VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 17 Haziran 2020 13:21:50

0 Yorum

Süleyman Demirel 5.ölüm yıl dönümünde anıldı

​​​​​​​Demokrat parti Edirne il başkanı İbrahim Özyılmaz ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ında katılımıyla 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel 5.ölüm yıl dönümünde anıldı.

Anma töreninde konuşan Demokrat Edirne İl Başkanı İbrahim Özyılmaz; “17 Haziran günü demokrasinin yılmaz aşığı Sayın Süleyman Demirel’in Rabbi’ne kavuştuğu gündür. 50 yılı aşkın siyasi hayatını 7 defa başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı ile taçlandırmış, ülkesine artık bugün devletin olmayan birçok eseri kazandırmış yüce insanın aramızdan ayrılışının yıldönümüdür.”dedi. Anma törenine katılamayıp mesajını gönderen Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın da mesajı okundu. Gönderdiği mesajda Gültekin Uysal; “9.cumhurbaşkanımız ve kıymetli genel başkanımız, demokrat geleneğin abide ismi Türk siyasi hayatının babası merhum Süleyman Demirel’in vefatının 5.yıldönümünde rahmet duaları ve minnetle anıyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz.”dedi.

“Mümkün mü önünüzde yürüyeyim?

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın mesajını okuyan Demokrat Parti Edirne İl Başkanı İbrahim Özyılmaz; “Anlatmak için kelimeler cümleler yetmez.50 yıl siyasi hayatı olan bu yüce insanı Türk demokrasisine katkıları bellidir. Sadece ben bir tek hatırasını anlatacağım.1965 yılında 2 aylık başbakan iken 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde Anıtkabir’e gidildiğinde protokol gereği protokolden bir adım önde yürürken sürekli arkaya bakıp durur. Bunu fark eden İsmet İnönü durumu anlayıp niçin sürekli dönüp baktığını sorar. İnönü Demirel’e derki : “Yürü yürü sen başbakansın. Protokolü halk belirler. Protokol ne küçültür ve yüceltir.” Bunun üzerine Demirel, İsmet İnönü’ye “Siz bu devletin kurtuluşuna büyük emekler sarf etmiş 12 yıl Türkiye Cumhuriyeti’ne cumhurbaşkanlığı yapmış birisi olarak mümkün mü önünüzde yürüyeyim? Lütfen bundan sonraki protokollerde yan yana yürüyelim” der. Bugünkü siyasetçiler bu anıdan ders çıkartsınlar. Demirel ‘i ben anlatmayayım 13 yaşından beri Demirel’in arkasındayım. Biraz da bizi burada onurlandıran değerli Belediye Başkanı’ mız Recep Gürkan Bey’e sözü bırakıyorum.”dedi.

“Maalesef ülkemizde bazı şeylerin değeri yitirdikten sonra anlaşılıyor.”

Anma törenine katılan Recep Gürkan: “ Bugün Türkiye Cumhuriyeti demokrasisinin yerleşmesi için gerçekten bugün kıymeti daha iyi anlaşılan çok büyük mücadeleler vermiş eski cumhurbaşkanımız, başbakanımız rahmetli Süleyman Demirel’i bu vesileyle bir kez daha rahmetle ve minnetle yâd ediyoruz, ruhu şad, mekânı cennet olsun. İbrahim Özyılmaz’ın da dediği gibi maalesef ülkemizde bazı şeylerin değeri yitirdikten sonra anlaşılıyor. Dünyada da Türkiye’mizde de maalesef bu böyle. O jenerasyona baktığımız zaman yani Bülent Ecevit, Alparslan Türkeş, Necmettin Erbakan, Süleyman Demirel gibi isimlerin ülkemiz için ne çok çalıştığını ve ne çok fedakârlıklar yaptığını ve ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve ışığından ayrılmadan cumhuriyeti nasıl ilelebet payidar kılmaya çalıştıklarını hep beraber gördük görmeye de devam ediyoruz. Bu bağlamda ben Edirne’deki birçok görevim esnasında Sayın Demirel’in hem başbakanlığı hem cumhurbaşkanlığı döneminde birçok ortamda O’nunla beraber oldum. Sayın Demirel ‘in bir hassasiyetini anlatmak isterim sizlere. Yılda iki kez cumhurbaşkanı iken mutlaka Edirne’ye de gelirdi. Birincisi her 25 Kasım Edirne’nin Kurtuluş Bayramı’nda mutlaka Edirne’ye gelirdi. İkincisi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde gelirdi. Birgün sorarlar kendisine “Niye mutlaka 25 Kasımda Edirne’de oluyorsunuz, neticede Edirne küçük bir şehir ?” Kendisi de der ki: “Ben sadece Edirne’ye gelmiyorum. Bir Kars’a gidiyorum Kurtuluş Bayramı’na bir de Edirne’ye gidiyorum. Niye? Çünkü her ikisi de bu ülkenin serhat şehirleri.” Bir ülkenin cumhurbaşkanı olarak Sayın Demirel’in verdiği cevap aslında bir mesajdır. Benim doğudan batıya bütün şehirler benimdir, Türkiye Cumhuriyeti’nin sınır şehirleridir, serhat bekçisidir ve Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenliği de sonsuza kadar devam edecektir, yaşayacaktır mesajıdır bu. Anlamlı bir mesajdır. Yine şehrimizde Demirel’in ismini taşıyan yolumuz, caddemiz ve okulumuz var. 1998 senesinde Süleyman Demirel Fen Lisesi’nin temeli atılırken ben de orda çalışmış insanlardan birisiyim. O temel rahmetli Demirel’in Kırkpınar Yağlı Güreşleri için gelmesiyle atılmıştır. Ben bir kez daha rahmet diliyorum ruhu şad olsun mekânı cennet olsun. Bu ülke için yaptıkları unutulmayacak bir isimdir özellikle cumhurbaşkanlığı döneminde Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanının nasıl herkese dokunduğunu herkesi kurcalayıp sardığını ve bu ülkenin yüksek menfaatleri için nasıl tarafsız davrandığını hepimiz yaşadık gördük. Ben Sayın Demirel’in 5 yıl önce cenaze törenine de katılmıştım. Mahşeri bir kalabalık vardı sevenleri tarafından. Tekrar Allah gani gani rahmet eylesin mekânı cennet olsun”dedi.

Korana vakalarının artmasına ‘da değinen Gürkan; “10 Mart’tan beri aynı uyarıyı yapıyoruz sürekli. Çok zorunlu olmadıkça evden çıkmayın çıksanız da maske takıp sosyal mesafeyi koruyun ve hijyene önem verin. Yeni normalleşmeye geçtikten sonra dünyada da bizde de gözle görülür bir şekilde vakalarda artış oldu. Burada en büyük sorumluluk yine vatandaşımıza düşüyor yani yetkililerin önlem alması veya herkesin başına bir görevli dikmesi mümkün değil. Vatandaş otokontrolle kendi kendini kontrol edip diğerlerini de uyararak kendisinin yapması gerekiyor. Tahmin ediyorum bu konuyla ilgili bugün ve yarın İl Hıfzıssıhha Kurulu’ muz toplanacaktır. Çünkü 700’lere kadar düşen pozitif vaka sayılarını son günlerde 1500-1600’lere yaklaştı üzücü durum bu. Tüm dünyada artış var fakat biz önce kendi evimize kendi evimizin bahçesine bakmalıyız. Bu bağlamda bütün vatandaşlardan rica ediyorum maskesiz dışarı çıkmayalım. Bazı şehirlerde maskesiz dışarı çıkanlara ceza da uygulanıyor. Ben Edirnelilerin cezaya gerek kalmadan maske kullanımına, sosyal mesafeye dikkat edeceklerini yürekten inanıyorum. Bana bir şey olmaz demeyin size birşey olmayan bilir ama yanınızdakilere, arkadaşlarınıza, ailenize, yolda hiç tanımadığınız birine olur. Dolayısıyla bunun da vicdan azabı var. Lütfen sosyal mesafe kurallarına ve maske takma kuralına uyalım” dedi.

Anma töreninin ardından Süleyman Demirel için dökülen lokmalar dağıtıldı.

Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER