VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 19 Kasım 2020 16:34:03

0 Yorum

Yıkılan riskli yapılara kira desteği

Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Engin Öztürk, riskli yapıların yıkılmasının ardından vatandaşlara 18 ay kira desteği veya kredi yardımı yapıldığını söyledi. Öztürk;” Kira yardımı için bu sene Edirne için öngörülen miktar 810 TL. Bu her sene değişiyor. 18 ay boyunca o yapının sahibine 810 TL kira yardımı yapılıyor. Kredi yardımı da, eğer kira yardımı almıyorsanız, bakanlıkla protokol yapmış bankalara kredi yardımı için başvuruda bulunulabilir” dedi.

Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Engin Öztürk, Edirne İl Genel Meclisinin Kasım Ayı toplantısına katılarak İl Genel Meclis üyelerini yapılan projeler ve faaliyetler hakkında bilgilendirdi. Vatandaşların yapısını kontrol ettirmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından lisanslı firmalara müracaat etmek zorunda olduğunu belirten Öztürk;”Eğer bir vatandaşımız kendi yapısından endişe ediyorsa veya endişe değil de en son deprem yönetmeliğine göre ben yapımı kontrol etmek istiyorum yapım riskli mi değil mi diyorsa, bakanlık tarafından lisanslı firmalara müracaat etmek zorunda. Vatandaş müracaat ediyor, lisanslı firma oradan numuneler alıyor, ölçümler yapıyor, raporunu hazırlıyor, sonra Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderiliyor. Teknik ekipler tarafından raporlar inceleniyor, eğer uygunsa onaylanıyor. Sonra da yerel yönetimler yani belediyelerimize, vatandaşa tebligatlar yapılıyor. 2 ay içinde binanızı yıkmanız gerekiyor diyoruz. Bu sürede yıkmazlarsa yine bir ay kadar ek süre veriliyor. Bu sürede de yine yıkmazsa ilgili yerel yönetimler, belediyeler veya özel idareler yıkabiliyor. Belediyeler ve özel idareler de biz yıkamıyoruz derse bu sefer bakanlık olarak valilik olarak bizler bu yıkım işlemini gerçekleştiriyoruz. Burada önemli olan her yapı sahibinin kendi duyarlılığı. Kendi yapısıyla ilgili duyarlı olup, böyle bir hissiyata sahipse lisanlı firmaya başvurup kendi binasıyla ilgili riskli yapı tespitini yaptırabilir” ifadelerini kullandı.

 “Bu yıl öngörülen miktar 810 TL”

 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından vatandaşlara 18 ay kira desteği veya kredi yardımı yapıldığını belirten Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Engin Öztürk;”Bina yıkıldıktan sonra bakanlık tarafından kira yardımı ve kredi yardımı yapıyor. İkisinden birini tercih etmemiz lazım. Yapı maliki ya kira yardımı ya da kredi yardımını tercih etmesi lazım. Kira yardımı için bu sene Edirne için öngörülen miktar 810 lira. Bu her sene değişiyor. 18 ay boyunca o yapının sahibine 810 lira kira yardımı yapılıyor. Kredi yardımı da, eğer kira yardımı almıyorsanız, bakanlıkla protokol yapmış bankalara kredi yardımı için başvuruda bulunulabilir. Edirne’de 2020 yılına kadar yaptığımız kira yardımı bedeli 810 bin lira civarında” diye konuştu.    Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER