VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 16 Mayıs 2019 10:16:06

0 Yorum

Yılın Ebesi ve Hemşiresi Edirne’den

Edirne’de“Yılın Hemşiresi” seçilenSultan 1. Murat Devlet Hastanesi Ebelerinden Nur Yanık  Uymur, yılın hemşiresi olarak Hemşire Seda Ersarıteşekkür belgelerini Sağlık Bakan yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Güven’ın elinden aldılar.

Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası dolayısıyla düzenlenen “Yılın Hemşire ve Ebesi” ödülüne, Ebe Nur Yanık Uymur ve Hemşire Seda Ersarı layık görüldü. Sağlık Bakan Yardımcıları Prof. Dr. Muhammet Güven, Prof. Dr. Emine Alp Meşe ve Halil Eldemir,’in katıldığı  12 Mayıs Hemşireler Günü dolayısıyla düzenlenen iftar yemeği programında yılın EBE’si ve Hemşiresi ödülleri verildi.

İftar yemeğinde hemşirelere ve ebelere hitap eden Güven, her iki mesleğin de değerlerinin ve duygularının ortak olduğunu söyleyerek, “Dünya’ya gelen bir bebeği ilk kucağına alıp isminde barındırdığı büyük anne anlamına uygun bir şekilde şefkatini hissettiren de, son nefesinde ki bir insana, ismi ile müsemma kardeş sevgisi ile bir yudum su verip yüreğini serinleten de sizlersiniz” diye konuştu.Tüm Dünya ülkelerinin gıpta ettiği ve benzer uygulamaları yapmakta zorlandıkları Kaliteli Sağlık Hizmetini sunabilmenin gururunu yaşadıklarını söyleyen Muhammet Güven, “Bugün itibariyle Bakanlığımız bünyesinde yaklaşık 128 bin hemşiremiz ve 50 binden fazla ebemiz görev yapmaktadır. Fiziki koşulları ile dünyanın sağlık gündeminde konuşulan Şehir Hastanelerimiz ile çalışanlarımız modern bir çalışma ortamına kavuşmuşlardır. Bakanlığımız, kamuda en çok istihdam gerçekleştiren kurumlardan biridir” şeklinde konuştu.

Mesleki eğitimi ve branş düzeyinde uzmanlaşmayı teşvik ederek, ebe ve hemşirelerin her zaman dünya standartlarının üstünde bir donanıma sahip olmasını istediklerini kaydeden Güven, “Sağlık Hizmeti bir yandan da sosyolojik bir olgudur. Sosyal kurgu içerisindeki yerini ve değerini iyi bilmekteyiz. Toplumsal eğitimdeki rolünüz çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Tüm gayret ve emeklerine rağmen, tüm sağlık çalışanları gibi hemşire ve ebelerin de şiddete maruz kalabildiğini belirten Güven, Bakanlık olarak her türlü yasal ve yapısal tedbirleri aldıklarını söyledi.Kadın emeğinin kendileri için çok kıymetli ve vazgeçilmez olduğunu vurgulayan Güven, “Çalışma hayatında kadın olarak çalışmak elbette zordur. Fakat daha zor olanı, ertelenemez bir hizmette, sağlık sektöründe kadın çalışan olmaktır” ifadelerini kaydetti.

Ebe ve hemşirelerle gurur duyduklarının altını çizen Güven konuşmasına şöyle devam etti:“Bütün görev şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, geleceğimizin sıhhat ve şefkat elçilerine ise şimdiden Şahsım ve Bakanlığımız adına şükranlarımı sunuyorum. Her zaman gönlümüzden dökülen şekilde bir kez daha ‘iyi ki varsınız’ diyor, Ebeler ve Hemşireler haftanızı bir kez daha kutluyorum.”

Programa, 81 ilden ebe, hemşire, il müdürleri ve Bakanlık merkez personelleri olarak yaklaşık 300 kişi katıldı. Program sonunda sağlık temsilcilerine belge ve hediye takdim edildi.

Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi’nde görevli EBE NurYanık Uymur yaptığı açıklamada “Ankara’da düzenlenen ödül törenine İl Sağlık Müdürümüz Dr. Ali Cengiz Bey’in refakatleri ile katıldık. Seda Ersarı  Hemşire arkadaşım ile birlikte düzenlenen törende ilimiz adına  yılın Ebe ve Hemşiresi ödüllerimizi ve plaketlerimizi aldık. Meslek yaşamımda onure  olduğum bir andı.Beni bu ödüle layık gören Başhekimim Op.Dr.Mustafa Talha Sütçü, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürüm Nurgül Gözel Hanıma ,ve ayrıca müdür yardımcılarıma çok teşekkür ederim” dedi. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER