VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 23 Kasım 2021 18:00:50

0 Yorum

Alternatif tarımda yeni bir adım

Edirne’deki üreticiler kurulacak olan yeni tesiste alternatif tarıma bir adım daha atacak. Edirne Valiliği ve Edirne Ziraat Odası işbirliğinde hazırlanarak Tarım Bakanlığı’ndan onay alan proje yakın zamanda hayata geçirilecek. Üreticilerin alternatif tarıma yönelik fide, ekipman ve eğitim alabilecekleri tesisin hazırlık aşamasında olduğunu dile getiren Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı; “Üreticilerimizin tıbbi aromatik bitkiler üzerine ekeceği, ekim makinesinden biçim makinesine, ara sürüm makinesine, yağ çıkarma ünitesine kadar yani bütün ekipmanların bulunacağı bir tesis yapmaya çalışıyoruz. Bu proje bakanlık tarafından onaylandı yakında bunları hayata geçireceğiz. Üreticilerimizin aklındaki ‘Ben bu ürünü ektim ama yağını nerede çıkaracağım, ürünü nereye satacağım’ gibi soruları ortadan kaldırmak adına fide temininden ekim makinesine kadar hepsini üreticilerimize bu tesiste sunacağız” diye konuştu.

“PROJE BAKANLIKTAN ONAY ALDI”

Edirne’de tıbbi aromatik ürünler üzerine oluşturulan Araştırma Enstitüsü bahçesinin ardından yeni bir proje kapsamında kurulacak olan bahçede üretici bizzat alternatif ürünle buluşacak. Üreticilerin, fide temininden, ekim makinesine, sürüm makinesinden yağ çıkarma makinesine kadar bütün ekipmanlara ulaşabileceği bir tesisin kurulacağını söyleyen Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, “Bizim üreticimiz alternatif ürünlere olumlu bakıyor ama üreticilerimiz öncelikle o ürünün verimini, bölgesel uyumluluğunu, getirisini ve oluşturacağı pazarı görmeli. Üreticimiz bunları görmediği an o ürüne yönelmez. Geçtiğimiz günlerde Araştırma Enstitüsü’nün alternatif tarım alanındaki etkinliğe katıldık. Orada 40’a yakın çeşit olduğunu ve bu çeşitlerin daha da çoğalacağını öğrendik. Oradaki çalışmaların başlamasının amacı tıbbi bitkiler üzerine bölgemizde hangi ürünler yetişebilir, verimi nasıl olacaktır vs üreticimizin görmesi için oluşturulan güzel bir bahçe oldu. Valiliğimiz, Araştırma Enstitümüz, Ticaret Borsamız, Ziraat Odamızın ortaklaşa yürüttüğü bir proje hazırladık. Bu projeyi bakanlığa ve onaylandı” diye konuştu.

“ÜRETİCİNİN AKLINDAKİ SORULARI ORTADAN KALDIRACAĞIZ”

Proje kapsamında yakın zamanda hizmete sunulacak olan tesis sayesinde üreticilerin alternatif tarıma yönelik aklındaki soru işaretlerinin ortadan kalkacağını söyleyen Arabacı; “Zirai Araştırma Enstitümüzün göstermiş olduğu bir bahçe oluşturacak ve Ziraat Odası olarak biz şuan üreticilerimizin tıbbi aromatik bitkiler üzerine ekeceği, ekim makinesinden biçim makinesine, ara sürüm makinesine, yağ çıkarma ünitesine kadar yani bütün ekipmanların bulunacağı bir tesis yapmaya çalışıyoruz. Çünkü alternatif bitkiler üzerinden örneğin son günlerde lavanta gibi alternatif bir bitkinin güzel bir getirisi olduğunu gördük ve biz de bir proje geliştirdik. Çiftçilerimizin bir ürünü çıkarttığında onu pazarlayabileceği bir alanın olması lazım ya da burada ‘Ben bunu ektim, yağını nereden çıkaracağım, ürünü nereye satacağım’ gibi soruları ortadan kaldırmak adına fide temininden ekim makinesine kadar hepsini üreticilerimize bu tesiste sunacağız. Fideleri üreticimize temin edip üründen verim elde ettikten sonra da firmalarla görüşerek üreticilerimize alım garantisi vermiş olacağız. Alternatif ürünlere alt yapı oluşturmaya çalışıyoruz. Yakın zamanda bu proje hayata geçireceğiz” açıklamasını yaptı. Damla GÖÇ

 

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER