VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 09 Temmuz 2019 10:08:26

0 Yorum

“Temeli 18 Temmuz’da atılacak”

 

AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, Halkalı-Kapıkule Demiyolu Projesinin Çerkezköy-Kapıkule etabının temel atma töreninin 18 Temmuz 2019 Perşembe günü saat 11:30’da gerçekleştirileceğini belirtti. Akmeşe; “Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Çerkezköy- Kapıkule kesiminden sonra uluslararası ticarette yük taşıma kapasitesi artacağı gibi her bir yükün Türkiye ve Edirne Ekonomisine katkı sağlayacaktır” dedi.

İlk olarak 2012 yılında Edirne gündemine düşen “Hızlı Tren” konusunda gelişmeler devam ediyor. Son olarak Ak Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, yapılan çalışmalar doğrultusunda Halkalı-Kapıkule Demiyolu Projesinin, 18 Temmuz 2019 Perşembe günü saat 11:30’da Çerkezköy-Kapıkule etabının temelinin atılacağını açıkladı. Akmeşe, projenin ticari bir önemi olduğunu vurgulayarak;  “Gerçekleştirilen Proje Uluslararası ticaret için çok önemli bir projedir. Demiryolu Projesi Çerkezköy-Kapıkule Kesimi Yapım Sözleşmesi için imzalar atılmıştı. Proje Türkiye’yi Avrupa Birliği ülkelerine bağlayarak;  Avrupa fonlarından kullanılarak yapılmış projedir” dedi.

“EDİRNE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAKTIR”

Yapılacak çalışmaların ardından tamamlanan Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Hattı’nın Edirne’ye ticari anlamda katkı sağlayacağına değindi. Akmeşe; “Edirne-Çerkezköy arası 155 km’dir. Bunun 76 km’si TC Devlet Demiryolları, yani milli bütçeden ayrılan bütçeyle yapılmıştır.  Proje 155 kilometrelik Çerkezköy-Kapıkule kesiminin inşası Avrupa Birliği ve Türkiye’nin ortak finansmanıyla gerçekleştirilmektedir. Halkalı -Kapıkule arasında 231 kilometrelik güzergâhta çift hatlı, saatte 200 kilometre hızıyla yolcu ve yük taşınmasına imkân tanıyan bir projedir. Bu proje ile Edirne de uluslararası ticaretin önemli bir noktası haline gelecektir. Bunun yanında Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Çerkezköy- Kapıkule kesiminden sonra uluslararası ticarette yük taşıma kapasitesi artacağı gibi her bir yükün Türkiye ve Edirne Ekonomisine katkı sağlayacaktır. Projenin Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım sürecine de katlı sağlayacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

BAKAN TURHAN İLE BÜYÜKELÇİ BERGER KATILACAK

Akmeşe, temel atma törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ile Büyükelçi Christian Berger’in katılacağını belirterek; “Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ve Büyükelçi Christian Berger’in Katılımıyla Halkalı -Kapıkule Demiyolu Projesi Kesim İnşaası Temel Atma Töreni; 18 Temmuz 2019 Perşembe günü saat 11:30 Kapıkule Tren Garın da gerçekleşecektir. Tüm Edirneli hemşerilerimize ve Edirne Halkımıza hayırlı olsun” ifadelerini kullandı. Haber Merkezi

 

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER