VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 12 Mart 2019 09:05:20

0 Yorum

Torbalar da, tezgâhlar da boş!

31 Mart Yerel Seçimler öncesi yaşanan belirsizlik, yaşanılan doğal afetler ile birlikte sebze ve meyve fiyatlarındaki artış sabit seviyede. Fiyatlarda her hangi bir düşüş görülmezken, Pazarlar ve çarşılardaki tezgâhlar boş.

Edirne Pazartesi Pazarı olarak bilinen halk pazarındaki durumları gözlemledik. Pazarda çoğu yerde tüketici görülmezken, kimi yerlerde de tezgâhlar kurulmamıştı. Türkiye’nin gündeminde olan sebze-meyve fiyat artışı düşüşe geçmezken, özellikle sık tüketilen domates, biber, patlıcan, portakal, muz gibi ürünlerin fiyatları hem Pazarcıların hem de tüketicilerin adeta cebini yakıyor. Hal böyle olunca da ne tezgâhlarda ürün satıyor ne de vatandaş mutfağına isteği çeşit yiyecek alabiliyor. 31 Mart Yerel Seçimleri öncesi süren belirsizlik, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde oluşan doğal afetler sebze ve meyve fiyatlarındaki artışın sebebi olarak aktarılıyor. Pazaryerlerinde kimi pazarcı esnaflarının tezgâh bile açmadığı görülürken, satış yapan pazarcı esnafları da fiyatlardan şikâyetçi.

MANDACI; “BUGÜNKÜ DURUMLAR HİÇ DE İÇ AÇICI DEĞİL”

Pazaryerinde tezgahı bulunan Bahattin Mandacı, pazarcıların da vatandaşın da fiyatlardan şikayetçi olduğunu belirterek; “Fiyatlarda pek bir düşüş olmadı. Beklentimizin dışında. Patlıcan, domates ve biber fiyatları yükselmişti. Biz fiyatlar anlıktır yarın öbür gün düşer diye düşünüyorduk ama yanılgıya uğradık. Diğer yandan temin edici kişilere neden fiyatlar yüksek diye sorduğumuzda ‘seralarda mallarımız zarara uğradı. Mahsulümüz yok. Çok az mahsulümüz var’ diyor. Mesela Muz’u 5-6 TL’ye satılırken kısa sürede fiyatı 8-10TL. Bundan 20 gün önce patlıcanı 6 TL’ye, biberi 6 TL’ye satıyordum. Şimdi tezgâhıma bunları koyamıyorum bile. Tezgâhıma koyduğumda kısa sürede satmam lazım ki zarar etmeyeyim ancak vatandaşın da alım gücü git gide düşüyor. İnsanlar ‘1 tane kabak, 1 tane patlıcan, 3 tane biber ver’ diyor. Biz de üzülüyoruz ama yapacağımız bir şey de yok. Bizim kârımız da tamamen yok oldu. Bugün en hareketli saatlerde bile 50 kişi yok, çünkü pazara gelemiyor. Önceden 3 TL’lik Portakal veya başka bir şey istediğinde 4 TL gelince ‘tamam ver’ diyordu. Vatandaş sebze, meyve alamayınca bizlerde zor günler geçiriyoruz. Vatandaş alamıyor, esnaf satamıyor. Çoğu esnaf borçlu, veresiye mal alıyor ya da satış yapamıyor. Bu işin bankası, bağ-kur’u, çalışanı vs. bir sürü ödemesi var. Nasıl kazanç elde edeceğiz ki eleman çalıştıralım, evimizi geçindirelim, vatandaşa daha iyi hizmet sunalım daha çok ürün sunalım ama bugünkü durumlar hiç de iç açıcı değil” dedi.

ÇAM; “NE ALAN NE DE SATAN MEMNUN”

Satış yapamadıkları için ürün alamadıklarını ve bu durumun alım gücü düştüğü için oluştuğunu belirten Pazarcı İbrahim Çam; “İnsanlar artık neye yetişeceğini şaşırmış çünkü bütçeleri iyice küçüldü. Şaka gibi ama daha düne kadar 2 kilo, 1 kilo sebze veya meyve satın alan tanıdığımız müşterilerimiz bile artık en fazla yarımşar kilo alıyor ne alacaksa. Artık insanlar tek tük tane tane sebze, meyve alıyor. Vatandaş ‘6 TL’ye domates mi olur? 4 TL’ye portakal mı olur?’ diye soruyorlar. İnsanlar almamakta da haklı. 2020 TL asgari ücretle ne alacak bu pahalılıkta? Bir emekli nasıl gelsin sağda solda esnaftan alışveriş yapsın? Kirasını mı ödeyecek, faturalarını mı ödeyecek, hastasına veya çocuğuna nasıl bakacak? Bu pahalılığın üstüne bir de Antalya gibi önemli tedarikçiler de doğal afet yaşıyor. Ya mahsulleri zarara uğruyor ya da ellerinde bulunmuyor. Misal geçtiğimiz 3-4 ay önce 2 TL ise domates bugün 4-5TL oldu. Kısacası ne alan ne de satan memnun” ifadelerini kullandı.Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER