VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 19 Şubat 2021 15:37:37

0 Yorum

TTB: “Mutant virüslü illerden biri de Edirne”

Türk Tabipler Birliği Edirne Tabip Odası Yönetim Kurulu bugün Tabipler Lokali’nde düzenlediği basın toplantısında Edirne’deki Kovid-19 vakalarına yönelik açıklamalar yaptı. Edirne Tabip Odası Başkanı Gürcan Altun, ilimizde de yeni tip mutasyonlu Kovid-19 vakalarının mevcut olduğunu söyledi.

“Edirne’de Mutant virüslü hasta var”

Kovid-19 salgınına yönelik güncel vakalar hakkında bilgiler veren Edirne Tabip Odası Başkanı Prf.Dr.Gürcan Altun;Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamaya göre 33 ilimizde mutant/varyant virüse rastlandığı belirtilmektedir. Ancak bu illerle ilgili açıklama yapılmamaktadır. Mutant virüsün görüldüğü illerde yaşayan yurttaşlarımızın bunu bilmeye hakkı vardır. Mutant virüsün bulaşıcılığının daha fazla olduğu bilindiği için, görülen illerin açıklanmasıyla, bu illerde yaşayan yurttaşlarımızın daha dikkatli davranmaları sağlanabilir. Dolayısıyla, hastalığın kontrol altına alınması kolaylaşabilir. Mutant virüsün görülülebileceği yerler arasında sınr kentleri ne yazıkki dezavantajlı konumdadır. Edirne’mizde de mutant virüse  rastlandığını öğrenmiş durumdayız. Edirne’de Ocak ayının ikinci haftasına göre şubat ayı içerisinde gözlenen olgu sayısındaki artış Ülkemiz genelinde gözlenen artışa paralel seyretmektedir” açıklamasını yaptı.

Korona virüs aşılamalarına da değinen Altun;  Aşılanma oranı olarak 6.19’luk bir oranla (her 100 insanın) Ülkemiz dünya ülkeleri arasında 11. sırada yer almaktadır. Şu an için bu aşılanma oranı iyi görülmekle birlikte aşı temininde yaşanabilecek sıkıntılar sorunlar yaşanmasına neden olabilecektir. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre 18 Şubat 2021 Saat: 19.30 itibariyle Edirne’de toplam yapılan aşı sayısı 45.884, 1. doz uygulanan birey sayısı 38.689, 2. doz uygulanan birey sayısı ise 7.195’tir” dedi.

“Aşılamaların yalnızca hastaneler aracılığıyla sürdürülmesi gerekmektedir”

Aşılama çalışmalarının Aile Sağlığı Merkezleri’nde de yapılmasının büyük sorunlara yol açabileceğini söyleyen Altun; “Aşılamaların Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) tarafından da sürdürülüyor olması uygulamada sorunlara yol açmaktadır. ASM’lerin çoğu birden fazla hekim tarafından ortak kullanılmaktadır. ASM’lere hastaların yanı sıra aşı randevusu verilen insanların da gelmesiyle,  fiziksel yapıları yetersiz kalmakta,  ya “sosyal mesafe sınırları aşılmakta”ya da insanlar soğuk kış günlerinde dışarıda bekletilmektedir. Bu nedenle aşılamaların yalnızca hastaneler aracılığıyla sürdürülmesi gerekmektedir” diye konuştu.

“Beklentimiz tek bir insanın, tek bir yurttaşımızın ölmemesi yönündedir”

Pandemi sürecinde vaka, ölüm sayıları gibi bilgilerin şeffaf bir şekilde halkla paylaşılması gerekildiğini söyleyen Altun; “TTB COVID-19 İzleme Kurulu 11. Ay Değerlendirme Raporunda açıklanan, Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Nasır Nesanır tarafından hazırlanmış çalışmada; Türkiye’de fazladan ölümlere dikkat çekilmektedir. Ülkemiz nüfusun %35,6’sını oluşturan 10 ilde, 10 Mart 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında (e-Devlet verilerine göre) son 3 yılın ortalamasına göre 35 bin 500 fazladan ölüm olduğu belirlenmştir. Bu fazladan ölümlerin nedenlerinin hekimlerle ve  halkımızla paylaşılması gereklidir. Beklentimiz tek bir insanın, tek bir yurttaşımızın ölmemesi yönündedir. En kısa sürede en az 120 milyon doz aşıyla toplumsal bağışıklık sağlanmalıdır. Türkiye’de mutasyon analizleri Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanmalıdır. Coğrafi bölgelere göre ve yaş gruplarına göre hasta ve ölüm sayıları Sağlık Bakanlığı tarafından verilmelidir. Uyarmaktan vazgeçmeyeceğiz! Salgının gerçek boyutunun toplumla paylaşılması, panik ortamı yaratmadan, ama olayın ciddiyetine uygun, doğru bilgilendirme ve önlemlerin alınmasıyla bu süreç en az kayıpla aşılabilir. İl Pandemi Kurullarının aktif çalıştırılmasıyla, bu kurullarda STK temsilcilerinin yer almasıyla ve katkılarıyla alınan kararların uygulanabilirliği arttırılabilir” ifadelerine yer verdi.

Pandeminin yarattığı toplumsal sorunların boyutlarına da değinen Altun; “Bu süreçte kararlar alınırken yaşamını günlük kazancıyla sürdüren dar gelirli insanlarımız göz ardı edilmemeli, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile yerel yönetimler birlikte hareket ederek Onların ihtiyaçlarını karşılama yoluna gitmelidir. Biliyoruz, farkındayız, bu süreçte herkes çok sıkıldı. Ancak, insanlarımıza tekrar tekrar hatırlatıyoruz. Zorunluluk halleri dışında sokağa çıkmayınız, kapalı kalabalık ortamlardan uzak durunuz, sosyal hareketliliğinize kısıtlama getiriniz, maske kullanımı ve temizlik kurallarına uyunuz. Bu zorlu süreç ancak sizlerin desteği ile aşılacaktır” diye konuştu. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER