VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 10 Temmuz 2019 10:10:12

0 Yorum

Tenler değil, cepler yanıyor

Saros Körfezinde tatil için pansiyon ve kiralık yazlık arayanlar tatilciler, belirtilen fiyatlar ve fırsatçılardan şikâyetçi. Konu hakkında görüştüğümüz Edirne Emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker, denetim eksikliği nedeniyle fırsatçılara zemin hazırlandığını, turistlerin ve işletmelerin de bu durumdan olumsuz etkilendiğini söyledi.

Doğal güzelliğiyle, endemik bitki türleriyle, su sporlarıyla, kendi kendini temizlemesiyle vs. gibi pek çok farklı özelliği bulunan Saros Körfezine, yurtiçinden ve yurtdışından turist akınına uğruyor. Ancak tatil yapmak için gelen turistler, pansiyonların ve kiralık yazlıkların yüksek meblağlarda olmasından dolayı şikâyetçi. Konu hakkında sadece turistler değil, yerel pansiyon işletmeleri de şikâyetçi, yaz aylarında özellikle Keşan ve Enez’de yasal olmayan yollarla pansiyon ve yazlıkların kiralandığını, bu durumun en çok da kendilerine zarar verdiğini ifade ettiler.

FİYATLAR İKİ KATI

Edirne Emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker, kiralık yazlıkların ve pansiyonların geçen yıllara oranla iki kat fazla fiyatlarda kiralandığını belirtti. Çeker, bu durumun hem bölge esnaflarına hem de devlete olumsuz yansıdığını belirterek; “Tatilcilerin yaz aylarında tercih ettiği yerlerden birisi de Saros Körfezi. Emlakçılık yaptığımız için nerede kalınır, fiyatlar ne olmalı vs. gibi konularda, insanların soruları oluyor. Aynı zamanda şikâyetleri de oluyor. Bilindiği üzere yazlığı olmayan kişiler, Saros Körfezi özellikle Enez’de ve Keşan’da yazlık veya pansiyon arıyorlar. Ancak her yıl bize ulaşan şikâyetlerin başında, pansiyonların ve yazlıkların kiralama bedelleriyle alakalı. Malum günümüz şartlarında her şeyin fiyatları neredeyse iki katına çıktı. Bu durum yazlık ve pansiyonlara da yansıdı. İki yıl önce günlüğü 150-200 TL arasında olan bir yerde bugünlerde 300-350TL gibi fiyatlar söyleniyor. Bu durumda tatil yapmak isteyen, standart bütçeli bir aile bile tatile çıkamıyor. Dolaylı yoldan bu durum hem esnaflarımızı ve de devletimizin kasasına eksi hane yazıyor” dedi.

“İŞLETMELERDE SIKINTILAR YAŞIYOR”

Çeker, yaz aylarında kiralık pansiyonların ve yazlıkların, kiralama bedellerinin yüksek olmasının fırsatçılara harekete geçirdiğini söyledi. Çeker, usulsüz kiralanan pansiyonların ve yazlıkların, yasal olarak hizmet hayatına devam eden işletmelere ağır hasar verdiğini vurguladı. Çeker; “Sadece tatilciler değil, pansiyon veya yazlık kiralama işi yapan işletmelerde sıkıntılar yaşıyor. Fiyatların pahalı olduğunu öğrenen bazı fırsatçılar, kendisine ait olan yazlığını usulsüz yani yasal olmayan şartlarda kiralıyor. Örneğin her türlü belgesini tamamlamış, vergisini veren, işçi çalıştıran, sigortasını yatıran, büyük yatırımlar yapmış işletmeler 300 TL gibi bir fiyat belirlemişken, fırsatçılar hiçbir vergi ödemeden, insan çalıştırmadan, aynı fiyata veya daha az bir bedelle, yazlığını kiralıyor veya pansiyon gibi çalıştırıyor” şeklinde konuştu.

“DENETİMLERİN ARTTIRILMASI GEREK”

Çeker, pansiyon, otel vs. gibi konaklama yerlerinde denetimlerden sorumlu kurum ve kuruluşların, denetimlerini arttırması gerektiğini vurgulayarak; “Ticaret İl Müdürlüğü yetkililerinin konu hakkında çalışmalarını arttırması lazım çünkü sadece vatandaşlar değil, usule uygun hizmet veren pansiyonlar ve işletmeler de bu durumdan zararlı çıkıyor. Geçtiğimiz yıllarda 1+1 evlerin veya 2+1 odalı evlerin usulsüz kiralayan kişilere karşı çalışmalar ve yaptırımlar yapılmıştı. Çünkü usulsüz kiralanan evlerde, usulsüz işler ve kişiler kalıyordu. Aynı durum da usulsüz kiralanan yazlıklar ve pansiyonlarda da yapılmalı. Bu durum hem devletimize hem de vatandaşlarımıza olumsuz yansıyor. Denetim eksikliğinin giderilmesi gerek. Gerek Ticaret İl Müdürlüğü, gerek belediyeler, gerek jandarma da denetimlerini arttırması gerek” ifadelerini kullandı. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER