VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 08 Kasım 2019 09:44:55

0 Yorum

Taciz davasında akıl almaz ifadeler

Trakya Üniversitesinde Öğretim Görevlisi O. D. hakkında kadın öğrencilerine cinsel içerikli sözlü taciz ve hakarette bulunduğu iddiasıyla dava açıldı. Farklı yaşlarda ve yıllarda öğrenim gören kadın öğrenciler, duruşmada yaşadı

Trakya Üniversitesinde Öğretim Görevlisi O. D. hakkında kadın öğrencilerine cinsel içerikli sözlü taciz ve hakarette bulunduğu iddiasıyla dava açıldı. Farklı yaşlarda ve yıllarda öğrenim gören kadın öğrenciler, duruşmada yaşadıklarını ve O.D. hakkındaki iddialarını anlattı.

            Edirne’nin gündeminde çok konuşulan konulardan birisi de Trakya Üniversitesinde Öğretim Görevlisi O.D.’nin kadın öğrencilerine, cinsel içerikli sözlü tacizi ve hakaret iddiasıydı. Kadın öğrencilerin yaptığı suç duyurularının ardından, Dün Edirne 2. Asliye Mahkemesinde davacılar, tanıklar ve davalı taraf duruşmada konu hakkında yaşadıklarını ve iddiaları anlattılar. Yaklaşık 1 saat süren duruşmada Davacılar N.Ç., H.K., G.Ö. ve T.G. duruşmada hakimin sorularını yanıtlayarak, O.D.’nin kendilerine cinsel içerikli sözlü tacizde ve hakarette bulunduğunu, ders saatleri içerisinde ve dışında bu davranışlarını sürekli devam ettirdiğini belirttiler. Davanın tanıklarından N.O. duruşmada geçmiş yıllarda O.D.’nin derslerine girdiğini benzer şekilde sözlü tacize ve hakarette bulunduğunu, sınıf arkadaşlarının da bu davranışlara maruz kaldığına tanıklık etti. Davacıların O.D. hakkındaki iddiaları mahkeme tarafından dinlenirken, O.D. duruşmaya katılmadı. O.D.’nin avukatı N.Ç., H.K., G.Ö. ve T.G.’nin anlattıklarının gerçeği yansıtmadığını ve suçlamaları kabul etmediklerini aktardı.

N.C. “HER ALLAH’IN GÜNÜ BÖYLEYDİ”

Davacılardan N.Ç. duruşmada O.D.’nin cinsel içerikli sözlü tacizlerinin hemen heen her gün devam ettiğini belirterek; “Göğüslerimize ve kalçalarımıza bakıp laf atıyordu. Ders içerisinde cinsel içerikli konular anlatıyordu. Ders dışında da buna benzer konulardan bahsediyordu. Her Allah’ın günü böyleydi. Ben artık dayanamayıp okulu bırakmak zorunda kaldım. Arkadaşlarıma ‘göğüslerine silikon mu taktırdın?, Kız sen bana mı yürüyorsun?’ gibi hitamlarda bulunuyordu. ” dedi.

H.K. “SÖZLÜ OLARAK TACİZ EDİYORDU”

Bir diğer davacı H.K. ise O.D.’nin cinsel içerikli konuları ders içerisinde anlattığını ve bu duruma kendisinin de pek çok kez şahit olduğunu belirtti. H.K; “Dersinde T.’ya arkadaşımın çizdiği kuş figürü için ‘seninki zenci şeyine benzemiş’ dedi. Bir diğer arkadaşım G.Ö.’ye ‘senin göğüslerin silikon mu?’ dediğine de tanık oldum. Bana da ‘saçlarını serbest bırak, ben böyle kadın sevmiyorum’ dedi. Suçlamaları da inkâr ediyorlar. Şaka olarak da yapmıyordu. Sözlü olarak taciz ediyordu’ şeklinde konuştu.

T.B. “BANA ÖĞRETİM ÜYELERİ VE KIZIMIN YANINDA BANA HAKARET ETTİ”

T.B. kızının ve öğretim üyelerinin yanında O.D. ; “Benim çizdiğim kuş figürüne ‘seninki zenci şeyine benzemiş’ dedi. Bir gün başka bir dersinde de ‘parfümüm çok seksi bana mı yürüyorsun?’ dedi. Bir dersinde elbise giyen bir arkadaşıma da ‘ben senin apış aranı görmek zorunda mıyım?’ dedi. Buna benzer pek çok kişiye böyle konuşuyordu. Bu hareketlerini her derste tekrarlıyordu. Başka bir gün de bana öğretim üyeleri ve kızımın yanında bana hakaret etti” ifadelerini kullandı.

N.Ç. “BENİM İÇİN ‘BAKIN BU KÖTÜ KADIN’ DİYORDU”

Duruşmada tanık olarak dinlenilen N.Ç., O.D.’nin kendisine baskı uyguladığını ve kendisi hakkında “kötü kadın” ifadelerini kullandığını belirtti. N.Ç. ifadesinde; “ortak alanlarda çok rahat, açık seçik ve sürekli edep yerleriyle alakalı sözler sarf ediyordu. Cinsel içerikli konuşuyordu. Aramızda geçen bir tartışma nedeniyle beni diğer öğrencilere gösterip ‘bakın bu kötü kadın” diyordu. Bana baskı uyguluyordu” dedi.

DAVA 10 OCAK 2020’YE ERTELENDİ

Duruşmaya katılmayan O.D.’nin yerine avukatı vekâlet etti. O.D.’nin avukatı suçlamaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, suçlamaları kabul etmediklerini dile getirdi. Tarafların dinlenmesinin ardından, duruşma 10 Ocak 2020 tarihinde saat 11:00’da tekrar görüşülecek. Duruşmanın ardından Edirne Barosu Kadın Hakları Komisyonu, Edirne Kadın Merkezi Dayanışma Derneği, Türk Üniversiteler Kadınlar Derneği Edirne Şubesi, Edirne Adliye Sarayı önünde konu hakkında kadınların yanında olduklarını ve davanın takipçisi olacaklarını açıkladı. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER