VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 07 Kasım 2019 10:28:06

0 Yorum

Türkiye’de ilk kez Edirne’de uygulanıyor

Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, “23’üncü Uluslararası Ortaçağ ve Türk Dönemi Kazıları ve Sanat Tarihi Araştırmaları Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada Türkiye genelinde bir ilke imza attıklarını belirtti. Karabacak, ‘Mimari Restorasyon İş Kolu’ kapsamında yapılan arkeolojik çalışmalarda hükümlülerin iş gücünden faydalanıldığını belirtti. Karabacak; “hükümlülerden istifade edip onları eğitip, onlardan hem işbaşında yararlanmak hem de tahliyelerinden sonra onları ustalıkla belgelendirip, edindikleri bilgi ve tecrübeleri meslek olarak yürütmelerini hedefliyoruz” dedi.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Balkan Kongre Merkezi'nde 3 gün sürecek ''23'üncü Uluslararası Ortaçağ ve Türk Dönemi Kazıları ve Sanat Tarihi Araştırmaları Sempozyumu'' başladı. Sempozyum süresince konusunda uzman kişiler tarafından birbirinden farklı pek çok konuda bilgiler verecek. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından açılış konuşmaları gerçekleştirildi.

BEKSAÇ: “ÜMİT KAYNAĞI OLMAKTA”

Sempozyumun Başkanlığını TÜ Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç, Edirne’de yapılan çalışmalar hakkında bilgiler vererek; “Bu yılki gerçekleştirilen sempozyumun Edirne’de yapılmasından büyük kıvanç duymaktayız. Sempozyumun bölgemiz ve katılımcılar için hayırlısı olmasını diliyorum. Bir yandan dikkatimi çeken bir konu da sempozyuma katılımda bulunmuş olan uzman arkadaşlarımızın büyük bir çoğunluğunun gençlerden oluşturması. Bildiri sunumlarına baktığım zaman sunumların 3’de 2’si gençlerin olduğunu görüyoruz. Bu gerçekten Sanat tarihi ve arkeolojinin büyük sorunlar yaşadığı bir süreçte, bazı bölümlerin kapatılmakta olduğu bir süreçte, bu kadar genç araştırmacının varlığını görmek bizim için büyük bir kıvanç ve ümit kaynağı olmakta” dedi. Beksaç’ın konuşmaların ardından katılımcılara seslenen TÜ Rektör Yardımcısı Ahmed Hamdi Zafer, sempozyumun katılımcılar ve Edirne için hayırlı olmasını diledi.

“TÜRKİYE’DE BİR İLKE İMZA ATTIK”

         Karabacak, Türkiye genelinde bir ilke imza attıklarını ifade etti. Karabacak, ‘Mimari Restorasyon İş Kolu’ kapsamında yapılan arkeolojik çalışmalarda hükümlülerin iş gücünden faydalanıldığını belirterek; “Son zamanlarda artan restorasyon işlerinde ara eleman ihtiyacı hat safhadaydı. Biz de ara eleman ihtiyacını gidermek adına ve zamanın da genişliği değerlendirildiğinde hükümlülerden istifade edip onları eğitip, onlardan hem işbaşında yararlanmak hem de tahliyelerinden sonra onları ustalıkla belgelendirip, edindikleri bilgi ve tecrübeleri meslek olarak yürütmelerini hedefliyoruz. Bilindiği üzere Edirne Açık ve Kapalı Cezaevi sınırlarında Piyade Kışlası, Mahmudiye Camisi, Kışla Hamamı, Çifte Kuleli Giriş Kapısı, Valide Sultan Çeşmesi, Hacıdoğan Tabya ve Ayvalık Tabya olmak üzere korunması gereken kültür varlıklar arasındadır. Biz de konuyla ilgili uzmanlarla görüşüp gerekli işlemleri başlattık. Yaptığımız çalışmalarda da Türkiye’de Türkiye'de bir ilke imza atarak, Edirne Açık Ceza İnfaz Kurumumuzda iş yurdu faaliyetleri kapsamında ‘mimari restorasyon iş kolu’ kurduk” dedi. Karabacak yaptığı sunumda sorumluluk alanları içerisinde yer alan arkeolojik çalışmaları ve yapılan farklı çalışmalar hakkında katılımcılara detayları anlattı. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER