VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 14 Mayıs 2019 10:12:23

0 Yorum

Yumurtada artış, sütte düşüş

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Tavuk yumurtası üretiminin ve toplanan inek sütü miktarı hakkında bilgileri yayınladı. TÜİK’e göre tavuk yumurtası üretiminde bir önceki yıla göre yüzde 2.6 artış olduğu, Toplanan inek sütü mikt

Türkiye’deki tarım ve hayvancılık sektöründe önemli gelir kaynaklarından olan olan Süt ve Yumurta üretimine dair Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart ayı araştırmalarından elde ettikleri sonuçları paylaştı. Ticari süt işletmelerince Mart ayında 838 bin 444 ton inek sütü toplandığı, Toplanan inek sütü miktarı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8.6 azaldığını belirtti. TÜİK toplanan inek sütüne dair bilgilerin yer aldığı basın bülteninde; “Mart ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 131 bin 961 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde18.5 azalış gösterdi. İnek peyniri üretimi 58 bin 5 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10.2 azaldı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 3 bin 125 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0.1 arttı. Yoğurt üretimi 99 bin 11 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.5 azaldı. Ayran üretimi ise 62 bin 148 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.3 azalış gösterdi. Mart ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama yüzde 3.5, protein oranı ise ortalama yüzde 3.1 olarak tespit edildi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0.4 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8.2 azaldı” ifadeleri yer aldı.

1,7 MİLYAR ADET YUMURTA ÜRETİLDİ

TÜİK’in bir diğer yaptığı açıklamadaysa tavuk yumurtası üretimine dairdi. TÜİK’in yayınladığı basın bülteninde; “Tavuk yumurtası üretimi 1.7 milyar adet olarak gerçekleşti. Tavuk yumurtası üretimi Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 5.2, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.6 arttı. Kesilen tavuk sayısı 100 milyon, kesilen hindi sayısı ise 421 bin adet oldu. Kesilen tavuk sayısı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 9.1 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.6 azaldı. Mart ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre yüzde 2 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19.4 azaldı. Tavuk eti üretimi 175 bin 327 ton, hindi eti üretimi ise 4 bin 341 ton olarak gerçekleşti. Tavuk eti üretimi Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 10.7 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5.7 azaldı. Mart ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 1.2 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18.9 azaldı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 0.7 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3 azaldı” ifadeleri yer alıyordu.

Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER