VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 14 Ekim 2021 16:51:20

0 Yorum

Türkiye Kent Konseyleri Platformu’nun gündemi ‘iklim Krizi’

Edirne Kent Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Gökerküçük, konsey binasında düzenlediği basın toplantısıyla, hafta sonu yapılacak olan genel kurula istinaden açıklamalarda bulundu. Gökerküçük, düzenleyecekleri genel kurulda katılımcılar tarafından iklim krizine dair konuşmaların yapılacağını dile getirerek; “ Türkiye'de ve dünyada da önemli olan iklim krizi konusuna değineceğiz.  Konumuz iklim krizi olacak” diye konuştu.

GENEL KURUL 16-17 EKİM’DE

Türkiye Kent Konseyleri Platformu’nun her yıl 2 defa yapıldığını, bu sene ise Edirne’de yapılacağını ifade eden Edirne Kent Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Gökerküçük; “Edirne Kent Konseyi kuruluşundan beri 2003’ten beri oluşan bir yapı bugünlere geldik ve en sonunda Türkiye Kent konseyleri platformunu Edirne'de ağırlama görevini üstlendi. Edirne Kent Konseyi 2003 yıllarında başlayan bir öykü. O yıllarda dünyada gelişen yerel Gündem önemsenir ek gelmiştir. 2011'de de Türkiye Kent konseyleri Platformu oluşturduk ülkedeki bütün Kent konseyleri arasında dayanışma sağlansın birliktelik sağlamsın deneyim paylaşımı yapılsın diye ve sürekli bunları konuşuyorduk.  Edirne olarak gittik hepsine katıldık ve ağırlama görevini üstlenelim dedik. Daha önce de bunu hiç denemedik doğal olarak. Ama son yıllarda daha iyi işler kurduk kenti yönetenlerle ve dolayısıyla böyle bir görevi üzerimize aldık. 27 toplantı oluyor bu Türkiye Kent Konseyleri Platformu’nun ortalama her yıl 2 defa yapmaya çalışırız. Bunu ülkenin değişik kentlerinde yapıyoruz. Bu sene 16-17 Ekim 2021 yani bu hafta sonu cumartesi pazar günü Edirne’de yapılacak. Maliyeti tabii ki Kent Konseyi ile beraber belediyemiz sağlıyor” dedi.

Toplantıda konuşmacıların katılımları ile iklim krizine yönelik detaylı paylaşımların yapılacağını da ifade eden Gökerküçük; “Açılışa katılacak olan kurumları davetiyeleri verdik, belediye başkanının kesin katılacağını biliyoruz, umarız valimiz de katılır. Türkiye'de ve dünyada da önemli olan iklim krizi konusuna değineceğiz.  Konumuz iklim krizi olacak. Konuşmacılar, Namık Kemal Üniversitesi'nden Halim Bostan, Trakya Üniversitesi'nden Mahmut Güler ve iklim krizinin denizlere etkisini açıklayan Levent Artüz olacak. Daha sonra da katılan arkadaşlarımızı 6 masaya ayıracağız. Bu 6 masa iklim krizine sebep olan kaynakları tartışacağız. Toprak ve tarımsal alanlar tartışacağız. Gıda güvenliğini tartışacağız, iklim krizinin havaya etkisini tartışacağız. Bir de iklim krizi hukuk diye bir masa tertip edilecek. Bu masalardan çıkan sonuçları ortaklaştıracağız ve cumartesi günü bitecek. Pazar günü de Türkiye Kent Konseyleri Platformu yürütme kararları var. Bunları tartışıp onaylayacağız veya red edeceğiz” diyerek toplantıda yapılacakları anlattı.

“BİLİMSEL VE TEKNİK BOYUTLARI İLE ELE ALACAĞIZ”

Yürütme Kurulu Üyesi Nihat Çolak ise iklim krizini yer boyuttan ele alarak sonuç bildirisi hazırlayacaklarını belirterek; “ İklim analizi bizim için çok önemli dünya için çok önemli iklim değişikliğinden kaynaklı birçok afet olayları yaşandı. O yüzden çok önem verdiğimiz bir konu. Bu yaptığımız etkinlikte, toplantıda Türk Mühendisleri Mimar Odaları Birliği’nden arkadaşlarımız da var. Yine çevre hukuku üzerine Edirne Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Coşkun Molla da burada olacak. Bunun bilimsel ve teknik boyutları ile ele alacağız. Ortaya çıkacak olan sonuç bildirisi ile de bu önemli sürece katkı sağlayacağını düşünüyorum” açıklamasını yaptı. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER