VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 01 Temmuz 2020 16:21:52

0 Yorum

Tartışmalara neden olan ‘arazi’ gündemden kalktı

        Havsa’da bulunan Zarbun Çiftliği’nin 60 bin metrekaresinin gümrükleme alanı olması şartıyla İl Özel İdaresi’ne bağışı konusu Edirne Valisi Ekrem Canalp’in talep yazısı üzerine oybirliği ile İl Genel Meclisi gündeminden kalktı.

          Edirne İl Genel Meclisi’nin temmuz ayı ilk toplantısı Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş Başkanlığında gerçekleşti. Toplantıya 28 İl Genel Meclis üyesi katılım sağladı. Gündemde bulunan Yenişehir Stadı,25 Kasım Stadyumu ve Gümrükleme alanı şartlı bağış konulu teklif oybirliği ile gündemden kaldırıldı. Edirne İl Özel İdaresine tahsisi gündemde olan ve AK Parti ve CHP tarafları arasında tartışmalara neden olan 60 dönümlük Havsa İlçesi’nde bulunan Zarbun Çifliği adı verilen Gümrükleme alanı şartlı bağış konulu teklif, Edirne Valisi Ekrem Canalp’in talep yazısı üzerine oybirliği ile İl Genel Meclisi gündeminden kaldırıldı. Gerçekleşen bir önceki toplantıda gündeme gelen Gümrükleme alanı şartlı bağış konulu teklif, AK Parti İl Genel Meclisi üyeleri tarafından onaylanırken CHP İl Genel Meclisi üyeleri tarafından araştırılmak üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonuna sevk edilmişti.

             Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan CHP Havsa İl Genel Meclis Üyesi Serdar Çığla;”Yatırıma karşı olmadıklarını belirterek önemli bir olay olan Edirne'yi bölgeyi bağlıyor Havsa'yı daha çok bağlıyor. Fakat bizde bakıyoruz bildiklerimiz, bilmediklerimiz vardır. Meclisimize söz aldığımız gibi niye destekledigimi bende o gün destekledim. Araştırılmasını ve 28 arkadaşımız ve basının bizden doğru bilgileri bizde kurumlardan doğru bilgileri alarak gönül rahatlığıyla iki elimizi kaldırmak olduğunu söyledik. Ama her ne hikmetse o gün toplantıdan daha 15-20 dakika sonra basında ve sosyal medya da şahsımızın ve partimizin hakkında olumsuz demeçler verildi. Biz burada CHP grubunda ve bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda meclis olarak AK Parti'yi ağzımıza almadık.Ölümsüz olsun olmasın AK Parti'yi ağzımıza almadık. CHP ve İYİ Partili arkadaşlarımızı suçlamalarının kimsenin hakkı yoktu. Ben meclis üyesi olarak bu konuda AK Parti'nin il başkanı, ilce başkanı, belediye başkanı milletvekili yerel gazetelere olmadık tespitler yaptılar. Ben üzüldüm ve bunlara cevaben de belli saygı çerçevesinde parti adına savunmamızı yaptık. Bu konuda mutluyuz ama şu var, kesinlikle bizler isimleri vererek şunlar yatırıma karşıdır şeklinde girişiminiz olmadı. Bir kelime söylemedik. Bu kadar suçlamalarının gereği nedir? Biz burada 3 buçuk yıl daha beraber görev yapacağız. Bölgemizde birçok projeye evet diyeceğiz. Karşı çıkacağız, tartışacağız ve doğruyu bulacağız. Sayın Valimiz Ekrem Canalp'e bir saygısızlık yapmadık. Meclise ve kamuoyuna da saygısızlık yapmadık. Biz hiç bir yatırıma karşı değiliz ama  biz bilgilenmek zorundayız. Doğru bilgi almak zorundayız.  Bize doğru bilgi vermeyen kurum suçludur, doğru bilgi vermeyen komisyonda suçludur” şeklinde konuştu.

          AK Parti Uzunköprü İl Genel Meclis üyesi Nedret Akbulut ise hayırlısı olmasını dileyerek yaptığı açıklamada “Geçmiş dönemlerde, CHP Belediyesi yıllarca ilçemizi yönetti o dönemde bu alana birçok hizmetler yapıldı. Dolayısıyla bölge insanını, Havsa İl Genel Meclisi üyesinin, başta sizlerin bu konuda, başta Meclis başkanı olmak üzere sizin detaylı bilginiz var.  Bunu bizde biliyoruz. Bölgemizi gelecek olan hizmete müşterekiz. Yeter ki bölgemize hizmet yapılsın. Ama konjektür böyle oluştu. Biz isterdik ki; o günkü şartlarda hibe yapılan bir şey, bağış yapılsın ondan sonra bunu tartışalım diye düşünmüştük. Ama hayırlısı olsun diyoruz” dedi.   Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER