VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 07 Temmuz 2020 11:14:30

0 Yorum

Babasının Oğlu: Can Karakaş

    Edirne'de yüzme havuzuyla yolu kesişmiş herkesin duyduğu bir isimdir Nail Karakaş. Edirne yüzmesinin şampiyonalarda fırtına gibi estiği yıllarda dominant karakteri ve karizmasıyla Türk yüzmesinde iz bırakmış ikon karakterlerden biri olmuştur. O dönemlerde Edirne'de yetişmiş bir çok yüzücünün hem antrenörü hem babası olmuştur. İki öz evladından birini de önce yüzmeye sonrasında da başarılı bir antrenör olarak Türk sporuna kazandırmıştır.


      Can Karakaş, 1986 Edirne doğumlu. Eski Milli Yüzücü,Milli Yüzme Antrenörü ve Yüzme Milli Takım Kuvvet-Kondisyon Koçu. Marmara Üniversitesi Spor Akademisi, Yüzme Antrenörlüğü Bölümü Mezunu. 2006 yılından buyana Fenerbahçe Spor kulübü, Galatasaray Spor Kulübü, Enka Spor Kulübü ve Türkiye Yüzme Federasyonunda Yüzme ve Kuvvet-Kondisyon Koçu  olarak görev aldı ve çocuk yaştan elit seviyeye kadar birçok sporcu ile çalıştı. 2015 yılında İstanbul-Beşiktaş'ta, kendisi de çok değerli bir spor eğitmeni olan eşi Zeynep Tamyüksel Karakaş ile, INTERVAL45 adında butik bir Fitness stüdyosu kurdu. Bunun dışında Türkiye'nin önde gelen büyük ailelerinin ve iş insanlarının özel spor eğitmenliğini yapmaktalar ve şimdiden büyük bir sporcu olmaya aday bir oğulları var.


Babadan Oğula Spor


    O dönemlerde Edirne'nin en önde gelen yüzme antrenörünün oğlu olarak yüzme ile tanışması sürpriz olmayan Karakaş “Yüzme sporu ile aslında babam sayesinde 6 yaşındayken tanıştım. Kendisi Edirne Dsi Spor Kulübünün Baş Antrenörü Nail Karakaş'tı. Dolayısıyla yüzme sporuna başlamamda ve bugünkü kariyer noktama gelmemde çok büyük etkisi var. 
O dönemlerde Türkiyedeki en başarılı 3-4 takımdan biriydik.Takımımızda Dünya ve Avrupa çapında yarışmalara katılan birçok yüzücü vardı. Takım bünyesindeki tüm sporcuların tamamen altyapıdan yetişmeside çok etkileyiciydi. Babam bir baş antrenör olarak çok disiplinli, prensipli ve tam eski usül taviz vermeyen hırslı bir koçtu. Romanya'lı bir Koçumuz vardı. Kendisi yetenekli, mütevazi, prensipli ve bilgili bir koçtu. Babamın kariyer vizyonunun gelişiminde bence harika bir rol modeldi. Her Koçun böyle mentoru olamıyor malesef. Babam bu konuda oldukça şanslıydı. Aslında Romanyalı Hocamız  Mitrofan Edirne Dsi Spora değil Edirne yüzmesi için getirilmişti ve pek Türkçe bilmiyordu. Diğer kulüplerin onla  çalışmaya pek yanaşmadıklarını anımsıyorum. Ancak babamın onu Edirne Dsi  Spora getirmek için verdiği savaşı yaşım küçük olmasına rağmen hatırlarım.  Belkide Edirne Dsi Sporun kaderi orada değişti.
       Babam; Veliler, sporcular ve yöneticiler arasında iyi ilişkiler kurmak için hep gayret etti ve herzaman adaletli bir koordinatör-antrenör oldu. İşine aşıktı ve işini maddi odaklı yapmazdı. Bu beni hep çok etkilemiştir. O zamanlar yetenekli asistan koçlarımız vardı. Bunlar Burak Promet, Emre Nurlu ve Taylan Kızılyapraktır. Burak Hoca; Romanyalı antrenörümüzün takımdan ayrıldığı ve babamın sağlık problemlerinden ötürü takımı bırakmak zorunda olduğu dönemde Emre Hoca ile birlikte takımı çok iyi sırtlamış ve bu kadar başarılı bir takımın tüm sorumluluğunu sonuna kadar almışlardır. Burak ile Fenerbahçe Spor Kulübü ve Türkiye Yüzme Federasyonunda meslektaş olarak çalışmanın yanı sıra halen birçok ortak projede beraber çalışmaktayız. Taylan Hoca Edirne Özel Beykent Lisesinde kurulan yüzme takımı ile bizlere burs imkanı sağlanmasında ön ayak olmuş değerli bir antrenörümüzdür. Eğitim ve yüzme konusunu dengede tutmuş ve iyi organize etmiştir.Benim için, altyapısından performans kısmına kadar tüm antrenör kadrosu teker teker çok değerli. Bizlerin bugüne gelmelerinde müthiş emekler verdiler ve uyum içinde canla başla çalışarak Edirne yüzmesinin adını Türk yüzme tarihine çok anlamlı bir şekilde kazıdılar. Aradan uzun yıllar geçmesine rağmen, 2020 senesinde bile halen başarıları hatırlanan bir Edirne Dsi Spor efsanesi var.Veliler tarafında da inanılmaz bir uyum vardı. Herkes birbirine çok yardımcıydı, senin benim çocuğum yoktu, çocuklarımız vardı. Kocaman bir aileydik. Bizi kısıtlı Edirne imkanlarında kar,yağmur,çamur demeden  antrenmanlara ve okullarımıza taşıdılar. Hepsini teker teker çok severim, sayarım ve minnettarım.Tüm bunların dışında biz büyük kulüplere oranla çok kısıtlı imkânları olan bir kulüptük. Havuz kullanımı, spor salonu kullanımı, yarışmalardaki konaklama imkânlarımız diğer kulüplerle karşılaştırıldığında gerçekten zayıf kalıyordu. Ancak bu hiçbir zaman bizim başarmamızı engelleyecek ana faktör olamadı. ” diyerek o yıllarda kazanılan başarıların etkenlerinin altını çizdi.


Şanslı Bir Jenerasyonduk


       Yüzme kariyerinde merdivenleri hızla tırmandığı yıllarda takım içindeki dostluğun ve desteğin başarının en önemli anahtarı olduğunu dile getiren milli sporcu “Önümde 1983-1984-1985 doğumlu benim üst jenerasyonumdan birçok takım arkadaşım Milli Takım seviyesine benden çok daha önce ulaştılar. Aksine bizlerin önünde her zaman harika birer örnek, lider ve takım arkadaşı olmuşlardır. Onlar takımın dinamolarıydı, alt jenerasyona tecrübelerini aktardılar, vizyonumuzu genişlettiler. Dönemsel yaşadığımız performans problemlerinde alt jenerasyonlar olarak bizlere moral verip defalarca motive ettiler. Anlattıkları şeylerin yaşadıkları tecrübelerin hepsi bizler için çok önemliydi. Bu konuda çok şanslıydık. Önünüzde başarabilen insanlar olduğunu görmek sizi çok motive ediyor ve cesaretlendiriyor. Bizlerin bu şekilde vizyoner yüzücüler olmamıza destek oldukları için hepsine sonsuz teşekkürler ederim.”dedi ve o günlerdeki anılarına değinerek,”Unutamadığım birçok anım var ama bunların başında Türkiye Şampiyonasındaki bayrak yarışı müsabakaları gelir. Büyük bütçeli kulüplerin karşısında Edirne yüzmesinin gücünü herkese gösteren kadın ve erkek bayrak takımlarımızın verdiği mücadeleler herkesi etkilediği kadar beni de çok etkilerdi. Büyük kulüpler resmen Edirne Dsi Spordan çekiniyorlardı. Çok efsane zamanlardı.” diyerek sözlerine devam etti.


Edirne Yüzmesinin Yükselişi ve Düşüşü


        Uzun bir süre kürsüleri domine eden Edirne yüzmesinin yükselişine ve düşüşüne de değinen Karakaş “1992 senesinden sonra sporcuların yetenekleri göz önüne çıkmaya ve başarılar gelmeye başladı. 2006 senesine kadar altın yıllar devam etti ve sonrasında Edirne'de kalan en başarılı yüzücümüz Güven Duvan da İstanbul kulübüne transfer olduğunda bizim takımımızın furyası bitti. Babam Nail Karakaş,Romanyalı Koçumuz Mitrofan ve Burak Promet Kulüpten ayrılmıştı. Onlardan sonra bir daha böyle başarılar malesef gelmedi.”diyerek bukonudaki üzüntüsünü de dile getirdi.Edirne yüzmesinin tüm yüzücülerinin özel olduğunu vurgulayan başarılı teknik adam “Aslında takım arkadaşlarımın her birinin beğendiğim kendine has güçlü yanları vardı. Ancak illaki isim vermem gerekiyorsa, erkek sporcuların arasında Cem Paşaoğlu, kadın sporcuların arasında Gülşah Gönenç'tir. İkiside çok güçlü sporcu karakterine sahip, başarılı olmak için doğmuş ve müthiş tutkulu insanlar.” dedi.


Dünyaya İkinci  Kez  Gelsem Tekrardan Yüzmeyi Seçerim


        Yüzme kariyeri boyunca birçok kez “Neden uğraşıyorum bu işle?” dediğini belirten Karakaş “Ama bunu pek önemsemedim. Motivasyonumu geri kazanmanın yollarını aradım. Antrenörlerimden, takım arkadaşlarıma, velilere kadar böyle harika insanların olduğu bir ortamdan kopmak istemedim. Bu sporu bırakırsam yerine daha zevkli nasıl bir şey koyabilirim bilemedim. Dünyaya ikinci kez gelsem tekrardan yüzmeyi seçerim.Bunun dışında evet yüzme sporu tekdüze bir spor değildir.Başarıyı etkileyen onlarca  done vardır. Başarılı olmayı sadece istemen yetmez, kim sporcu olup da başarısız olmak ister ki? Ama burada farkı yaratan başarılı olmayı çok istemektir. Her sporcu performans durumlarına göre dönemsel olarak yüzme sporundan soğuyabilir,psikolojik olarak sürantrene  olabilir. Çünkü yüzme sadece fiziksel değil aynı zamanda psikolojik bir spordur. Yarışma esnasında kimse sana yardım edemez ayağından tutup çekemez ya da itemez. Sen o an neysen suda osundur. Dolayısıyla gününde olmadığın birçok gün olabilir. Buda seni soğutabilir. Ancak Antrenörlük yapmaya başladığımda yıllar içinde gördüm ki,tüm  başarılı yüzücülerin ortak özelliği, bu psikolojik eşiğe direnç gösterebilmeleri, zorluklar karşısında yılmamaları ve dış etkenlere bağlı kalmadan kendi kendilerini motive edebilecek tutkuda sahip olmalarıdır “diyerek başarıya giden yolun ipuçlarını verdi.


Yüzme Federasyonu Başarılı İşler Yapıyor


       Yüzme sporuyla bağlantısını hiçbir zaman koparmadığını da vurgulayan Karakaş”Fitness Stüdyomda ya da dışarıda birebir Kuvvet ve Kondisyon Koçluğunu yaptığım birçok yüzücü var. Zaman zaman Master yüzücüleri çalıştırıyorum ve bundan çok büyük keyif alıyorum.Yüzmenin antrenman ve kuvvet-kondisyon konusundaki global ve bilimsel  gelişimini, Türkiye Yüzme Federasyonu'nun faaliyetlerini yakından takip ediyorum. Federasyonun Türk antrenörüne,antrenör gelişimine, Türk yüzücüsüne değer vermesini çok takdir ediyor ve saygı duyuyorum.Federasyonumuz;
başarılı işler planlayan ve bunun içini de doldurmayı bilen bir yapıya sahip.” diyerek federasyonun çalışmalarını da takdir ettiğini dile getirdi.
Başarının Anahtarı Antrenör-Veli-Yönetici Üçgeninde
Edirne yüzmesinin tekrar eski başarılarını yakalaması için tavsiyelerde de bulunan başarılı milli sporcu “Aslında değerlendirmelerim ve tavsiyelerim naçizane, Antrenör-Veli-Yönetici bazında olacak. Bu üçgen doğru ve dengeli kurulduğunda Edirne Yüzmesinin tekrardan ayağa kalkacağına ve alt yapısından milli takımına kadar çok başarılı sporcular yetiştireceğini düşünüyorum.


Değerli  Antrenörler ;


       Öncelikle bu geminin kaptanı antrenörlerdir.Herbirinize çok büyük işler düşüyor.Kendinizi her gün bıkmadan usanmadan geliştirmelisiniz.Uzun süreli sporcu gelişimine çok hakim olmalısınız. Mümkünse dil bilmeli, ya da öğrenmeye çalışmalısınız, kaynaklarınızın hepsi yabancı dilde ve orada inanılmaz bir dünya var.Global ve vizyoner olmalı,dünya yüzmesini ve antrenman bilimi alanındaki gelişmeleri yakından takip etmeli,bol bol eğitimlere katılmalısınız.Birbiriniz arasındaki meslektaş diyaloğunu çok sıkı tutmalısınız.Kapalı kutu olmak kimseye fayda sağlamaz,paylaşımcı olmak çok değerlidir. Meraklı olmalısınız. Antrenörleri motive eden en büyük iki etken merak ve tutkudur. Veliler bu işin uzmanı değiller ve sizin gibi antrenman yaptırmayı bilmedikleri ortada.Ancak onlara kızmayın ya da gücenmeyin. Sizin elinizdeki hammadde onların en değerli varlığı olan çocukları. Bunu bilerek ve sorumluluğunu alarak onlara her şeyi teker teker açıklayın,ortak noktanın ilk olarak çocuklarının sağlıklı birey olmalarını sonrasında performans yüzmesinin gerektirdiği fedakarlıkları ve ileride onlara sağlayacakları faydaları çok net bir şekilde anlatın.Çocuklarının gelişimlerini  test edip ara ara toplantılar düzenleyerek gelişim düzeyleri  hakkında bilgilendirin.Yeni hedefleri açıklayın ve onları motive etmenin yollarını arayın.Veliler bu işin kilit noktası.Veli motivasyon bulamadıkça performans yüzmesini unutabilirsiniz.Tatillerinden,sosyal ortamlarından,bütçelerinden fedakarlık ederek çocuklarını sabah akşam sizlere emanet ediyorlar.Dolayısıyla ben bu tür motivasyonel ivmelenmelerin sürekliliği sağladığına inanıyorum.Lütfen velilerinizi bilgilendirin !


Değerli Veliler ;


        Antrenörlük meşakkatli,stresli bir meslek.Onlarca sporcunun hayalini gerçekleştirmek  için liderlik ediyorlar.Dolayısıyla böyle stresli bir meslekle uğraşan ve bu işin eğitimini almış insanları lütfen kişisel  hırslarınızla yıpratmayın ya da üzerlerinde baskı kurmaya çalışmayın.Çocuğunuzu emanet ettiğiniz bu insanlar üzerinde kuracağınız baskının fayda sağlamaktan çok geri tepebileceğini ve işini yapmasını engellediği için tüm organizasyonu bozabileceğini unutmayın.Yukarıda da belirttiğim gibi bilgi almak sizin en doğal hakkınız.Bilgi konusunda Koçunuza her şeyi lütfen sorun, onu dinleyin ve ona güvenin. Ancak bilgilerini eleştirmeyin.Okuyor olabilirsiniz, öğreniyor olabilirsiniz, ancak bu işin bir de tecrübe kısmı var.Bu konuda Koçunuz zaten yeterince emek gösteriyor ve sizden tecrübeli olduğu aşikar. Onlara çocuklarınızı emanet edin ve onların işlerini kolaylaştırmak için çaba sarfedin.Çocuklarınızı düzenli ve disiplinli bir şekilde antrenmanlara taşıyın,evde beslenmelerini ve uyku periyotlarını inceleyerek negatif durumları antrenörlerinize bildirin.Çocuklarınızın sağlıklı büyümelerinde,sporcu karakterlerinin oturmasında,performans sporcusu olmalarında,üniversitede büyük kulüplere transfer olarak burslu eğitim hakkı elde etmelerinde, hayatlarını kazanmalarında ve düzgün bireyler olmalarında Koçların rolü çok büyük.Onlara güvenir ve destek olursanız,çocuklarınız mutlu, başarılı ve topluma faydalı bireyler olurlar,dolayısıyla çocuklarınız  mutlu oldukları için sizlerde mutlu olursunuz. Lütfen yüzme koçlarınıza güvenin!


Değerli Yöneticiler;


     Ben de kendi işimin başında olduğumdan ve bir antrenör ekibine liderlik ettiğimden ötürü çok iyi biliyorum ki bir kulüp yönetmek çok ama çok zor bir iş.Sizleri bu konuda çok iyi anlıyorum. Ancak lütfen Koçların kişisel gelişimlerine destek verin.Eğitim bütçesi,kamp bütçesi ya da teknolojik ekipman bütçesine ayırmaya özen gösterin ve spor yapacakları ortamları sağlıklı bir şekilde organize edin.Onların üzerinden evrak işlerini alın ve zamanlarını antrenman bilimine harcamaları için destek verin.Antrenörlere başarı baskısı yaparak ellerinde bulunan sporcuların performans kariyerlerini negatif etkilemeyin.Kulübünüzdeki yetenekli sporcuların,erken yaşta büyük kulüpler tarafından transfer edilmesine müsade etmeyin.Üniversite çağına gelene kadar sporcularınıza sahip çıkın.Her konuda ilk olarak Kulüp Antrenörünüzün arkasında durun ve velilerin istekleri,görüşlerini net bir şekilde anlamaya özen gösterin.Sizin tutumunuz performans yüzmesinin temellerini atacaktır.” diyerek sözlerine son verdi.Sporu hayat boyu yaşamının merkezine koyan ve babasından aldığı bayrağı başarılı bir şekilde devam ettiren Can Karakaş'a Edirne'ye kattıkları ve yazı dizimiz için yaptığı paylaşımları için teşekkür ederiz.

       Bir sonraki yazımızda Edirne yüzmesinin yetiştirdiği önemli yüzücülerden biri olan ve Amerika'da aldığı eğitim sonrası bir dönem yüzücülüğünü de yaptığı Fenerbahçe Spor Kulübü'nde antrenörlük kariyerine başarılı bir şekilde devam eden Gürkan Eröksüz ile birlikte olacağız.Keyifle okumanızı dilerim.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER