VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 06 Temmuz 2019 12:45:00

0 Yorum

Tarih 658. kez canlandı

Geçmişi, cazgırı, pehlivanı, ağası, davul-zurnasıyla süren gelenek, 658. kez Sarayiçi Er Meydanında hayat buldu. Dün gerçekleştirilen törenlerle Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, devam ediyor.

 

Geçmişi, cazgırı, pehlivanı, ağası, davul-zurnasıyla süren gelenek 658. kez Sarayiçi Er Meydanında hayat buldu. Dün gerçekleştirilen törenlerle Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, devam ediyor.

Dünya’da olimpiyatlardan sonra en eski spor organizasyonu olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri dün sabah minik boyların güreşiyle başladı. Her yıl geleneksel olarak yapılan “Ağa Karşılama Töreni” de dün gerçekleştirildi. Edirne Belediye Başkanlığı önünde oluşturulan Kırkpınar korteji, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, siyasi partilerin temsilcileri ve il başkanları, kurum ve kuruluş yöneticileri oluşturmuştu. Ağa kortejindeyse Kırkpınar’ın iki altın kemerli ağası Seyfettin Selim ile Türkiye genelinde yağlı güreşe ağalık yapan ve yapmış kişiler vardı. Kırkpınar davul-zurna ekibinin ve bando takımının ezgileriyle, buluşan kortejler Talatlaşa caddesi üzerinde oluşturulan platformda bir araya geldi. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin iki altın kemerli tek ağası Seyfettin Selim’e çiçek sunan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Bu yılla beraber 9 yıldır, Kırkpınar tarihinde gelmiş geçmiş en fazla ağalık yapan, ağaların ağası, 2 altın kemerli ağamız Seyfettin Selim'e, 'Evine, Kırkpınar'a hoş geldiniz' diyoruz. İnanıyor ve biliyoruz ki dünya durdukça, Türk milleti var olacak. Türk milleti var oldukça Türk'ün ata sporu ve bu ata sporunun olimpiyatları olan Kırkpınar da var olacak. Nice Kırkpınarlarımız olsun, milletimiz sonsuza kadar daim olsun. Hayırlı, uğurlu olsun” ifadelerini kullandı. Gürkan, konuşmasının ardından ağa Selim’e altın kemerlerini taktı. Karşılama töreni ardından, Ağa Selim, Edirne Belediye Başkanlığı önünde hatıra fotoğrafı çektirdiler. Programın devamında Anıta çelenk bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu. Belediye Bandosu eşliğinde, sözü ve bestesi Beyazıt Sansı'a ait 'Kırkpınar Marşı' seslendirildi. Kortej, son olarak Adalı Halil ve Kara Emin gibi başpehlivanların mezarının bulunduğu Pehlivanlar Mezarlığı'na giderek, kabirleri başında dua edip, karanfil bıraktı.

İLK GÜN 1.954 PEHLİVAN GÜREŞTİ

Dün sabah başlayan 658'inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde 1.954 pehlivan, Sarayiçi Er Meydanında güreş tuttu. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 658’incisi dün sabah erken saatlerde, minik boy pehlivanların güreşiyle başladı. Bugün dualı çayıra Minik-1, Minik-2, Teşvik-1, Teşvik-2, Tozkoparan, Ayak, Deste-1, Deste-2, Deste-3 boylarında son 32’ye kalan, Küçük Orta Küçük, Küçük Orta Büyük boylarındaysa son 64’e kalan pehlivanlar yarın birincilik için Sarayiçi Er Meydanında güreş tutmaya devam edecek. İlk güreşlerin 3. ve 4. turlarında ismini finale yazdıran pehlivanlar, Baş altı ve Başpehlivan ustalarıyla birlikte; 7 Temmuz 2019 Pazar günü kürsü için güreşecek. 658'inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin ilk günündeyse 1.954 pehlivanın güreştiği belirtildi. Bugün ise Büyük Orta’da 136, Başaltında 90 ve Başpehlivanlıkta 53 pehlivan kol bağlayacak.

AÇILIŞ SEREMONİSİ GERÇEKLEŞTİ

Dün Sarayiçi Er Meydanı'nda açılış seremonisi Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla birlikte başladı. Cazgırlardan bezcilerine kadar Kırkpınar sahalarında görev alan herkese Türk Bayrakları ile Er Meydanındaydı. Dikkat çeken görüntüler arasında Türkiye Güreş Federasyonun geçen yıl aldığı karar ile Başpehlivanların bu yıl getirilen kural gereği takım elbiseli olarak, Türk bayrağını göndere çekti. Edirne Valisi Günay Özdemir, Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim ile Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, günün anlam ve önemi hakkında konuşmalar gerçekleştirdi.

VALİ CANALP: “YAĞLI GÜREŞ CESARET, MERTLİKTİR, YİĞİTLİKTİR”

Vali Canalp, Kırkpınar’ın 658 yıllık tarihini gelecek nesillere taşınacağını belirterek; “Yağlı güreş cesaret, mertliktir, yiğitliktir, Türk milletinin karakteristik özellikleridir yağlı güreş. Pehlivanlarımız Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün ifade ettiği şekilde, zekidirler, çeviktirler ve ahlaklı insanlardır. 40 davulun arkasından gelen Kurt Derelilerdir, Adalı Halillerdir, Koca Yusuflardır, Kel Aliçolardır. Bu heyecan, geçmişten aldığımız bu mirası geleceğe taşımamıza imkân tanıyor. Edirneliler olarak bu mirası gelecek nesillere en iyi şekilde taşıyacağız inşallah” dedi.

DEMİR İLE ÇOLAK’IN HEYKELLERİ DİKİLECEK

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan konuşmasında, Altın kemerli başpehlivanlardan Aydın Demir ve Hüseyin Çokal'ın heykelinin dikeleceğini belirtti. Gürkan; “altın kemer saihib olan Aydın Demir ve Hüseyin Çolak’ın heykellerini, Ahmet Taşçı’nın heykelinin yanına en kısa sürede dikeceğiz” ifadelerini kullandı.

AYDIN: “DEVLET SPORCUSU’ OLMA HAKKI VERİLDİ”

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Kırkpınar'la ilgili önemli kararlar alındığını belirterek: “Mecliste dün yasalaştı, Kırkpınar güreşlerinde 3 kez üst üste başpehlivan olanlara ‘devlet sporcusu’ hakkı verildi. En kısa zamanda her yıl başpehlivan olanlara da ‘devlet sporcusu’ olma hakkı verileceğini ümit ediyorum. Meclis Başkanı Mustafa Şentop'a, yasanın çıkmasında oy kullanan milletvekillerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

SELİM: “PEHLİVANLARA DA YİĞİTÇE, MERTÇE, ERKEKÇE GÜREŞMEK YAKIŞIR”

Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim ise Kırkpınar'a katılan tüm pehlivanlara başarılar diledi. Selim, güzel güreşler olmasını dileyerek, Ağalığa nasıl vermek yakışırsa pehlivanlara da yiğitçe, mertçe, erkekçe güreşmek yakışır” dedi.

Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER