VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 24 Kasım 2020 10:17:36

0 Yorum

Kez Okundu.

24 Kasım

         Öğretmenler günü, benim tarihime 1985 Kasım ayında eğri büğrü harflerle ilkokul öğretmenime hazırladığım süslü bir kartla girdi. Mezun olana kadar geçen sonraki yıllarda o kartlara en fazla bahçemizden özenle toplanan çiçek demetleri ve kocaman sarılmalar eklendi.
           Ortaokul ve liseyi iki ayrı şehirde iki farklı okulda okuduğum için bu zaman zarfında birçok öğretmenim oldu. Hatta liseye geçince kredili sistemle birlikte öğretmenlerim  gibi her derste değişen sınıf arkadaşlarım oldu. 
           Birçok öğrenci gibi İlkokul öğretmenimin ismi hafızamdan hiç silinmedi. Hatta yanına  yeni öğretmen isimleri eklendi. Eğitim hayatım boyunca; şiir yazmaya teşvik eden edebiyat öğretmenimi, dünya klasikleriyle tanıştıran felsefe öğretmenimi, sulu boyadan yağlı boyaya geçmeye cesaret veren resim öğretmenimi, konu anlatımı bitince tahtanın sağ alt köşesine MFÖ yazarak tüm sınıfı "Peki, peki anladık" nakaratıyla coşturan Türkçe öğretmenimi, üniversite sınavlarına hazırlanırken tarih derslerimin okuduğum bölüm nedeniyle zayıf olduğunu söylediğimde Nutuk'u kolumun altına sıkıştıran tarih öğretmenimi, üniversitede bir 10 Kasım günü mikrofonu elime aldıran İnkılâp öğretmenimi hiç unutmadım. Yaramaz, tembel bir öğrenci değildim ama ders kitabımı evde unuttuğum gün "kendini de evde unutsaydın evladım" diyerek sesi kulaklarımda yankılanan öğretmenimi de unutmadım. 
            Tüm bu anıların üzerinden ortalama yirmi sene geçti. Artık herhangi bir eğitim kurumunda öğrenci kaydım yok ama bilmediğim ve öğrenmek için heyecan duyduğum konularda dersler almaya devam ediyorum. Aynı zamanda da okulda gelişini gözlerim yollarda beklediğim bir öğrenci velisiyim. Onunla unuttuklarımı tazeliyor, hatırladıklarımı pekiştiriyor, bilmediklerimi öğreniyorum. Böylece kendi eksiklerim kadar eğitim sisteminin çarpıklıklarını da fark ediyorum. 
Kutuplardan basık, Ekvator'dan şişkin kendine özgü bir şekle sahip olarak öğrendiğimiz Dünya'nın küreselleşmesi, üzerinde yaşadığımız topraklarda her geçen gün patlak veren olaylar, gelişen durumlar, birbirini takip eden felaketler, tekrarlanan yalanlar, hafızalardan silinen yaşanmışlıklar, büyütülen konular, küçümsenen insanlar, gözümüze sokulan yanlışlar, köşe bucak gizlenen gerçekler vs. uzun lafın kısası bir öğrenci velisi, ilgi alanımız dâhilinde bir kursta öğrenci olmasak bile hayat her gün yeni bir dersle, bize yirmi dört saat öğretmeye devam ediyor...
            Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, adları unutulan, hatırlanan, şehit olan, atanan, atanamayan, öğretirken öğrenmeyi bırakmayan, ezberden uzak, farklı bakış açıları sunan, parlak öğrencisi kadar zorluk çıkaran-zor öğrenen öğrencileri üzerinde de emeği geçen tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü'nü kutlu olsun. Hayatçığım senin de...

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER