VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 12 Ekim 2021 16:54:53

0 Yorum

“Vakalar 3 ayda 15,5 kat arttı”

Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, Edirne Tabip Odası Lokali’nde düzenlenen basın toplantısında Kovid-19 salgını ve vaka sayılarına yönelik açıklamalarda bulundu. Altun yaptığı açıklamada, Edirne’de son üç ay içerisinde vaka sayılarında 15,5 kat artışın olduğuna dikkat çekerek; “Edirne açısından bakıldığında Temmuz ayının başında yüz binde 11 vaka görülürken Ekim ayının başına geldiğimizde yüz binde 171 olduğunu görüyoruz. Edirne’de vaka sayısı 3 aylık süre içinde 15 buçuk kat artmış” dedi. Altun ayrıca vaka sayılarında artışların nedenlerini ve öngörülen sonuçlarına yönelik de açıklamalar yaptı.

“DAHA ÇOK YOLUMUZ VAR GÖRÜNÜYOR”

Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınıyla mücadelede kullanılan aşılama uygulamasında 18 yaş üstü vatandaşların sadece yüzde 75’inin aşı olduğunu ve bu oranın salgınla mücadelede yeterli olmayacağını vurgulayan Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun; “Kovid-19 hastalığının pandemi olarak ilan edildiğinin üzerinden 18 aydan fazla bir süre geçti. 18 yaş üstündeki bireylerin yaklaşık yüzde 75’inin aşılandığı belirtilmektedir. Ancak bu oran yeterli değildir. Dünyayı tehdit eden bu salgın durumunda sadece 18 yaş üstü değil tüm nüfus üzerinden oranlama yapılması gerekiyor. Virüse karşı bağışıklığın oluşabilmesi için bulaş hızına göre yapılan hesaplamalarda toplumun yüzde 85’inin tam doz aşılanmış olması gerekir. Sağlık Bakanlığı verileri sadece 18 yaş üstünü yansıtıyor. Şu anda ülkemiz açısından aşılanma oranı tüm nüfusta yüzde 54-55 seviyesinde. Yani yüzde 85'e ulaşmak için daha çok yolumuz var görünüyor. Aşı olanların hastalığa yakalansalar dahi hafif şekilde atlatıyor. Bugüne kadar ülkemizde aşı olmayan 18 yaş üstü bireylerin sayısı 7,5 milyon. Yine 18 yaş üzerinde hatırlatma dozunu olmayan insan sayısı 6 milyon civarında. Yani yaklaşık 13,5 milyon insan tam bağışık değil” diye konuştu.

“BURALARDA BULAŞ RİSKİ YÜKSEK OLABİLİR”

Vaka sayılarının artışına ve nedenlerine dikkat çeken Altun, “Edirne açısından bakıldığında Temmuz ayının başında yüz binde 11 vaka görülürken Ekim ayının başına geldiğimizde yüz binde 171 olduğunu görüyoruz. Edirne’de vaka sayısı 3 aylık süre içinde 15 buçuk kat artmış. Bu vaka artışında neler etken. Okullar açıldı. Okullarda yeterli önlem alınmaması etkendir. Havaların soğuması ile birlikte yazlıklardan dönüşler arttı. Üniversiteler açıldı. Edirne’ye 40 binin üzerinde öğrenci geldi. Bu öğrencileri aileleri getirdi. Toplumsal hareketliliğin artışı nedeniyle vaka sayılarında da artış görüldü. Komşu ülkelerden Edirne’ye alışveriş yapmaya gelenlerin sayısında artış var. Havaların soğuması ile birlikte yetersiz havalandırma koşulları olan mekânlarda geçirilen zaman sayısı arttı. Bunun yanı sıra aşı olmamış bireylere yönelik PCR test zorunluluğu ile ilgili genelge yayınlandı.  Bu genelge gereğince PCR testi yaptırması gereken insanların takibinin iyi yapılmadığı görüldü. Artık kapalı mekânlara geçilmeye başlandı. Bu mekânlarda alınan bir önlem yok. Bunlara ilişkin bir kısıtlama getirilmediği sürece bu insanlar bu mekânlara gidiyorlar. Havalandırma konusunda ciddi sıkıntılar var. O yüzden buralarda bulaş riski yüksek olabilir ” açıklamasını yaptı.

Riskli kişilerde PCR testlerinin 8’inci veya 9’uncu günlerde yapılmasının daha doğru sonuç vereceğini söyleyen Altun; “PCR testlerinin ne zaman yapıldığı da çok önemli. Riskli temaslı bireylerde 5. Günde yapılıyor. Bu PRC testlerin süresinin biraz daha 8-9. Günlere alınması gerekir. Yurt dışında gelenlerde son 72 saate ilişkin test isteniyor olması iyi bir durum ama testin tek başına yeterliliği de söz konusu olmayabilir” ifadelerine de yer verdi. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER