VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 11 Haziran 2019 10:21:46

0 Yorum

Sorunlar mantar gibi

Edirne’de İstiridye Mantarı Üretimi gerçekleştiren üreticiler, Edirne İl Genel Meclisinde sorunlarını ve çözüm yollarını anlattılar. Üreticiler, Edirne’de sektörün geliştirilmesinin çeşitli alanlarda istihdam ve katma değer sağl


Notice: Undefined offset: 0 in /home/lohqytoz/domains/edirneahval.com/public_html/resources/template/news.php on line 161

Notice: Undefined offset: 0 in /home/lohqytoz/domains/edirneahval.com/public_html/resources/template/news.php on line 164

Notice: Undefined offset: 0 in /home/lohqytoz/domains/edirneahval.com/public_html/resources/template/news.php on line 164

 

Edirne’de İstiridye Mantarı Üretimi gerçekleştiren üreticiler, Edirne İl Genel Meclisinde sorunlarını ve çözüm yollarını anlattılar. Üreticiler, Edirne’de sektörün geliştirilmesinin çeşitli alanlarda istihdam ve katma değer sağlayacağını aktardılar.

Alternatif tarımda yoğun ilgi gören, son yıllarda Türkiye genelinde de üretimi kadar üreticisi sayısında da büyük artış gösteren İstiridye Mantarı ve Üreticileri, Edirne İl Genel Meclisinin Haziran ayı oturumlarının konusu oldu. 2019 yılının Haziran ayı oturumlarının ilk toplantısında Edirne’de İstiridye Mantarı Üreticileri sorunlarını ve çözüm önerilerini konuştular. Mecliste, Edirne genelinde mevcut İstiridye Mantar Üretici sayısı 10 olduğu belirtilirken 2 girişimcinin de mantar üretimi için çalışmalara başladığı aktarıldı. Meclis kürsüsünde İstiridye Mantarı Üreticilerinden İstanbul Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun Selin Cumali, sektör hakkında önemli sorunların olduğunu ve çözüm noktasında atılacak adımların hem üreticilere hem de Edirne’ye katma değer sağlayacağını aktardı. Cumali, üretim maliyetlerinin yüksek olmasının, yurtiçi ve yurtdışı pazarlar için yeterli üretim kapasitesinin olmayışının, üreticiler ve girişimciler için doğru bilgiye ulaşım zorluluğunun, mantar saklama alanlarının kısıtlı oluşunun gibi pek çok sorun ve çözüm önerilerini aktardı.

“HİÇBİR ŞEY GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL”

Cumalı yapılan üretiminin kolay olmadığını ürün pazarından maliyetlere kadar pek çok konuda doğru bilgi edinilmesi gerektiğini belirtti. Cumalı; “Şu anda Edirne’de İstiridye Mantarı Üreten 10 kişiyiz. 2 girişimcinin de üretim başlangıcında. Bütün mantar üreticileri toplamda 2544 metrekarelik alanda düzenli olarak üretim yaptığımızda yıllık 290 ton mantar üretiyoruz. Pek çok şekilde tüketilebilen istiridye mantarı kurutulmuş, turşu ve çok bilinen yöntemlerle de tüketilebilen bir ürün. Kolestrol ve diyabet hastaları için çok uygun ve değerli bir ürün. Mantarlar 25-45 aralığında büyüyor ve toplandığı gibi tüketilmesi gerekiyor ya da soğuk depolarda saklanması gerekiyor. Eğer satamaz veya saklayamazsanız yetiştirdiğiniz ürünler ziyan oluyor. Üretime başlamak için gerekli miktar 100 bin ila 150 bin TL aralığında. Çünkü ruhsatlarından ekipmanlarına kadar pek çok kalem var. Doğru bilgiye ulaşmak çok önemli. İlk olarak mantar üretimi yapmak isteyen kişilerden yüzde 300 kârlı bir iş olduğunu, kısa sürede çok kazandırdığı gibi yanlış bilinenlerle karşılaştım. Riskler, maliyetler vs. gibi pek çok önemli konu var. Mantar biraz nazlı bir ürün her şeyini doğru ayarlamanız gerekiyor. Aldığınız verim de buna göre değişiyor. Yeni girişim yapacak olan kişiler, istiridye mantarı üreten, deneyim sahibi olan, sektörün artısını ve eksisini bilen kişilere ulaşsınlar. Hiçbir şey göründüğü gibi değil” ifadelerini kullandı.

“EN TEMEL SORUNLARIMIZDAN BİR TANESİ ÜRETİM MALİYETLERİMİZİN YÜKSEK OLMASI”

Cumalı üretim maliyetlerinin yüksek olduğunu ve bu durumun sektörü olumsuz etkilediğini vurguladı. Cumalı; “Tabi yetişmesinde ve yetiştirilmesinde önemli eksiklikler mevcut. Üreticilerin olarak en temel sorunlarımızdan bir tanesi üretim maliyetlerimizin yüksek olması. Üretim tesislerinde pek çok ekipmanımız elektronik. Klima, nemlendirme cihazları gibi önemli maliyetleri olan cihazların kullanımı şart. Bir diğer sorunumuzda sanayi elektriği kullanmamız. Tarımsal elektrikten faydalanma olasılığımız yok. Çünkü örtü altı üretim sistemi olarak geçmiyor mantar. Bu durum da maliyetlerimizi arttıran bir konu. Bu konuda desteğe ihtiyacımız var. Hızlı tüketilmesi gereken bir ürün olduğu için mantarları saklamamız gerek. Edirne’deki üreticilerin ortaklaşa kullanabileceği soğuk hava deposu şart. Zayiat vermemek adına bunu tüm üreticiler talep ediyor” şeklinde konuştu.

“TANITILMASI YÖNÜNDE YAPILACAK OLAN ÇALIŞMALAR DA SEKTÖR İÇİN FAYDA SAĞLAYACAKTIR”

İstiridye mantarı hakkında halk tarafından yanlış bilgilerin oluşturulduğunu, yapılacak tanıtım çalışmaları sayesinde bu durumu tersine döneceğini belirten Cumalı; “İstiridye mantarı hakkında yanlış bilinenler ve ön yargılar var. Mesela bizlere ‘zehirli olmasın bu’ gibi söylemlerle çok görüş belirten insan var ve bu nedenle de pazar sorunu yaşanıyor. Bizde Edirneli üreticiler olarak en azından Valilik, Belediyeler, İl Özel İdaresi gibi önemli kamu kurum ve kuruluşlarında ayda 1 kez mantar tüketilmesi, mantarın ne kadar kullanılabilir ve güvenilebilir bir ürün olduğunu gösterecektir. Tanıtılması yönünde yapılacak olan çalışmalar da sektör için fayda sağlayacaktır. İstanbul Üniversitesi biyoloji bölümü mezunuyum. Uzun yıllar boyu kendi mesleğimi yapmıyordum. 13 yıl boyunca İstanbul’da özel sektörde çeşitli pozisyonlarda çalıştım. Ancak Büyükşehirlerin kargaşasından sıkılmıştım ve bir şeyler üretmeye karar verdim. Aklımda da memleketim olan Edirne’ye dönüp bir şeyler yapmak vardı. Uzunca bir araştırmadan sonra İstiridye Mantarı üretimini yapabileceğimi düşündüm ve bununla ilgili Türkiye’nin çeşitli yerlerini dolaştım, üreticilerinden ve firmalardan bilgiler aldım, akademisyenlerle görüştüm ve böylece üretime başladım” dedi.

“SEKTÖRDE HEPİMİZE YETECEK KADAR BİR PAY VAR”

Cumalı mantar üreticiliğinde Edirne’de potansiyelin çok yüksek olduğunu belirterek; “Sorunlarımız var. Sorunlarımızın giderilmesi yönünde atılacak adımlar, sadece biz üreticilere değil, diğer meslek kollarında da istihdam ve yatırım kolu sağlayacaktır. Maliyetler nedeniyle kendimizi geliştirmeye yönelik hamleler atamıyoruz. Biz sadece kendimiz kazanmak için değil, Edirne’de bu işi yapmak isteyen kişilere de destek olmak istiyoruz. Yapılacak olan iyileştirmelerde fiyat erozyonuna karşı korunmuş olacak ve daha kârlı satışlarımız olacak. Daha pahalı değil, daha kârlı satışlarımız olacak. İmkânlarımız ve üretim rakamlarımız da artacak. Kendimizi geliştireceğiz ve büyüyeceğiz. Bunu sağladığımızda istihdam da yaratacağız ve farklı pazarlara da açılacağız. Bunu zincirleme bir reaksiyon olarak düşünün. O yüzden bunu olumsuz görmüyoruz. Sektörde hepimize yetecek kadar bir pay var” ifadelerini kullandı.

Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER