VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 17 Mayıs 2020 23:39:12

0 Yorum

Yüzme Uzmanı: Nazlı Uzman İşbilen

Bundan tam 101 yıl önce 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkmıştır ve bu gün itilaf devletlerinin işgaline karşı Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu günü Türk gençliğine armağan etmiştir.20 Haziran 1938 tarihli kanunla "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesinden sonra Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı adını almıştır.Ulu önderimizin bizlere kazandırmış olduğu Cumhuriyet ile birlikte Türk gençleri her alanda olduğu gibi spor branşlarında da dünya arenasındaki yerini onun işaret ettiği “ Ben sporcunun zeki, çevik aynı zamanda ahlaklısını severim.” düsturuyla yer almışlardır. Bugün bu düstura en güzel örneklerden biri olan hem yüzücülük döneminde hem de sonraki yaşamında kendini spora adayan bir isimle, Nazlı Uzman İşbilen ile birlikte olacağız.

1987 Edirne doğumlu olan Uzman yüzme sporuyla 7 yaşında tanıştı ve 24 yaşına kadar devam etti.İlk olarak Edirne de açılan yaz spor okulunda yüzmeyi öğrenme amacı ile havuza girdi oradan Trakya Birlik Spor Kulübü alt yapısına seçildi.İki yıla yakın bir süre burada yüzdükten sonra Edirne Devlet Su İşleri Kulübüne transfer oldu yaklaşık sekiz dokuz yıl kadar Edirne Devlet Su İşleri Kulübünde yüzdükten sonra 2004 yılında Galatasaray Spor Kulübüne transfer oldu ve yüzme hayatını Galatasaray Spor Kulübünde sonlandırdı.

Yüzme sporuna olan gönülden bağlılığı eğitim ve iş hayatında da değişmedi.2005 yılında Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek okulunda Yüzme Antrenörlüğü Eğitimi bölümüne başladı.2009 yılında üniversiteden mezun olmasının ardından Galatasaray Spor Kulübünde Alt yapı ve Müsabaka grupları antrenörlüğüyle yüzme sporuna olan bağlılığını farklı bir boyuta taşıdı. Şuanda da Gençlik Spor Bakanlığına bağlı Spor Uzmanı olarak iş hayatına devam ediyor.

Milli yüzücü “Ailemin başlattığı ve üst düzey bir çaba ve emekle kat ettiğim bu yolu yaşam biçimi olarak benimsediğim için hayatımın sonuna kadar sporla iç içe olmak istiyorum.” diyerek başlıyor sözlerine.

Veli,Antrenör,Sporcu Üçgeni Başarıyı Getirdi

HAYAT BOYU SPOR MOTTOSUNU YAŞAMINA BAŞARILI BİR ŞEKİLDE ENTEGRE EDEN UZMAN

“Yüzme sporuyla 7 yaşımda babamla birlikte kuzenim ve Edirne’nin Milli yüzücülerinden olan Uğur Uzman’ın antrenmanını izlemeye gittiğimde yolum kesişti. İsteğim üzerine babamın yaptırdığı yaz spor okulu kayıdıyla yüzme maceram başladı.Biz iyi bir gruptuk eski bir Antrenör şu anın Sportif Eğitim Uzmanı gözüyle değerlendirecek olursam; hepimiz hemen hemen aynı yaş grubundaydık aramızda 2-3 yaş vardı.84-87 jenerasyonuyduk aslında bu nedenle de antrenmanlarımızda birbirimizi destekleyebiliyorduk. Antrenörlerin verdiklerini daha rahat kavrayabiliyorduk.

Veli, antrenör ve sporcu üçgeninde hırslarımızı birbirimizi kırmak ve olumsuz etkilemek yerine antrenmandaki performansımıza iyi yansıtan bir ekiptik. Bize başarıyı getiren de buydu.” diyerek o günlerde gelen başarıların anahtarını paylaştı.

HAYATIM YÜZMENİN BİR PARÇASI OLMUŞTU

Uzun yıllar bayanlar sırtüstünde kürsüleri domine eden ve onlarca Türkiye rekorunu Edirne’mize kazandıran Uzman “Yaşımın ilk milli sporcusuydum o dönem tabi ki bunun ne kadar gurur verici bir olay olduğunu bugünkü kadar farkında değildim.Benim için gururdan çok büyük bir mutluluktu bu.Her müsabaka beni biraz daha hırslandırıyordu.Çevremdeki yüzücüler yerine milli takım barajları ve kendi derecelerim en büyük rakibim olmuştu.Kendime sürekli bir hedef belirleyerek antrenmanlarıma sıkı sıkı sarılıyordum.Kaçırdığım antrenman benim için büyük bir vicdan azabı oluyordu.Hastalandığımda bile akımda hep yüzme oluyordu.Yüzme hayatımın içinde bir parça değil de hayatım yüzmenin bir parçası olmuştu resmen.Her şeyi yüzmeye göre ayarlıyordum.Yüzme hep merkezde derslerim,tatillerim,sevdiklerimle geçireceğim güzel zamanlar hep ikinci planda kalmıştı.Bu durum beni hiç mutsuz etmedi çünkü feda ettiklerimin karşılığında inanılmaz başarılar kazandım.

13 yaşımda ilk kez milli takıma seçildim ve bu yaşta başlayan maceram 70 farklı milli takım müsabakasında ülkemi temsil ederek ve onlarca Türkiye Rekoru kırarak devam etti.Bütün milli takım yarışlarım benim için heyecan vericiydi ama; 16 yaşımda Avrupa Gençler Şampiyonasında final yüzüp 5. olarak 2004 Atina Olimpiyat Oyunları barajını geçtiğim 200 metre sırt üstü yarışının verdiği gururu asla unutamam.Bu müsabakanın ardından 2 Balkan şampiyonluğu 3 Balkan ikinciliği ,Dünya Liseler Arası yüzme şampiyonasında aldığım 2.lik şüphesiz ki benim hayatımın sonuna kadar unutamayacağım anılarımın arasında yerini baş köşede aldılar.” sözleriyle o günlerini genç sporcularla paylaştı.

PROFESYONEL SPORCULAR YETİŞTİRMEK YERİNE  YÜZMEYİ ÖĞRENEN BİREYLER YETİŞTİRMEK ÖN PLANA ÇIKTI

Şampiyon bir yüzücülükten spor uzmanlığına uzanan kariyerinde edindiği tecrübeleri bizimle paylaşan ve Edirne yüzmesinin tekrar eski başarılarını kazanması yolunda tavsiyelerde bulunan Uzman “Edirne yüzmesinde bizimle başlayan yükselme dönemi bizler üniversite eğitimimiz için Edirne’den ayrılmaya başlayınca eski parlak günlerinden uzaklaşmaya başladı. Bizlerden sonra alt yapıdan iyi sporcular tabi ki geldi fakat bizim kadar kalabalık bir ekip olmadığı için bir süre sonra bu sporcularda Edirne’den ayrılınca yüzme sporu tamamen dibe vurdu.

 Bana göre profesyonel sporcular yetiştirmek yerine  yüzmeyi öğrenen bireyler yetiştirmek havuzlarda ön plana çıktı.Yüzme sporu her ne kadar bireysel bir spor gibi gözükse de bir ekip , takım işi zamanla özverili davranılıp aynı enerji yakalanırsa başarılı antrenörlerimiz sabırlı  velilerimiz ve istekli sporcularımızla Edirnedeki yüzme sporu bizlerin döneminden çok çok daha iyi olacaktır.” diyerek sözlerine son verdi. Edirne ve Türk yüzmesinde iz bırakan sporculardan biri olan Nazlı Uzman İşbilen’e Edirne’mize kattıkları ve yazı dizimiz için yaptığı paylaşımları için teşekkür ederiz.

Bir sonraki yazımızda milli sporculuktan milli antrenörlüğe uzanan kariyeriyle Edirne yüzmesinin gurur kaynaklarından biri olan ve şuan FMV Işık Spor Kulübü Ispartakule şubesi baş antrenörlüğü görevini yürüten Uğur Sivrikaya ile birlikte olacağız. Keyifle okumanızı dilerim.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER