VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 03 Temmuz 2020 18:30:32

0 Yorum

UYUR:” Çiftçimiz bu yıl çok mağdur”

Çiftçinin kuraklık ve Sarıcüce hastalığından dolayı zor durumda olduğunu ifade eden Ak Parti Lalapaşa İl Genel Meclisi Üyesi Secaattin Uyur, “Geçen yıl 800 kilo ila bir ton’a kadar buğday biçtiğimiz çömlekakpınar’da 250 ila maksimum 300 kilo buğday biçiyoruz” dedi.

Ak Parti Lalapaşa İl Genel Meclis Üyesi Secaattin Uyur, İl Genel Meclisi toplantısı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu. Çömlekakpınar köyü’nde geçen yıl bir ton’a kadar buğday biçerken bu yıl 300 kiloya kadar buğday biçtiklerini söyledi. Bu durumun Kuraklık ve Sarıcüce hastalığından kaynaklandığını ifade eden Uyur, Çiftçinin zor durumda olduğunu belirterek destek çağrısında bulundu.

Uyur, Geçen sene bin ton’a kadar buğday biçtiklerini bu sene ise maksimum 300 kiloya kadar biçtiklerini belirterek yaptığı açıklamada; “2020 yılı hasat’ı yaklaşık %70 oranında tamamlandı. Lalapaşa merkez, Kavaklı, sinanköy, çömlek Akpınar, Donbay, Sarıdanişment, Taşlımüsellim, Süleymandanişment bu köylerde orak hemen hemen sona yaklaştı. Balkan’daki bazı köylerimizde de yaklaşık iki günden beri yeni yeni biçmeye başladı. Fakat bu yıl görülmemiş bir kuraklık yaşıyoruz. Geçen yıl 800 kilo ila bir ton’a kadar buğday biçtiğimiz çömlekakpınar’da 250 ila maksimum 300 kilo buğday biçiyoruz. Sarıcüce hastalığı ve kuraklıktan dolayı bölgemizde çok ciddi sıkıntılar kuraklıklar baş gösterdi. Kuraklıktan ziyade sarıcüce hastalığındaki yerler de verimi olumsuz yönde etkiledi. Çiftçiye borç ertelemesi mi olacak? tohumluk desteğimi olacak? Kesinlikle bir şeylerin yapılması lazım. Çiftçimiz bu yıl çok mağdur çok zor durumda” dedi.   Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER