzenleme yapıldı.

HER İL KENDİ “SIFIR ATIK YÖNETİM PLANI”NI HAZIRLAYACAK

İl genelinde sıfır atık yönetim sisteminin bir bütünlük içerisinde yürütülmesi için mülki idare amirinin başkanlığında Mahalli Çevre Kurulu kararıyla her il için "İl Sıfır Atık Yönetim Sistemi Planı" hazırlanacak. Bu plan çerçevesinde konutlar da dahil olmak üzere bina ve yerleşkelerin sisteme geçişi sağlanacak. Yönetmeliğin uygulanmasına yönelik, belediyeler ile bina ve yerleşkelerin sisteme geçişinde Bakanlıkça yönlendirici kılavuzlar yayımlanacak.

“BİTKİ VE HAYVAN TÜRÜNÜN NESLİ TÜKENMEKTE”

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren, Sıfır Atık konusunda görüşlerini belirtti. Eren, atıkların artma hızının dünya yaşamını tehlikeye attığını belirterek; “Dünyamızın milyonlarca yıldır canlı yaşamını sürdürülebilir olması, doğada tamamen bir geri dönüşüm sisteminin varlığı, birbirini destekleyen yapılardan dolayı atığın olmamasıdır. Ama günümüze gelindiğinde tüketim çılgınlığı dünyamızın kendi yenilemeye vakit kalmadan, yüzde 70 oranda bir hızla kaynakları bitirdiğimizi gösteriyor maalesef. Yani çocuklarımızın gelecekte yaşanacak bir dünya kalmayacak bu durumda. Gelecekte onlara kirli hava, kirli sular, kirli topraklar ve hastalıkları miras olarak bırakacağız. Mevcut kaynakları bilinçsiz bir şekilde tüketmek ise bitki ve hayvanlara ciddi bir zarar veriyor. Ne yazık ki, birçok bitki ve hayvan türünün nesli tükenmekte” dedi.

“NEYİ BEKLEDİK YILLARDIR”

Eren yenilebilir enerji sisteminin ülke genelinde artması gerektiğini belirterek; “Sıfır atık deyince, her şeyin plastik ambalajlara sokulduğu, dışı içinden değerli ürün sunumlarıyla kaynaklarımızı hem boşuna tüketiyor, içini kullandıktan sonra attığımız malzemelerde çevre kirliliğini akıl almaz biçimde arttırıyoruz. Depozito diye bir şey vardı, cam şişeler geri dönüyordu, uygulama hangi gerekçeyle kaldırıldı? Tek kullanımlık ürünlere üniversiteler de dâhil hiçbir kurumda bir sınırlama getirilmedi. Türkiye bununla da kalmayıp batının zengin tüketicilerinin çöplerine de talip oluyor artık. İngiltere’nin çöplerini almada ikinci sıraya yükseliyoruz. Sıfır atık tabi ki kulağa hoş geliyor. Kullandığımız hiçbir şeyden atık çıkmayacak ne güzel. Bunu elbette dünyaya, gelecek nesillere olan sorumluluğumuz gereği bireysel olarak ta üstlenmemiz gerekiyor. Ama gün geçmiyor ki ağaçlar kesilip verimli toprak ve su kaynaklarımızın üzerine taş ocakları, termik santraller, nükleer santral kuruluyor haberleri gelmesin. Başka ülkeler yenilenebilir güneş enerji kaynaklarını kurup hedeflerine ulaşmaya devam ederlerken, biz hala bu kirletici, pahalı, zararlı enerjilerle boğuşmaya devam ediyoruz. Demem odur ki; hükümet elbette ki eli altındaki kurumlara bir üst yazıyla gereksiz tüketimlerin önüne geçmeliydi yıllar öncesinden, plastik poşetlerin yerine alternatif seçenekleri de henüz yaratabilmiş değil henüz. Bu kadarını yapmak için bile, ‘neyi bekledik yıllardır’ diye sormak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Bekir TÜCCAR

 

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER