VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 07 Ağustos 2019 12:05:19

0 Yorum

Turizm için “Osmanlı Otağı” kuruluyor

 

Edirne’nin Havsa ilçesinde ‘2019 Yılı Turizmin Geliştirilmesi ve Çeşitlendirilmesi Mali Destek Programı’ kapsamında İl Özel İdaresi ve Trakya Kalkınma Ajansı işbirliğiyle turizm projesi gerçekleştirdi. Osmanlı Otağı Köy Cazibe Merkezi isimli proje için meclis, 242 bin 404, 70 TL eş finansman olarak yatırmayı oybirliğiyle kabul etti. Yapılacak olan Osmanlı Otağı’nın turistik amaçlı kullanılacağı ve turizmine katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Edirne İl Genel Meclisi 2019 yılı Ağustos ayı toplantılarının 4. birleşimini gerçekleştirdi. İl Genel Meclisinde Plan ve Bütçe Komisyonu, Çevre ve Sağlık Komisyonu, Gençlik ve Spor Komisyonu ve son olarak AB ve Dış İlişkiler Komisyonlarının raporları görüşüldü. Meclis’in en dikkat çeken gündemiyse 2018 yılında yapımı için protokollerin tamamlandığı Osmanlı Otağı Köy Cazibe Merkezi Projesiydi. Edirne Valisi Ekrem Canalp’den gelen talep dilekçesinde; 2019 yılı turizmin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi, mali destek programı kapsamında Trakya Kalkınma Ajansına sunulan projesine, eş finansman sağlanması için proje hesabına 242 bin 404, 70 TL aktarılması oy birliğince kabul edildi.

GEÇMİŞ: “VATANDAŞLARIMIZA HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Meclisin ele aldığı ilk rapor, Plan ve Bütçe Komisyonunun İl Özel İdaresinin Gelirleri hakkındaki rapordu. Komisyon Başkanı Şenol Kılıç, yaptıkları araştırmalar sonrasında 2019 yılının 6 aylık çalışma süresince ayrılan bütçeden elde edilen gelirler ve giderleri meclise sundu. Kılıç 2019 yılının ilk 6 ayında 186 milyon 217 bin 767,31 TL gelir elde ettiğini, 135 Milyon 878 bin 514, 78 TL de giderlerinin olduğunu aktardı. Kılıç ödenekten kalan tutarın ise 50 milyon 339 bin 252,53 TL olduğunu belirtti. Başkan Geçmiş, Edirne Valisi Ekrem Canalp ve İl Genel Meclisinin yoğun temposu sayesinde pek çok sorunun ve isteğin yerine getirildiğini belirterek; “Ciddi anlamda yatırımlar devam ediyor. Köylerimiz şantiye alanına dönüştü. Döşenmeyen taşlar ve yapılmamış salonlar var. Valimiz Ekrem Canalp çalışmaları yakından takip edip sorumlulara; ‘Parası geldi, Malzeme geldi, Neden yapmıyorsunuz? Bir an önce bu çalışmaları bitirin. Gün ışığına çıksın vatandaşlarımız bu hizmetlerden faydalansın. Yeni projeleri ve yeni ihtiyaçları tespit edelim ve kaynak bulalım’ diyor. Valimiz ve biz uyum içerisinde çalışıyoruz. Önemli olan yatırımların ve halkın sorunlarının giderilmesidir. Valimizin çalışkanlığı ve bizim de performanslarımızla gerekli olan kararları alarak da vatandaşlarımıza hizmet etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

GÜMÜLCİNELİ: “ÖNEMLİ ÇALIŞMALARIN YAPILMASI GEREK”

Meclisin gündemdeki 2. raporuysa Çevre ve Sağlık Komisyonunun “Su Baskınlarında Zarar Gören Oğulpaşa, Abalar, Orhaniye Köylerinde Yapılan Çalışmalar” hakkındaki rapordu. Komisyon Başkanı Erdoğan Gümülcineli yaptıkları araştırmalar sonucu elde ettikleri verileri meclise sundu. Gümülcineli raporda Oğulpaşa, Abalar, Orhaniye köylerinde önemli çalışmaların yapılması gerektiğini belirterek; “Yapmış olduğumuz incelemede dere ıslahının daha düzenli ve kapsamlı bir şekilde yapılması, dereye gelen yollarda su tahliyesinin yapılarak, rögarların daha randımanlı çalışması için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Taşkında acil olarak çıkarılan hafriyat ve çöpler köyün çıkışındaki mera ve çatağa dökülmüş ve gerekli düzenleme yapılmamıştır. Bölge ıslah edilerek, doğa ile uyum sağlar hale getirilmelidir. Abalar köyünde dereye giden kanalizasyon açılmalı, köy içinde yapılan tahliye kanalı tamir edilerek suyun geriye tepmesi önlenerek yağışlarda sel ve su baskının oluşmaması sağlanmalıdır. Oğulpaşa, Abalar, Karakasım, Doyran köylerindeki dere yataklarının DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından programa alınarak bir an önce gerekli ıslah çalışmalarının yapılması oluşabilecek sel baskınlarını önleyecektir. Orhaniye köyünün batısındaki dere yatağı 500-600 metre açılarak set oluşturulması, dereye yakın evlerin selden zarar görmesi engellenmelidir. Son yıllarda dünyada, ülkemizde ve bölgemizde küresel iklim değişikliklerinden dolayı, olumsuzluklar yaşanmaktadır. Bundan dolayı, sel ve taşkınlarda zarar görebilecek durumdaki yerleşim alanları ilgili kurumlarca tespit edilerek, sel taşkınlarından etkilenebilecek yerlerin ıslahının önceden yapılması, can ve mal kaybının önlenmesinde faydalı olacağı komisyonumuzca tespit edilmiştir” şeklinde konuştu.

ÖZKÖSE: “TAKİP EDİLMESİ GEREK”

          Meclisin bir diğer komisyon raporlarından biri de Gençlik ve Spor Komisyonundan geldi. Komisyon Edirne’de Amatör Spor Kulüpleri Federasyona kayıtlı olarak faaliyet gösteren çeşitli spor dallarındaki kulüplerle ilgiliydi. Komisyon Başkanı Kutay Özköse yaptıkları incelemeler ve araştırmaların ardından Amatör Spor Kulüpleri Federasyona kayıtlı olarak faaliyet gösteren 84 Aktif kulüp olduğu, bu kulüplerde mücadele gösteren 4 bin 124 lisanslı sporcunun olduğunu meclise sundu. Rapora göre; 49 futbol kulübünde 2 bin 766 sporcu, Yüzme branşında 2 kulüp ve 50 sporcu, Salon sporlarında 9 kulübün ve 480 sporcu, Savunma sanatlarında 11 kulübün ve 430 sporcunun olduğunu, Güreşte 3 kulübe bağlı 130 sporcunun olduğu, Halk oyunlarında 4 kulübe bağlı 230 sporcunun olduğu, Paralimpikte 1 kulübe bağlı 20 sporcunun olduğu, Doğa sporlarında 1 kulübe bağlı 40 sporcunun olduğu, Okçuluktaysa 1 kulübe bağlı 20 sporcunun olduğu belirtildi. Edirne’nin birçok branşın gelişimi için elverişli durumda olduğunu belirten Özköse; “Gerekli çalışmaların yapılacağına inanıyorum. Elimizden gelen katkıları da vermek için her zaman hazırız. Destek veren kurumlarımız var ancak desteklerin denetim ve takibinin devam edilmesi gerekiyor. Bugün profesyonel liglerde mücadele eden bir takımımız yok. Çok güzel bir güreş eğitim merkezimiz var ancak güreşen bir tane Edirneli başpehlivanımız yok. Çalışmalar yapılırken ve destekler verilirken daha titizlikle kontrol edilmesi gerektiğine inanıyorum” dedi. Özköse’nin sunumu ardından AB ve Dış İlişkiler Komisyonunun “Edirne İl Özel İdaresinin Kardeş Şehirleri hakkındaki raporu meclise sunuldu. Bekir TÜCCAR

 

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER