VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 17 Temmuz 2020 10:03:52

0 Yorum

Toplulaştırma çalışmaları devam ediyor

     Arazi toplulaştırması ile birlikte diğer altyapı hizmetlerinin de (sulama, tarla içi geliştirme işlemleri vb.) birlikte düşünülmesi gerektiği için 2018 yılında yapılan yasal düzenleme sonucu ülkemiz genelinde arazi toplulaştırma çalışması yapma yetkisi DSİ Genel Müdürlüğü’ne verilmişti.

Türkiye genelinde tarla içi geliştirme ve toplulaştırma çalışmalarının devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ‘2020 yılında Edirne ilinde yürütülen çalışmalar’hakkında açıklamada bulundu.

      Genel Müdür Kaya Yıldız,“Edirne İlinde arazi toplulaştırma yapılabilecek 4.402.950 dekar alanın %23 ’lük kısmı olan 1.022.720 dekar alanda çalışmalar tamamlanmış, %64’ lük kısma tekabül eden 2.813.220 dekar alanda çalışmalar 8 proje ile halen devam etmektedir.DSİ 11. (Edirne) Bölge Müdürlüğümüz tarafından yürütülmekte olan ve halen devam eden 8 adet AT ve TİGH Projesinin tamamlanması ile Edirne İlinin % 87’ sinde arazi toplulaştırma projeleri tamamlanmış olacaktır. Devam eden projeler kapsamında olan ve hızla devam eden Çakmak 2. Kısım AT ve TİGH Projesi dahilinde bulunan Meriç İlçesinde 23 yerleşim biriminden 16’ sın da AT ve TİGH tamamlanarak arazi maliklerine yeni tapuları verilmiş, 4 yerleşim biriminin geçici yer teslimleri yapılmış ve 2 yerleşim biriminin ise projeleri kadastro kontrolüne gönderilmiştir. Yerleşim birimlerinde toplam 498 km yol yapılmış ve 287 km tarla içi yol 341.900 m3 stabilize malzeme ile kaplanmıştır. Projenin %69’ u tamamlanmış olup 2021 yılında tamamlanması hedeflenmektedir”dedi.

      Ayrıca çalışmalar kapsamında; sınırları düzeltme, arazi tesviyesi, ağaç kök sökümü ve tarla içi yol yapımı gibi tarla içi geliştirme hizmetleri işlerinin yapıldığını da açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “DSİ 11. (Edirne) Bölge Müdürlüğü faaliyet alanlarında olan Edirne İlinde 8 proje, Tekirdağ ve Kırklareli İllerinde ise 1’er proje olmak üzere toplam 10 adet Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Projesi ile toplam 202 yerleşim birimini kapsayan 3.925.220 dekar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları Trakya Bölgesi’nde hızla devam etmektedir. Bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum”açıklamasında bulundu. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER