VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 17 Eylül 2020 14:54:30

0 Yorum

Yılın Ahisi süpürgeci esnafından

Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, Ahilik haftası kutlamalarının Kovid-19 tedbirleri kapsamında iptal edildiğini söylerken, Edirne Valiliği, Ahilik komitesi üyeleri tarafından bu yılın Ahisinin süpürgeci esnafı Efgan Döşlüoğlu seçildiğini açıkladı.

Ticaret Bakanlığı’nın bünyesinde düzenlenen, her yıl eylül ayında Ahilik Kutlama Komitesinin belirlediği tarihlerde gerçekleşen Ahilik haftası kutlamaları Kovid-19 tedbirleri kapsamında iptal edildi. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, kutlamaların insanların sosyal mesafe kuralını ihlal edeceği endişesiyle iptal olduğunu belirtti. Edirne Valiliği, Ahilik komitesi üyeleri olarak bu yılın Ahisini, kalfasını ve çırağını seçtiklerini ifade eden Altun, bu yılın Ahisinin süpürgeci esnafı Efgan Döşlüoğlu olduğu açıkladı. Yılın Kalfası Erkek Kuaförü Burak Imga seçilirken, yılın çırağı Otomotiv Mekanikerliği Tayfun Çalı oldu.  Ticaret İl Müdürü Altun; “Edirne Valiliği ahilik kutlama komitesi üyeleri olarak yılın ahisini, kalfasını, çırağını seçtik. Biz bunu bakanlığa gönderdik. Bakanlık uygulayacağımız programı olduğu gibi kabul etti. Ahiyi, kalfayı, çırağı kabul etti. Ancak bu kovid-19 nedeniyle programın uygulanıp uygulanmaması konusunda il kutlama komitesini yetkilendirdi. İl kutlama komitesi de 31 ağustosta toplandı ve kovid-19 nedeniyle insanların birbirine yakın mesafeyi koruyamayacağı endişesiyle bu iptal oldu. Ancak ilin ahisi ve çırağı seçildi. Bu konuda her hangi bir sıkıntı yok” şeklinde konuştu.

“Süpürge teknolojiye yenik düştü”

Süpürgeciliğin Edirne’de çok eskilere dayandığını söyleyen Altun, süpürgeciliğin teknolojiye yenik düştüğünü ifade etti. Altun; “Edirne’de süpürge olayı çok eskiye dayanıyor. Süpürge tohumu bile balkan savaşlarında ekmeğe karıştırılıp yenmiş. Süpürge Edirne’de çok ekilen bir üründü ama 2005 yılına kadar 337 esnaf vardı bu işi yapan. Ama şu anda süpürgecilik işi yapan 12 tane esnaf var. Artık süpürge teknolojiye yenik düştü” dedi.

“Süs eşyası olarak kullanılıyor”

Süpürgelerin artık süs eşyası olarak kullanıldığına değinen Altun, “Artık süpürge son günlerini yaşıyor. Aslında süpürge şimdi değerini buldu. Süpürge artık bürolarda, ofislerde bir süs eşyası olarak yapılıyor” dedi.   Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER