VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 13 Nisan 2019 12:11:49

0 Yorum

TÜRKİYE’DE BİR İLK Kuyrukları sona erdirecek uygulama

Edirne Valisi Ekrem Canalp tarafından başlatılan Kapıkule sınır kapısında TIR kuyruklarını sona erdirecek uygulama devam ediyor.

Edirne Valisi Ekrem Canalp tarafından başlatılan Kapıkule sınır kapısında TIR kuyruklarını sona erdirecek uygulama başlatıldı. Uygulama sayesinde TIR sürücüleri işlemlerini önceden yaptırarak, Kapıkule’den vakit kaybetmeden geçebilecek. Vali Canalp; “artık Edirne TIR kuyrukları ile anılmayacak. Bu sistem Türkiye’de bir ilk ve sürücülerimizi çok rahat ettirecek bir uygulama” dedi.

Uzun yıllar boyunca Kapıkule’de oluşan TIR kuyruklarının oluşmamasına yönelik pek çok çalışma yürütülmüştü. Ancak artan TIR sayısı ve ihracat oranlarının artışı oluşan kuyrukları kilometrelerle ölçtürecek seviyeye ulaşmıştı. Son olarak yapılan görüşmeler sonrası oluşturulan sistem şimdiden TIR sürücülerinin beğenisini kazanmaya başladı. Kapıkule yolu üzerinde bulunan bir peron’a uğrayan TIR sürücüleri evrak işlemlerinin en çok zaman alan kısmını burada hallederek tekrar yola çıkıyor. TIR sürücüleri Kapıkule’ye vardığındaysa en az zamanla işlemlerini hallederek istikametlerine devam ediyor.

 

CANALP: “ARTIK EDİRNE DENİLİNCE AKLA ‘KUYRUKLAR’ GELMEYECEK”

Edirne’nin kanayan yarası olan TIR kuyruklarına da son verecek olan uygulama hakkında Edirne Valisi Ekrem Canalp, basın emekçilerine detaylı açıklamalarda bulundu. Vali Canalp; “Edirne dediğimizde aklımıza gelen imajlardan birisi de TIR kuyruklarıydı. Bu kuyruklar bazen 5 kilometreyi, bazen 10 kilometreyi, bazen de 22 kilometreyi buluyordu. Dünyanın en büyük 2. kara hudut kapısı olma özelliğini taşıyan Kapıkule, bizim ülkemizin ekonomisinin de dinamizminin de bir timsalidir. Burada bir takım önlemler alınsa da burada kuyruklar oluşuyor. Valilik olarak, Gümrük Bölge Müdürlüğü olarak, İl Emniyet ve Jandarma Komutanlığımızla birlikte çok sayıda toplantı yaptık. Uygulamaya geçirme süresince sıkıntılar yaşadık ama her sıkıntıyı da aşama aşama atlattık. Bu sistem sayesinde Kapıkule’den geçmek için buraya gelen TIR sürücülerimiz numaralarını alarak istedikleri dinlenme tesislerine giderek istirahat edecekler. Sırası gelen sürücünün cep telefonuna çıkış yapabileceğine dair mesaj gidecek, ayrıca dinlenme tesislerine de bilgilendirme ekranları konuldu. Biliyorsunuz ihracatımızın gizli kahramanları TIR sürücüleri 8 saat çalışma izinleri var ve bu süre sonunda istirahat etmeleri gerekiyor. Kuyruklarda dur kalk yaptıkları için bu pek mümkün olmuyordu. Artık tüm sürücü arkadaşlarımız insani tüm ihtiyaçlarını konakladıkları tesislerde giderecek ve saati geldiğinde cep telefonuna gelen mesajlarla çıkış peronuna gidecek. Uygulama ile artık Edirne TIR kuyrukları ile anılmayacak. Bu sistem Türkiye’de bir ilk ve sürücülerimizi çok rahat ettirecek bir uygulama, ben buradan emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

TIR SÜRÜCÜLERİ; “YETKİLİLERE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Uygulama hakkında TIR sürücülerine duygu ve düşüncelerini sorduğumuzda, sistem sayesinde kolaylık yaşadıklarını belirtti.  TIR şoförü Abdullah Kabakçı; “Bu uygulama ile TIR kuyrukları sona erecek, biz buradan sıra numarası alıp istediğimiz bir dinlenme tesisine giderek istirahat edebileceğiz ve telefonlarımıza gelen mesajla çıkış yapacağız. Daha önce bu imkânlar yoktu ve hiçbir ihtiyacımızı gideremiyorduk, yetkililere çok teşekkür ediyoruz” dediler.

 

Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER