VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 30 Haziran 2020 10:08:46

0 Yorum

Yetenek Avcısı: Taylan Kızılyaprak

    Edirne, Türk yüzmesine kazandırdığı yüzücülerin yanında antrenörleriyle de adından söz ettirmiştir. İyi sporcuların yetişmesi için kendisini mesleğine adamış bu isimlerden daha önceki yazılarımızda da bahsetmiştik. Bu isimler arasında hala Edirne yüzmesine emek veren ve küçük yaşlarda keşfettiği yeteneklere başarı merdivenlerini hızla tırmandıran bir isimleyiz bu kez; “yetenek avcısı” Taylan Kızılyaprak Trakya Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümünden 2000 yılında mezun oldu. Mezun olduğu yıl Edirne'nin ilk özel okulu olan Beykent Okullarında beden eğitimi ve spor öğretmeni olarak işe başladı.Yaklaşık yirmi yıl görev yaptığı okulda, öğretmenliğin yanı sıra bölüm başkanlığı, müdür yardımcılığı ve okul müdürlüğü de yaptı.2019-2020 eğitim yılında başladığı Küçük Şeyler Anaokulunda okul müdürü olarak çalışma hayatına devam etmekte.


Yüzme ile 34 Yıl
     Edirne'nin ilk yüzücülerinden biri olan başarılı antrenör zamanla hayatının odak noktasına koyduğu yüzme sporunda sporculuktan antrenörlüğe uzanan macerasını bu cümleleriyle anlatıyor,”
1986-1987 sezonunda ailemin yönlendirmesi ile Fatih Sultan Mehmet Kapalı Yüzme Havuzu' nda yüzmeye başladım. 1994 yılında antrenörlüğe adım attım. İl Müdürlüğünün yüzme kurslarında stajyer eğitmen olarak başladığım bu tutkulu yolculuğa; Devlet Su İşleri Spor Kulübü, Edirne Yüzme İhtisas Kulübü, Beykent Koleji Spor Kulübü, Edirne Su Sporları Kulübü, Derin Mavi Spor Kulübü olarak devam ettim. Yüzme sporu, otuz dört yıldır benim hayatımın vazgeçilmezi.”

Başarı İçin Tüm Etkenler Bir Aradaydı
       Doksanlı yılların sonlarından itibaren hızla ivme kazanan Edirne yüzmesinin başarı İçin tüm etkenlere sahip olduğunu dile getiren Kızılyaprak bu etkenleri şu şekilde sıraladı;
Yüzmede başarı isteyen İl Müdürlüğümüz:
Judo ve ritmik jimnastiğin ardından başarı beklenen branş yüzme olmuştu. Bu sebeple Edirne İl Müdürlüğü, branşımızın en büyük destekçisi oldu.
Kendini Edirne' de yüzme sporuna adamış bir il temsilcisi:
Erkan Esenkal' ın bu başarıdaki rolü çok büyüktür çünkü bir hedefe koşmak için önce inanmanız gerekir. Bizim inanmış bir Erkan ağabeyimiz vardı. O daima inandı ve başarı merdivenlerini çıkarken ışığımız oldu.


İki domino kulüp EYİK-DSİ:
     Hem başlarındaki teknik direktörler hem de yardımcı antrenörler olarak çalışan bizler inançlı ve istekliydik. Çok spesifik bir spor dalıdır yüzme. Çalışma saatleri ağırdır, sezon uzundur ve bu yüzden başarı, gerçek bir adanmışlık ister. Kendinden emin olup pes etmeden mücadele etmek gerekir.

Heyecanı çok yüksek velililerimiz:
     En az teknik ekip kadar başaracağımıza inanmış velilerimiz vardı. Çok güzel bir sosyal grup yaratılmıştı. Neredeyse tüm etkinlikler beraber yapılır hale gelmişti. Sadece antrenman saatlerinde değil antrenman saatleri dışında da veliler ve sporcular birlikte zaman geçirirdi. Artık herkes bir aile olmuştu. Aynı sofrada acı tatlı her şeyi paylaşan bir aile... Bu, başarımızın daha da artmasını sağladı.


Çok kaliteli bir nesil olarak yetişen sporcularımız:
      Yaş grubu birbirine çok yakın olan kaliteli bir nesil gelmişti. Antrenmanlarda daha iyi olabilmek için birbirlerini zorlayan, antrenman sonrasında ise birlikte vakit geçirmeyi çok seven kardeşler…
İşte tüm bu etkenler birleşince rekorlar kıran, Milli Takımı oluşturan bir Edirne yüzmesi ortaya çıktı.


İyi İnsan, İyi Sporcu, İyi Yüzücü
      Edirne'de birçok yüzücünün kariyerinin parlamasında önemli bir rol oynayan başarılı teknik adam genç antrenörlere tavsiyelerde bulundu.”Bir antrenör olarak hiçbir zaman önce madalya demeyin, madalya önceliğiniz olmamalı. Öncelikle siz yüzmeyi yaşam tarzı haline getirin ve yüzmeyi yaşam tarzı haline getiren sporcular yetiştirin. Sadece antrenman yaparak antrenör olunmuyor. Yüzmesi, kara çalışması, beslenmesi, okulu, sosyal hayatı, velisi gibi birçok alan ile uğraşmanız gerekiyor. Çünkü sporcunuzu en iyi siz tanımalı ve hayatının her noktasında onların yanında olmalısınız. En önemlisi de iyi bir insan yetiştirin. Sonra iyi bir sporcu ve beraberinde iyi bir yüzücü...”
      Bu mesleği seçmeyi düşünen antrenör adaylarına da seslenen Kızılyaprak”Sınırları zorlamayı seviyorsanız, idealistseniz, pes etmek yoksa ruhunuzda, sadece öğretmeyi değil öğrenmeyi de seviyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. Bu, sizin için zaten sadece bir meslek de olmaz. Antrenörlük sizin hayatınız olur. Eksileri elbette var ama bu eksileri de artılara dönüştürmek yine sizin elinizde. Mesela çok yorucu olabilir, günlerce çalışabilirsiniz, bazen düşüp bazen kalkabilirsiniz de ama pes etmeden yolunuza devam ederseniz bu sizin ve öğrencilerinizin geleceğine yaptığınız en büyük yatırım olacaktır. Yaşadığınız her yorgunluk, size eninde sonunda başarı olarak dönecektir. Daima kendinize ve eserlerinize inanmalısınız. İlmik ilmik işlediğiniz her evlat, sizin sanat eseriniz olacak ve siz daima onlarla gurur duyacaksınız.” dedi.


Birlikte Hareket Etmeliyiz
       Edirne yüzmesinin tekrar eski başarılarını yakalaması İçin tavsiyelerde de bulunan başarılı milli antrenör”güzel bir tesisimiz var ancak altyapıyı kuvvetlendirmemiz gerekiyor. Havuza yazın yüzme öğrenmeye gelen kursiyerlerimizin kış aylarında da buraya gelmesini sağlamalıyız. Bu sayede gerekli sayıyı yakalamış oluruz.
Antrenör arkadaşları suda çok sık görmeliyiz çünkü bizler işimizi en iyi suyun içinde uygulamalı olarak yapabiliriz.
Anaokulları ve ilkokullar ile protokol yapılabilir, cüzi ücretlerle veya projelerle ücretsiz 3-6 yaş çocuklara ulaşmalıyız. Bizim için önemli olan kulüp rekabeti değil öncelikle Edirne' de yüzmeyi yeniden canlandırmak. Birlikte hareket ederek ancak başarıya ulaşabiliriz ve unutmamak gerekir ki ancak el birliğiyle çalışırsak tüm kulüpler hedefledikleri başarıyı yakalayabilir. Çünkü şu an rekabet yapacak pozisyonda değiliz. Sadece il düzeyinde yapılan yarışmalar ile bir sonuca varamayız. Edirne'nin adını tekrar ülke çapında hatta dünya çapında duyurmalıyız.
Tüm bunların yanında antrenman sahalarımızda uzun süreli tatillerin yapılmaması gerekiyor çünkü yüzme sporu için uzun süreli aralar çalışma düzenini aksatabiliyor.
Özverili, işine sahip çıkan, araştıran, paylaşımcı antrenör arkadaşlar gerekli.
Ayrıca Cem kardeşimin de projesine yürekten katılıyorum, güzel bir başlangıç olacağına eminim.” diyerek sözlerine son verdi. Taylan Kızılyaprak hocamıza Edirne'ye kattıkları ve yazı dizimiz için yaptığı paylaşımları için teşekkür ederiz.
        Bir sonraki yazımızda Edirne yüzmesinin yetiştirdiği başarılı milli sporculardan kariyerine kuvvet antrenörü olarak devam ederek sporu hayat tarzı olarak benimseyen Can Karakaş ile birlikte olacağız, keyifle okumanızı dilerim.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER