VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 15 Mayıs 2020 23:35:29

0 Yorum

“Tarihin görülmemiş seyrekliğini yaşadık”

Edirne Ulus pazarı normalleşme takvimi kapsamında dün açıldı. Pazarda yoğunluk çok fazla yaşanmazken Edirne Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi (UPEK) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Reisoğlu, “450 esnafımızdan 150 tane esnaf tezgâhlarını açtı. İstanbul dışından esnaf gelmedi” dedi.

Yunan ve Bulgar turistlerin yoğun olarak alışveriş yaptığı Edirne Ulus pazarı normalleşme takvimi kapsamında sağlık tedbirlerini alarak kapılarını müşterilerine açtı. Giriş ve çıkışlarda vatandaşların sosyal mesafe kuralına çoğunlukla uyduğunu görülürken sınır kapılarının kapalı olmasında dolayı fazla yoğunluk yaşanmadı. Edirne Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi (UPEK) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Reisoğlu, Ulus pazarında bulunan 450 tane esnafın sadece 150 tanesinin tezgah açmasına izin verdiklerini belirtti. Reisoğlu, Sosyal mesafe ve maske kurallarına esnafın ve vatandaşların uyduğunu söyledi. Pazarda yoğunluğun çok fazla yaşanmadığını ifade eden Reisoğlu, yoğunluk olması halinde Ulus pazarında bulunan kameralardan yoğunluğu tespit edip yoğunluğa müdahale edeceklerinin altını çizdi.  Sağlık tedbirlerine aldıklarını belirten Reisoğlu yaptığı açıklamada : “ Devletimizin almış olduğu normalleşme süreci kapsamında Ulus pazarımız dün itibariyle hizmete girdi. Bunun öncesinde hazırlıklar yapıldı. Her tezgah’ın arasında 3 metre olmak kaydıyla mesafeler bırakılarak tezgahlar açıldı. Bütün Pazar esnafımıza maske, kolonya ve eldiven dağıtıldı kullanmaları için. Pazar’ın her tarafına uyarı dövizleri asıldı. Vatandaşlar ana kapıdan sosyal mesafe kuralına uygun şekilde alındı.  Müşterilere Pazar girişinde ateşölçümü yapıldı ve maskesiz gelen vatandaşlara maske dağıtıldı ve dezenfektanlar ile elleri dezenfekte edildi” dedi.

“450 ESNAFIMIZDAN 150 TANE ESNAF TEZGÂHLARINI AÇTI”

450 tane Pazar esnafından 150 tanesinin tezgah açtığını söyleyen Reisoğlu, “450 esnafımızdan 150 tane esnaf tezgâhlarını açtı. İstanbul dışından esnaf gelmedi.  Bunlar pazarın daha rahat açılmasını sağladı daha esnek oldu. Vatandaşlarımız pazarda seyrektiler çok fazla yoğunluk olmadı. Tarihin görülmemiş seyrekliğini yaşadık. Ulus pazarı çok yoğun olur ama sınır kapılarının kapalı olması nedeniyle Pazar bu süreçte daha seyrek oldu. Bir iki tezgahta yoğunluk yaşansa dahi biz pazarı izleyen kameralarımızdan hangi tezgahta yoğunluk varsa o tezgaha gidilip sosyal mesafe kuralı sağlanacağız. Ama öyle bir yoğunluk yaşanmadı. Beklenen endişeler ve korkular olmadı” dedi.  Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER