VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 14 Ocak 2021 10:52:04

0 Yorum

Tercan’dan Toroğlu’na tepki

              Eski hakem ve futbolcu Erman Toroğlu’nun Roman vatandaşlar hakkında sarfettiği söylemlere MHP Edirne İl Başkanı Zakir Tercan’dan da tepki geldi. Tercan, yaptığı yazılı basın açıklamasında; “Irkçı sözler ayrımcılığı körükleyen, önyargıları pekiştiren bu toplumu çirkeflikle , dilencilikle pekiştiren Erman Toroğlu’nu Milliyetçi Hareket Partisi Edı̇rne İL Yönetimi olarak protesto ediyor ve kınıyoruz” dedi.

                Tercan yaptığı açıklamada; “Eski hakem ve futbol yorumcusu Erman Toroğlu görev yaptığı tv ekranlarında Gaziantepspor hocasını eleştirirken kullanmış olduğu “Çingene” ve bu kelimeyi “dilenci” ifadesi ile düzeltmeye çalışması roman vatandaşlarımıza ve bizleri derinden yaralamıştır. Bu ırkçı sözler ayrımcılığı körükleyen, önyargıları pekiştiren bu toplumu çirkeflikle , dilencilikle pekiştiren Erman Toroğlu’nu Milliyetçi Hareket Partisi Edı̇rne İL Yönetimi olarak protesto ediyor ve kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

                Roman vatandaşların kendilerine özgü kültürleri olduğunu belirten Tercan; “Roman vatandaşlarımız kendilerine özgü kültür, kişilik özellikleri ve renkli bir yaşamları olan kardeşlerimizdir. Yerleştikleri yerlerde insanlarla kaynaşmışlar, ırkçılık yapmadan nerede yaşıyorlarsa oradaki insanlarla akraba ve kardeş gibi beraber yaşamışlardır. Ülkenin bir parçası olup insanlık aleminin barışçıl bir öğesi olarak yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Unutulmamalıdır kı̇; Cehaletin, şartlanmışlığın ön yargılı olmanın ve eğitimsizliğin sonucu olarak bazı kişiler tarafından potansiyel suçlu görünen roman kardeşlerimiz geçmişten bugüne; Balkanlar’da, Rumeli’de İstanbul’da ülkenin dört bir tarafında yerleşmişler, önemsemişler ve hiçbir zaman ayrımcılık görmemişlerdir” dedi.

                 Fatih sultan Mehmet Han döneminde surların İnşaatı, topların dökümü ve silahların yapımında roman vatandaşların yer aldığını söyleyen Tercan; “Birinci Dünya Savaşında, Çanakkale’de Roman kardeşlerimiz savaşmış binlerce şehit vermişlerdir. Kurtuluş savaşında önemli katkılar sağlamışlardır. Yaşadıkları onca şeye rağmen gülmeyi, eğlenmeyi unutmayan, kültürlerini kaybetmemek için ateş yakıp, çalıp söyleyerek renklerini silmeye çalışanlara inat, her gün gökkuşağı oluşturarak adeta hayatla dalga geçen dostlarımız kardeşlerimizdir romanlarımız” açıklamasını yaptı.

              Bütün vatandaşların barış içinde yaşadığını vurgulayan Tercan; “Hepimiz birlik beraberlik ve barış içinde yaşayan kardeşleriz. Biz hep birlikte bu ülkeyi kurduk hep birlikte özgürce barış içinde yaşamaya devam edeceğiz. Onun için diyoruz ki; Erman Toroğlu Roman vatandaşlarımız için söylemiş olduğu sözlerden dolayı halt etmiştir” dedi. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER