VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 01 Aralık 2021 10:47:18

0 Yorum

“AB - Türkiye Gençlik İklim Forumu”

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası çatısı altında faaliyetlerini yürüten Edirne AB Bilgi Merkezi, AB Türkiye Delegasyonu desteği ile, “AB - Türkiye Gençlik İklim Forumu” düzenledi.

Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda yapılan forumun açılışında Meteorolog Bünyamin Sürmeli, iklim krizi üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Açılış konuşmaları ve sunumların ardından bir araya gelen öğrenciler iklim alt başlıklarında paralel oturumlar yaparak atölye çalışmalarına imza attı. Forumun açılışında konuşma yapan ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, bu forumun iklim değişikliği kriziyle mücadele etmek için küresel dayanışma ihtiyacından yola çıkarak hazırlandığını söyledi. İklim krizine önlem alınması talebiyle faaliyetlerde bulunan insanların sayısının dünya çapında giderek arttığını vurgulayan Zıpkınkurt, daha dikkat çekici olanınsa, bu kesimin yaş ortalamasının giderek düşmesi dedi ve dolayısıyla öğrencilerin de katıldığı forumdaki görünen tablonun çok umut verici olduğunu söyledi.

ZIPKINKURT; “AKLINIZ BİR KARIŞ HAVADA, TOPRAKTA, SUDA OLSUN”

İdari ve ekonomik politikaların dünyanın her yerinde insanları seçeneksiz bıraktığını ve istemediği tercihlerde bulunmaya ittiğini belirten Zıpkınkurt, “Baskılardan, geçim derdinden, sağlık sorunlarından bunaldık. Ama ilginç bir şey var. Yetişkinler gençlerin yarını için bir şey yapamıyorken, siz gençler, yetişkinlerin bugününe umut olacak. Sizleri tebrik ediyorum, ve aynı şimdi olduğu gibi, hayatınız boyunca aklınız bir karış havada, suda, toprakta olsun” Dedi.

SÜRMELİ: “DÜNYA YAŞLI DEĞİL”

Sonrasında bir sunum gerçekleştiren meteorolog Bünyamin Sürmeli, iklim krizi olarak adlandırılan durumun gerçekte ne anlama geldiğini ayrıntılarıyla anlattı. Dünyanın yaşlanmadığını, dünyadaki insan popülasyonunun da aslında fazla olmadığına dikkat çeken Bünyamin Sürmeli, “Dünyadaki 8 milyar insanı bir araya getirsek Marmara Denizi’nin kapladığı alanı dolduramıyoruz. Aslında dünyada sayımız çok az ancak dünyaya verdiğimiz zarar büyük. Bizim varlığımız dünya için tehdit değil, yaptıklarımız tehdit” dedi.

Suyun ve havanın bir döngüsü olduğunu söyleyen Sürmeli, “İnsanın yaptığı bu döngüyü bozmak. Suyu havayı sadece kirletmiyoruz, döngüsünden çıkarıyoruz. Aslında kendimize en büyük zararı veriyoruz” diye konuştu.

ÇALIŞMA GRUPLARI VE ATÖLYELERDE FİKİRLER ÜRETİLDİ

Sürmeli’nin sunumundan sonra foruma katılan öğrenciler, moderatörlüklerini Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi ve AB İklim Anlaşması Elçisi Prof. Dr. Nezih Orhon, Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Belgin Elipek, Trakya Üniversitesi İ.İ.B.F Kamu Yönetimi, Hukuk Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selda Çağlar’ın yaptığı iklim alt başlıklarında paralel oturumlara katıldı.

İklim, İletişim, Savunuculuk ve Medya,  İklim, Eğitim, Meslekler ve Uzmanlıklar ve İklim Adaleti ve Haklar atölyelerinde çalışmalar da yürüten öğrenciler gün sonunda atölye çıktılarının sunumunu gerçekleştirdi. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER