VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 10 Aralık 2019 10:02:53

0 Yorum

Zam tartışmasında tansiyon düşmüyor

Esnaf açtı ağzını yumdu gözünü Edirne kamuoyunda tartışmalara neden olan tarihi çarşı esnaflarının kiralarına yapılması planlanan zam oranlarına dair tansiyon gün geçtikçe artıyor. Son olarak Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman

 

         Tarihi Arasta, Alipaşa ve Bedesten esnafları, Vakıflar Bölge Müdürlüğünden yapılan kira zamlarına dair açıklamalara karşılık dün basın açıklaması gerçekleştirdi. Edirne basınının gündeminde ve kamuoyunda geniş yer tutan zam tartışmalarına dair, Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren’den açıklamalarda bulunmuştu. Güneren’in açıklamalarına yönelik Tarihi Arasta Çarşı esnafları tepkilerini dile getirdi. Esnaflar yapılması planlanan zam oranlarının adil olmadığı yönünde söylemlerde bulundular. Tarihi Arasta Çarşısı esnafları öncelikle geleneksel olarak düzenledikleri bereket duasının ardından konu hakkında yaşadıklarını anlattılar. Esnaflar ortak basın açıklamasını Onur Özcan okudu. Açıklamada; “Bilindiği üzere Vakıflar Bölge Müdürlüğü 2020 yılı için düzenlediği yeni kira sözleşmelerinde fahiş denecek zamlar uygulamıştır. Yüzde 100’ün üzerine varan söz konusu zamlar ne akla, ne adalete ne de vicdana sığar. Bu hamle zaten zor durumda olan esnafı tamamen bitirme hamlesidir. Hal böyle iken Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren’in medyaya verdiği demeci hayretler içerisinde okuduk. Sadece 18 dükkâna yüzde 100’ün üzerinde zam uyguladığını söyleyen bölge müdürü, kamuoyunu bilinçli olarak yanlış yönlendirmeye ve olayı ört bas etmeye çalışmaktadır. Sayın bölge müdürüne hatırlatmak isteriz ki sadece Arasta Çarşısı’nda 79 dükkânın 12’si yüzde 100’ün üzerinde zamla karşı karşıya kalmıştır. Yine çarşıdan örnek vermek gerekirse Bin 3 TL kirası olan arkadaşlarımız 2 2 bin TL yükseltilmişlerdir. Bu arkadaşlarımızın zam oranı da yüzde 99.4’tür. Sayın müdür bu durumda olanları göz ardı ederek kamuoyunu yanıltmaya çalışmaktadır. Çarşımızda yüzde 90 ve üzeri zam uygulanan 20 dükkân vardır. Kaldı ki enflasyonun yüzde 10.6 açıklandığı bir ortamda yüzde 50 kira artışı bile, fahiş olarak nitelendirilebilir. Bu açıdan baktığımızda yine çarşımızda 46 dükkâna yüzde 50 ve üzeri zam uygulanmıştır”

“EDİRNE ESNAFINI CEZALANDIRMAK MI İSTİYORSUNUZ?”

“Bir başka tartışma konusu ise emsal rayiç bedeller. Vakıflar Bölge Müdürü, Selimiye Arastası ve Ali Paşa Çarşısının ekspertiz raporu ile hazırlanan rayiç bedelin 3 bin 500 lira olduğunu söylüyor. Bize gönderilen kira kontratlarında dükkânların metrekarelerinin bile doğru yazılmadığı göz önüne alınırsa bu raporların ne kadar sağlıklı olduğu akıllarda soru işareti bırakacaktır. Ayrıca geçtiğimiz yıl sıfır artı sıfır olarak gözüken dükkânlar bu yıl her ne hikmetse bu yıl bir artı sıfır oldular. Sormak istiyoruz bu dükkânlar bir yılda doğurdular mı?

Öte yandan Edirne’de mülkiyeti Vakıflara ait olan 5-6 dönümlük araziye yerleşmiş olan özel bir hastane, 12-13 bin lira kira öderken 10-15 metrekarelerde iş yapmaya çalışan esnaftan 2 bin lira ila 6 bin lira arasında kira istenmektedir. Bu hak mıdır? Sayın müdür, Edirne esnafından ne istiyorsunuz. Edirne esnafını cezalandırmak mı istiyorsunuz?”

“BOŞALACAK DÜKKÂNLARIN İHALELERİNE GİRECEK KİŞİLER ŞİMDİDEN BELLİ MİDİR?”

“Yine sayın bölge müdürü tarihi çarşıların kentin, ticari kapasitesi en yüksek çarşılar olduğunu söylemiştir. Osman müdür, 6 yıldır çarşımıza uğramadığı için ya hayal görmektedir ya da yanlış bilgilendirilmektedir. Edirne’de en çok alış verişin yapıldığı çarşılar Erasta AVM ve Margi Outletttir. Dolayısıyla buradan bir kez daha davet edelim: Sayın müdür zahmet edip bir çayımızı içmeye gelirseniz, esnafın halini yerinde gözlemleyebilirsiniz. 6 yılın ardından çarşıya gelir mi bilinmez ama biz kendisine defalarca gittik. En son ziyaretimizde de bir devlet adamına yakışmayacak kelimelerle karşılaştık. Kendisine kiraların ödenemez noktaya geldiğini bildirdiğimizde bize ‘Yüksek bulan anahtarı teslim etsin’ dedi. Çok merak ediyoruz Sayın müdür neden ısrarla bizden anahtarları istemektedir. Sayın bu müdür bu anahtarları ne yapacaktır? Yoksa boşalacak dükkânların ihalelerine girecek kişiler şimdiden belli midir?

“BİZ AYRICALIK İSTEMİYORUZ”

“Son söz olarak diyoruz ki; biz 12 saatin üzerinde çalışan, evine alın teriyle ekmek götüren esnaflarız. Biz vergilerini düzenli ödeyen orta direğiz. Biz ayrıcalık istemiyoruz. Devletimizin açıkladığı ve diğer şehirlerde de uygulanan TEFE-TÜFE oranı neyse, onun uygulanmasını talep ediyoruz. Yüksek kira ödeyen arkadaşlarımızın da daha az oranda zamma uğramasını istiyoruz. Tekrar hatırlatmak isteriz ki; vakıfların da düstur edindiği gibi: İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. Lütfen bizim ekmeğimize kan doğramayın, lütfen yeniden insanı yaşatmayı deneyin” ifadeleri yer aldı.

BAYRAK: “HERHANGİ BİR SONUÇ ALAMADIK”

Tarihi Arasta Çarşısı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Adem Bayrak, kira zamlarında oransızlık olduğunu belirterek Edirne AK Parti Milletvekili Fatma Aksal’ın konu hakkında özen göstermediğini iddia etti. Bayrak; “Valimize gittik, müdürümüze gittik, milletvekillerimizle görüştük. Basında yer aldık. Herhangi bir sonuç alamadık. Bugün bir görüşmemiz var bu görüşmeden sonra büyük ihtimal Perşembe günü tüm çarşı esnafları olarak vakıfların önüne yazarkasaları bırakmayı hedefliyoruz. Umarım bir adım geri atılır ve yüksek rakamlarda kira ödemeyiz. Ödenen en yüksek kira 6 Bin TL onu baz alıyorlar. Korkan olmasın biz olmuyoruz. Biz hakkımızı, ekmeğimizi arıyoruz. Sayın vekillerimiz desteğini alıyoruz. CHP Milletvekilimiz hocamız Okan Gaytancıoğlu TBMM’de konuşmalar yaptı defalarca. İYİ Parti Milletvekilimiz Orhan Çakırlar abimiz oda. Fatma hanım çok ilgilenmedi demek yanlış olur ama kaçıyor. Kaçmamasını istiyoruz talep ediyoruz ondan. Şemsettin Emir eski milletvekilimiz bizi savunan bir ağabeymiz, buradan yine teşekkür ediyoruz kendisine. En çok arkamızda durması gereken iktidar partimizin milletvekilidir. Fatma hanımı buraya davet ettik icabet etmedi. Bir iki kere geldi olayları aktardık. Hiçbir yanıt alamadık. Alamadığımız gibi ilgilenmediğini düşünüyoruz ama onu davet ediyoruz ki ilgilensin bizim derdimize deva olsun. Yarın seçimler geliyor bu seçimlerde bir müdür gideceğine 50 bin tane, 150 bin tane oy gidecek. Bunu düşünerek hareket etsin. Bir müdür gider yerine başka müdür gelir ama Edirne halkı buradadır. Lütfen ona göre hareket edilsin.  62 Dükkan 100 TL ve üzeri 2 Bin TL oldu, 7 Dükkan 800-900 TL’den 2 Bin TL oldu, 9 Dükkanda 3 Bin TL küsürden 4 Bin TL ve üzeri 6 Bin TL oldu” dedi.

BUZ: “VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRÜNÜ BURADA İSTEMİYORUZ”

Tarihi Arasta Çarşısı esnaflarından Refik Buz, Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren’in kendilerine ilgisiz davrandığını iddia ederek; “4 Bin TL üzeri kira ile bu işin altından kalkmak mümkün değil. Siftahsız dükkân kapatıyoruz. Bir görevli gelsin otursun bir gün bizimle beraber yaptığımız işleri gözlemlesinler gerçekten para kazanıyorsak biz ödeyeceğiz. Ne kadar kira bedeli belirlerseler ödeyeceğiz ama yok. Kışın bir tek kişi çıkmıyor bizim çarşımıza yazın biraz hareketli oluyor. Kendileri makamlarında otururken 10-15 bin TL maaş alıyor. Sıcacık kahvesini, çayını içiyor. Biz zor şartlar altında kaloriferimiz yok, ısınma tertibatımız yok. Bu şartlar altında biz hizmet etmeye çalışıyoruz. Biz burayı ayakta tutuyoruz. 20 sene önce bir tadilat yaptılar çarşımızın altında 2.5 metre bir kanalizasyon yaptılar duvarlar çatladı bunu da vakıflar yaptı. Biz Edirne olarak Vakıflar Bölge Müdürünü burada istemiyoruz. Müdürün gitmesini istiyoruz. Eskiden müdürler gelirdi bizim çayımızı, kahvemizi içerdi oturup muhabbet, sohbet ederlerdi. Tepeden bakmayla bu işler yürümez” şeklinde konuştu. Bekir TÜCCAR-Ali KARAMAN

 

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER