VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 07 Mayıs 2019 10:02:34

0 Yorum

“Üretim değil verim düşüyor”

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, çiftçilerin ve üreticilerin girdi maliyetleri nedeniyle istenilen verimlerde ürün alamadıklarını belirterek; “Girdi maliyetlerimizin yüksek olmasından dolayı, maliyetlerimizi düşürmek adın

Türkiye’nin tarımsal açıdan değerli illeri arasında ilk sıralarda yer alan Edirne’deki çiftçileri ve üreticilerin son durumu hakkında Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı ile görüştük. Gazetecilerin sorularını yanıtlaya Arabacı, güncel konular hakkında açıklamalarda bulundu.

“YÜZDE 60-70 ORANLARINDA ARTIŞ OLURSA, ÇİFTÇİLERİMİZİN ANCAK AYAKTA KALABİLİR”

Arabacı’nın ana gündem konusu girdi maliyetleriydi. Girdi Maliyetlerinin çiftçilerin ve üreticilerin verimli ürün elde etme yolunda büyük sorunlar oluşturduğunu ifade etti. Arabacı girdi maliyetlerinin yüzde 150’lik oranlarda zamlandığını, yüzde 29’luk destekleme artırımının yetersiz kalındığını belirterek; “Girdi maliyetlerinin hep yüksek olduğundan zaten bahsediyorduk. İlaç fiyatlarımız geçen yıla oranla yüzde 100 artışlar sağladı. Gübre fiyatları da aynı şekilde geçen yıla oranla yüzde 100 artış sağladı. Ancak buna karşı bize verilen destek yüzde 29. Çiftçilerin girdileri yüzde 150’leri bulurken, bize verilen yüzde 29 destek ile Çiftçilerin ayakta kalması biraz zor. Bize verilen desteğin oturulup tekrar düşünülmesi gerektiğini, girdi maliyetlerimize uygun bir şekilde yapıldığını düşünüyoruz. Ürün fiyatlarımızda yüzde 60-70 oranlarında artış olursa, çiftçilerimizin ancak ayakta kalabilir” dedi.

“BUĞDAY VE AYÇİÇEĞİMİZ İYİ DURUMDA”

Arabacı son günlerde artan yağışların tarım arazilerine olumlu yansıdığını belirterek; “Şimdilik yağan yağışlardan kaynaklı bir sıkıntımız yok. Geçtiğimiz ay içerisinde kurak bir dönem yaşadık ama yağan yağışlar sonrası Buğday ve Ayçiçeğimiz iyi durumda” şekline konuştu.

“ÜRETİMDE BİR AZALMA YOK SADECE VERİM KAYBI”

Çiftçiliği bırakan kişilerin arazilerinin boşta kalmadığını ancak verimin önemli derecede düştüğünü belirten Arabacı; “Ekilen alan sayısı değişmiyor ancak verim düşüyor. Örneğin Çiftçiliği bırakan kişilerin arazi boşta kalmıyor. Bu arazileri de başka çiftçi arkadaşlarımız satın alıyor. Girdi maliyetlerimizin yüksek olmasından dolayı, maliyetlerimizi düşürmek adına gübreyi, ilacı az atıyoruz. Bu defa da hem verim azalmasına hem de kalite düşüşüne neden oluyor. Onun haricinde üretimde bir azalma yok sadece verim kaybı oluyor” ifadelerini kullandı. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER